Προς το περιεχόμενο

H Telecaster των ονείρων μου.


HellFire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατασκευή γέφυρας Tele style.

Η κατασκευή της γέφυρας έγινε από ατσάλι 2χιλ.

Από τον δοκό της φωτογραφίας έκοψα ένα κομμάτι το οποίο τρύπησα και γυάλισα.

Στην πραγματικότητα έφτιαξα δυο γέφυρες.

Η πρώτη ήταν στις διαστάσεις της Gotoh Modern Bridgε. Η γέφυρα αυτή είναι ποιο μακριά από την κλασική της Tele, όταν την τελείωσα και την έβαλα πάνω στο σώμα είδα ότι δεν μου άρεσε , έτσι έφτιαξα άλλη μια με διαστάσεις κλασικής Fender.

IMAG0001.jpg

 

IMAG0023.jpg

 

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C%25CE%25BD%25CE%25B18.png

 

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C%25CE%25BD%25CE%25B19.png

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 376
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παιδιά δεν γράφω πολλά λόγια γιατί για κάποιους όλα αυτά μπορεί να είναι πολυδιαβασμένα  και επειδή δεν θέλω να σας ζαλίζω.

Όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι το κάνει.

Ευχαριστώ που παρακολουθείτε.

More pics.

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C%25CE%25BD%25CE%25B110.png

 

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C%25CE%25BD%25CE%25B111.png

 

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C%25CE%25BD%25CE%25B112.png

 

%25CE%2595%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C%25CE%25BD%25CE%25B113.png

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ και χειροποίητη γέφυρα...έχει πολύ ενδιαφέρον αυτή η κατασκευή ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ευχαριστώ Μike.

Iσως να το έχω κάνει λύσσα, αλλά με την τελευταία γέφυρα που αγόρασα από την Fender δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος από θέμα ποιότητας.

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μπορείς μόνος σου καλά κάνεις.Η γέφυρα φαίνεται ότι είναι εξαιρετική.Οι τρύπες σε χιλιοστά είναι όλες ίδιες στις γέφυρες tele ? Που βρήκες τις διαστάσεις για την γέφυρα και γενικά για την κιθάρα ?Γράψε ότι θες δεν κουραζόμαστε καθόλου.Και κάτι τελευταίο...Πως έκανες την γέφυρα να τσακίζει έτσι στο τέλος ? Πως την γυάλισες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για την καθυστερήσει Mike αλλά είχα βγει…. είχα πάει τα παιδιά κούνιες, μιλάμε για τρελή διασκέδαση.

Κανονικά οι τρύπες είναι σε υποδιαίρεση της ίντσας, αφού μετατρέψεις τα νούμερα  σε χιλιοστά, συνήθως έχει μια μικρή απόκλιση κάποιων δεκάτων, τοτε τρυπάς με το  τρυπάνι που είναι ποιο κοντά στο νούμερο που βρήκες.

Εγώ για καλή μου τύχη έχω τρυπάνια σε μετρικό σύστημα και σε ίντσες.

Για τις διαστάσεις της γέφυρας, αν δεν έχεις κάποια άλλη να αντιγράψεις τότε παίρνεις τις μετρήσεις από εδώ¨

 

telecaster%2520bridges.gif

 

Εγώ τύπωσα την γέφυρα της Gotoh σε Α4 την έκοψα και την κόλλησα πάνω στο μέταλλο και μετά χάραξα τις γραμμές με μια μεταλλική ακίδα.

 

Σχέδια για Tele θα βρεις εδώ:

 

http://www.tdpri.com/forum/tele-home-depot/74504-d-size-tele-body-blueprint-files-here.html

 

Την γέφυρα την έκοψα από την παραλληλόγραμμη σωλήνα που δείχνω στη φωτογραφία άρα το χείλος δεν χρειάστηκε να το γυρίσω.

Εάν ήταν φύλλο αλουμινίου η άλλο μαλακό μέταλλο τότε θα μπορούσα να το γυρίσω σε  μέγγενη η σε κάποιο μηχανουργείο.

Για να πετύχω το γυάλισμα  που μοιάζει με νίκελ, έτριψα το μέταλλο με  60-80-120-240 και τέλος 400αρι γυαλόχαρτο πριν το περάσω από πανοβουρτσα η οποία είχε επάνω αυτό το μπλε υλικό που φαίνεται στην φώτο και είναι στιλβωτικό για ατσάλι.

Θα το βρεις σε μαγαζιά που πουλάνε εργαλεία και λέγετε “σαπούνι γυαλίσματος“ .

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά με έστειλες με τη χειροποίητη γέφυρα!!!!

 

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

 

Καλό είναι να είσαι ΟΣΟ πιο περιγραφικός γίνεται για να μαθαίνουμε καινούρια πράγματα!!

 

Δεν θα με πειραζε καθόλου ένα step by step walkthrough της κατασκευής της γέφυρας!!!

 

Χίλια μπράβο!!!

 

(Έχω καιρό που σκέφτομαι να κάνω μια cutoff tele bridge) Αν θες κανε περιγραφή τι υλικά χρησιμοποίησες τι έργαλεία κλπ αν γυάλλισες ή έκανες επινικέλωση και βέβαια τι τρυπάνια χρησιμοποιείς! - Ποιο κολωνάτο δράπανο έχεις?? -πόσα watt κλπ)

 

Τα λέμε - περιμένουμε με ανυπομονησία!!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε τώρα μαθαίνουμε για τη χειροποίητη γέφυρα μετα πιθανον για τούς μαγνήτες, εκεί στα χειροποίητα κλειδιά ίσως έχουμε κάποιο θέμα :D

 

Μπράβο πάντως γίνεται πολύ ωραία!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνεις και αυτή την τρύπα ανάμεσα στους μαγνήτες για να περνάνε τα ηλεκτρικά ή θα έιναι από μέσα ? δεν το έχω καταλάβει αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά με έστειλες με τη χειροποίητη γέφυρα!!!!

 

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

 

Καλό είναι να είσαι ΟΣΟ πιο περιγραφικός γίνεται για να μαθαίνουμε καινούρια πράγματα!!

 

Δεν θα με πειραζε καθόλου ένα step by step walkthrough της κατασκευής της γέφυρας!!!

 

Χίλια μπράβο!!!

 

(Έχω καιρό που σκέφτομαι να κάνω μια cutoff tele bridge) Αν θες κανε περιγραφή τι υλικά χρησιμοποίησες τι έργαλεία κλπ αν γυάλλισες ή έκανες επινικέλωση και βέβαια τι τρυπάνια χρησιμοποιείς! - Ποιο κολωνάτο δράπανο έχεις?? -πόσα watt κλπ)

 

Τα λέμε - περιμένουμε με ανυπομονησία!!!

 

Οι περισσότερες απαντήσεις βρίσκονται στο post που είναι ακριβώς πάνω από το δικό σου.

 

Δεν βαριέμαι να βάλω εδώ όσες ποιο πολλές πληροφορίες θέλετε, το μόνο πρόβλημα που έχω είναι το θέμα χρόνου.

 

Έχω δυο πιτσιρίκια και το μικρότερο είναι 45ημερων, λόγο της έλλειψης χρόνου για να τελειώσω την κιθάρα γράφω εδώ γιατί μου αρέσει να είμαι ανάμεσα σε άλλους που έχουν την ίδια μούρλια και γιατί κρατάω και τα χέρια μου απασχολημένα όταν βρίσκω κενό μεταξύ δουλείας και υποχρεώσεων.

 

Κενό που συνήθως είναι πολλή μικρό για να το αξιοποιήσω στο εργαστήριο.

 

Γ'αυτό ειναι καλύτερο για μένα να ρωτάτε για να ξέρω που να επικεντρωθώ

 

Το δράπανο που χρησιμοποιώ είναι ένα No name 750watt το οποίο το έχω μόνιμα τοποθετημένο σε μια κάθετη βάση.

 

Το ποτηροτρύπανο με το οποίο έκανα της τρύπες για να περάσει ο μαγνήτης είναι ένα απλό ποτηροτρυπανο για ατσάλι.

Θα το βγάλω φωτογραφίες όταν πάω στο εργαστήριο και θα τις αναρτήσω.

 

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου