Προς το περιεχόμενο

H Telecaster των ονείρων μου.


HellFire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 376
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Νασο, δε θα συμφωνήσω.

Κατα την άποψή μου, η πορτοκαλί tele σου ειναι η πιο όμορφη tele στον πλανήτη!!

 

Συμφωνώ με τον φίλο, οι πορτοκαλί Tele είναι πολύ όμορφες .

 

sOvlg.jpg

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο σκεφτόμαστε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο .

Λέπτυνα και γω το binding των f holes στη 335 για να λυγίσει καλύτερα και για να καταφέρουν να περάσουν τα ποτς απο μέσα.

Και προσοχη στη κυανο ακρυλική γιατί όπου πέσει και δεν καθαριστεί καλά δεν βάφεται το ξύλο!

Τελικά η καλυτερη τεχνική ειναι να κάνεις scraping με μικρό ξυραφάκι στο πλαστικό binding μετα το βάψιμο και όχι μασκάρισμα, όσο καλά και να μασκάρεις το χρώμα περνάει.

 

Το πορτοκαλί ειναι πολύ όμορφο αλλά το χρώμα που διάλεξες ειναι πιο vintage :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκ είσαι διαβασμένος μαν, respect.

 

Ευχαριστώ.

 

Σήμερα υπάρχουν τόσες πολλές πληροφορίες μέσο internet και βιβλίων  που αν κάποιος θέλει να κατασκευάσει ένα ακριβές αντίγραφο κάποιας vintage  κιθάρας μπορεί να το κάνει.

 

Υπάρχουν Luthiers ανά τον κόσμο που κατασκευάζουν κιθάρες με τα ελαττώματα του τότε.

 

Συγκεκριμένα  ένας Luthier από το Ισραήλ φτιάχνει Les Paul του 57, 59 κλπ. στις οποίες δημιουργεί εσκεμμένα  κάποιες ανωμαλίες στα cavities των ηλεκτρονικών,επειδή ανακάλυψε ότι τα κοπτικά τότε δεν έκοβαν όπως σήμερα  με αποτέλεσμα να δημιουργούν συγκεκριμένα σπασίματα σε κάποια σημεία τις κιθάρας που είχαν μεγάλες  γωνίες.

 

 

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συγκεκριμένα  ένας Luthier από το Ισραήλ φτιάχνει Les Paul του 57, 59 κλπ. στις οποίες δημιουργεί εσκεμμένα  κάποιες ανωμαλίες στα cavities των ηλεκτρονικών,επειδή ανακάλυψε ότι τα κοπτικά τότε δεν έκοβαν όπως σήμερα  με αποτέλεσμα να δημιουργούν συγκεκριμένα σπασίματα σε κάποια σημεία τις κιθάρας που είχαν μεγάλες  γωνίες.

 

tragic

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικο εχω μεινει αφωνος φιλε μου! Αυτη ειναι η πρωτη σου κατασκευη? Δηλαδη τι να περιμενουμε στη συνεχεια? Τεραστιο RESPECT τοσο για την καθαρη δουλεια αλλα και για τις DIY μεθοδους σου που αποδεικνυουν οτι με πολυ λιγα μπορει να κανει κανεις πολλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο σκεφτόμαστε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο .

Λέπτυνα και γω το binding των f holes στη 335 για να λυγίσει καλύτερα και για να καταφέρουν να περάσουν τα ποτς απο μέσα.

Και προσοχη στη κυανο ακρυλική γιατί όπου πέσει και δεν καθαριστεί καλά δεν βάφεται το ξύλο!

Τελικά η καλυτερη τεχνική ειναι να κάνεις scraping με μικρό ξυραφάκι στο πλαστικό binding μετα το βάψιμο και όχι μασκάρισμα, όσο καλά και να μασκάρεις το χρώμα περνάει.

 

Το πορτοκαλί ειναι πολύ όμορφο αλλά το χρώμα που διάλεξες ειναι πιο vintage :D

 

Νάσο το χρώμα αυτό δεν είναι το τελικό, ελπίζω το τελικό αποτέλεσμα να αρέσει στον κόσμο.

Και για μένα στο scraping δουλεύει καλύτερα. ;)

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικο εχω μεινει αφωνος φιλε μου! Αυτη ειναι η πρωτη σου κατασκευη? Δηλαδη τι να περιμενουμε στη συνεχεια? Τεραστιο RESPECT τοσο για την καθαρη δουλεια αλλα και για τις DIY μεθοδους σου που αποδεικνυουν οτι με πολυ λιγα μπορει να κανει κανεις πολλα!

 

Ευχαριστώ φίλε immortalx, όχι ακριβώς η πρώτη... ;)

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου