Προς το περιεχόμενο

αγορα tele squire classic vibe-ερωτησεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Γεια σας, αυτό είναι το πρώτο μου θέμα,σας χαιρετώ όλους.

Σκέφτομαι τελευταία να αγοράσω μια τελεκάστερ και κατέληξα λόγω τιμής αγοράς ,αλλα και reviews γενικά στην squire classic vibe. Θέλω να κάνω μια δυο ερωτήσεις στο θέμα.

Είναι αλήθεια οτι οι μαγνήτες που φοράει ειναι κατασκευής tonerider ,γιατί κάτι τέτοιο διάβασα νομίζω, σε ενα ξένο φόρουμ.

Και μια πατέντα.Μπορώ αν την αγοράσω να σβήσω το λογκο squire και να βάλω fender telecaster και πως γίνεται αυτο?

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πράγματι λέγεται ότι οι μαγνήτες είναι κατασκευής tonerider

όπως και να 'χει πάντως οι μαγνήτες είναι μια χαρά

 

όσο για το logo...

ναι γίνεται αλλά μην το κάνεις

δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να το κάνεις

(κατά τη γνώμη μου)

η κιθάρα είναι πολύ καλή

αν την πάρεις μην την πειράξεις

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Το οτι είναι καλό όργανο το κατάλαβα και απο τα reviews που είδα αλλά θα ήθελα να μάθω

πως μπορώ να αλάξω το logo στο headstock.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μαγνήτες πρόσφατα άκουσα και εγώ ότι είναι tonerider.Σε σχέση με τους gfs που φοράει η στρατ μου (πάλι squier) είναι μέρα με νύχτα. Οι της cv είναι καταπληκτικοί μαγνήτες. Η κιθάρα έχει απίστευτο ήχο και καταπληκτικό playability.

 

Όσο για τη δεύτερη ερώτηση, γίνεται, αλλά επειδή έχει ένα πολύ ιδιαίτερο λουστρο, αρκετά παχύ, και σίγουρα εργοστασιακό, αν κάνεις την απόπειρα ή θα τη κάνεις μόνος σου και θα τη κανεις μ@υ..... καπέλο, ή θα τη πας σε μαστορα και θα πληρώσεις άλλα 300 ευρώ μόνο και μόνο για αυτό. Αυτή τη πατέντα εγώ την έκανα στη φτηνή bullet strat μου και βγήκε μια χαρά αλλά εκεί το μπράτσο (άρα και το headstock) δεν είχε λούστρο...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη κιολας. αλλα γιατι να το κανετε αυτο? τι σημασια εχει τι γραφει το headstock

σημασια εχει να σε ικανοποιει η κιθαρα.

και εγω μια stratocaster 50 cv εχω και δεν αισθανθηκα την αναγκη να το κανω.. ειναι σαν να μη σεβεσαι το καυμενο το οργανακι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη κιολας. αλλα γιατι να το κανετε αυτο? τι σημασια εχει τι γραφει το headstock σημασια εχει να σε ικανοποιει η κιθαρα.

Ο καθένας έχει τους λόγους του, άσχετο αν εμείς δεν τους καταλαβαίνουμε.

 

Πάντως καλό θα είναι ο OP να ξέρει ότι είναι μια σχετικά δύσκολη εργασία για έναν αρχάριο να τρίψει για να βγάλει το προηγούμενο λόγκο (το οποίο υποθέτω θα είναι κάτω από μια "πλάκα" poly), να βάλει το νέο λόγκο και να ξαναπεράσει poly.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορώ να αλάξω το logo στο headstock.

Απλό...ξύνεις προσεκτικά το παλιό λογότυπο (αφού αφαιρέσεις τα κλειδιά). Μετά βρίσκεις στο Ebay το λογότυπο που θέλεις...συνήθως waterslide. Το εφαρμόζεις και μετά λουστράρεις...Μέχρι εδώ καλά....

Μετά (συνήθως), βλέπεις ότι το waterslide δεν είναι σαν της Fender. Είναι πιό παχύ το διαφανές και φαίνεται. Το λουστράρισμα είναι ένα θέμα εάν δεν το έχεις ξανακάνει. Υπάρχουν λούστρα (σε σπρέυ) που διαλύουν το waterslide. Γι αυτό καλό είναι να πάρεις 2 waterslides... ;)

Με λίγα λόγια...όπως τα λέει ο Ray :D

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει,ο φίλος δεν είναι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που θέλει να αλλάξει το logo του headstock,οπότε ας μην ανοίξουμε πάλι κουβέντα για την "ορθότητα" της επιλογής του.

Αφού λοιπόν θέλει να το αλλάξει, μια λύση είναι τα έτοιμα waterslide decals που τα βρίσκουμε έτοιμα το internet,στο e-bay,κ.λ.π.

 

[flash=200,200]

 

Δεν είναι δα και τόσο δύσκολη διαδικασία,υπάρχουν αναλυτικά thread και video,σε πολλά μουσικά forum.

 

Για τους μαγνήτες,ότι είπαν οι προηγούμενοι..

 

@degdekis Αν και δε διαφωνώ γενικά με όσα έγραψες η μόνη μου ένσταση είναι τα 300 ευρώ που αναφέρεις σαν κόστος αλλαγής του logo.Πλέον δεν υπάρχουν τέτοιες κοστολογήσεις για τέτοιες εργασίες.

Αυτά κάποτε...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δα και τόσο δύσκολη διαδικασία,υπάρχουν αναλυτικά thread και video,σε πολλά μουσικά forum.

Πάω στοίχημα ότι δεν το έχεις κάνει ποτέ ;D ;D όσο εύκολα και αναλυτικά φαίνοντα τα thread και τα video...τόσο πιο εύκολα τη πατάς. Αυτά συνήθως αναφέρονται σε αμερικάνικα υλικά που δεν έχουμε στην Ελλάδα. Το waterslide που έλυωσε, μου έτυχε προσωπικά. ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω στοίχημα ότι δεν το έχεις κάνει ποτέ ;D ;D όσο εύκολα και αναλυτικά φαίνοντα τα thread και τα video...τόσο πιο εύκολα τη πατάς. Αυτά συνήθως αναφέρονται σε αμερικάνικα υλικά που δεν έχουμε στην Ελλάδα. Το waterslide που έλυωσε, μου έτυχε προσωπικά. ;)

 

Έχω κάνει μεγαλύτερες καφρίλες ακόμη και σε backplate και μάλιστα με τελείως ασύμβατα υλικά. ;D

 

fenderbackplate_zpsb0fc5556.jpg

 

Απλά πιστεύω με λίγες δοκιμές( εννοείται αγορά τουλάχιστον 2 decal),πολύ προσοχή και διάβασμα,θα τα καταφέρει τελικά.

Δε βρίσκω λόγο να τα φοβόμαστε αυτά,ειδικά όταν δε μιλάμε για κάποιο vintage όργανο και μια παρέμβαση που αν πάει στραβά,διορθώνεται και δεν επηρεάζει την λειτουργικότητα του οργάνου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου