Προς το περιεχόμενο

H Telecaster των ονείρων μου.


HellFire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 376
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

respect φίλε που είσαι του diy αλλά με  πολύ νοικοκυρεμένες πρακτικές ;) .Θα ήθελα και εγώ αν μπορούσες  να μας πεις παραπάνω για τα εργαλεία και τα υλικά που χρησιμοποιείς .

Floyd rose θα επιχειρούσες να φτιάξεις? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο στον φιλο. Φανταζομαι θα φτιαξεις και την βεργα μονος σου... (Τι ειναι μπροστα στην γερφυρα) Που να σου παραγγειλω Floyd και ποσο καιρο κανεις να το φτοιαξεις)  ;D

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βαγονέτα κόπηκαν από μπρούτζινη βέργα 6mm και τρυπήθηκαν μέσα σε έναν  οδηγό που έφτιαξα για να είμαι σίγουρος ότι οι τρύπες θα είναι στις σωστές αποστάσεις και γωνίες μεταξύ τους.

Μετά έφτιαξα τα σπειρώματα και στην τελευταία φωτογραφία φαίνεται ένα βαγονέτο με τις βίδες του σχεδόν έτοιμο να μπει στην γέφυρα. 

 

 

 

Μπράβο ωραίος  :D full custom η κιθάρα.

 

Ο μπρούτζος δεν θα κάνει αυλακιές από τις χορδές?

Ρωτάω γιατί είναι μεν πιό σκληρός από τον χαλκό(που είναι ζελέ μπροστά στον μπρούτζο)αλλά είναι τόσο σκληρός όσο θέλουμε για τις χορδές?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ωραίος  :D full custom η κιθάρα.

 

Ο μπρούτζος δεν θα κάνει αυλακιές από τις χορδές?

Ρωτάω γιατί είναι μεν πιό σκληρός από τον χαλκό(που είναι ζελέ μπροστά στον μπρούτζο)αλλά είναι τόσο σκληρός όσο θέλουμε για τις χορδές?

 

Ο μπουτζος ειναι το παραδοσιακο υλικο για tele saddles,ειναι οντως μαλακος και μετα απο καποια χρονια χαραζει αλλα και παλι ευκολα με ενα γυαλοχαρτο ξαναγινεται λειος.

 

εντυπωσιακη η δουλεια στη γεφυρα αν και θα προτιμουσα 3 saddles & οχι 6,τα μικρα κυλινδρικα σελλακια μετακινουνται ευκολα και τριζουν.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mike το λινκ αυτο ειναι απο τη νέα 335 που δεν εχει προχωρήσει, το λινκ της βυσινί του avatar ειναι δω

http://www.noiz.gr/index.php?topic=192777.0

 

Στη δική μου tele που τελείωσα πρόσφατα δεν το έκανα όπως το σχέδιο γιατι δεν μου αρέσουν τα pickguard είχα κάνει τρύπα μεταξύ των μαγνητών απο κάτω.

 

Hellfire έχεις καιρό να μας τα παρουσιάσεις όλα ένα ένα δεν θα μας ξεφύγει τίποτα ;D

 

Μετά μπήκαν και pickup rings επειδή δεν μπήκε pickguard ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, να είστε καλά .

 

Φίλε Insect δεν το έχω σκεφτεί αλλά δεν είναι κάτι απίθανο να γίνει, ξέρω άτομο που έφτιαξε τρέμολο  Khaller από το μηδέν.

 

Πράγματι η βέργα δεν είναι κάτι φοβερό, έχω φτιάξει στο παρελθόν μονής ενεργείας, αυτή τη φορά ήθελα να βάλω διπλής ενέργειας, αλλά δεν έβρισκα μασιφ παραλληλόγραμμη μπάρα 6χιλ.Χ 2χιλ.

 

Kbasilis την απάντηση την έδωσε ο Superfunk, απλά τα μπρούτζινα βαγονέτα δίνουν έναν χαρακτηριστικό ήχο στις Tele, γ’αυτό και τα προτίμησα.

 

Ευχαριστώ Ratman, κανένα κομματάκι για backing truck δεν παίζει, χαχα...

 

Superfunk, επέλεξα τα έξι saddles για καλύτερο intonation, αν δεν κάτσει βλέπουμε.

 

Mikeguitar, σωστά στον πάνω μαγνήτη θα βάλω δακτυλίδι από μαόνι, που έφτιαξα από μαόνι που περίσσεψε από το σώμα. 

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν δεν κάτσει βλέπουμε...

 

Η μαγεία του DIY βρίσκεται σε αυτές τις λέξεις...

 

Πολύ καλή δουλειά!

 

Keep DIYing!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου