Προς το περιεχόμενο

Blues B.T. για αυτοσχεδιαστικού περιεχομένου σόλο!


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έγραψα και ανέβασα ένα απλό (μα πολύ απλό ;D) backingtrack σε 12μετρο με τρία :o (3) ακκόρντα,Λα-Ρε-Μι και τις εβδόμες τους,όποιος θέλει μπορεί να γράψει ένα (ή δύο ή τρία) σόλο πάνω του και να το ανεβάσει στο noiz,για να δούμε ποιός είναι καλύτερος κιθαρίστας-κημπορντίστας!(πλάκα κάνω 8)).Φαντάζομαι υπάρχουν "bedroom players" στο noiz,σαν και μένα,πού δεν έχουν την ευκαιρία να τζαμάρουν με άλλα άτομα,οπότε τουλάχιστον ας ανταλάξουμε απόψεις και "κριτικές" μεταξύ μας.Το κομάτι είναι λίγο μεγάλο,5.09 λεπτά,αν σας φανεί μεγάλο,εννοείται,το κόβετε.

backing_blues.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω την αρχή και ανεβάζω ένα σόλο,αυτοσχεδιασμό,με επαναλαμβανόμενα μοτίβα(μέρη),χωρίς πολλά πολλά, προσπαθώντας να bluesίζει! ::)

Solo_on_backing_blues.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει όπως παίζεις, απλά επειδή έγραψες ότι το ζητούμενο ήταν να bluesίζει...

 

Ίσως θα έπρεπε να μην είχες επιμείνει τόσο στο να δώσεις ένα mixolydian χρώμα στον αυτοσχεδιασμό σου.

Σίγουρα η mixolydian πάνω απο το I ακούγεται καλά απο αρμονικής απόψεως (είναι άλλωστε η κλίμακα που ταιριάζει ακριβώς επάνω σε ένα dominant 7th chord) αλλά το blues χρώμα παύει κάπως να υπάρχει απο το overuse που της έχεις κάνει.

 

Παίζεις ωραία πάντως...  8) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου πω ότι δεν είχα στο μυαλό μου την μυξολύντιαν όταν έπαιζα θα με πιστέψεις? Μπέρδευα τις μινόρε-μαντζόρε πεντατονικές :P Πάντως blues (αίσθημα κτλ.)δεν ξέρω να παίζω,ίσως γιατί δεν έχω ακούσει πολύ.                                                                            Υ.Γ. Οταν είδα το όνομά σου στις απαντήσεις,σκιάχτηκα, νομίζοντας ότι ανέβασες κανένα σόλο και δεν είναι εποχές να πετάμε τις κιθάρες απ'τα παράθυρα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο είναι και το BT και το παίξιμο αγαπητέ cigaret. Βέβαια, όπως ανάφερε και ο Longshadow, δεν πολυέχει σχέση με blues χωρίς αυτό να είναι κακό φυσικά. Απλά παραπλανητικό λόγω τίτλου.  ;D

 

Η σολιστική σου αντιμετώπιση είναι μάλλον σατριανική, γεγονός στο οποίο βοηθάει και η αρμονία του BT που δίνει την αίσθηση πολύ περισσότερο "major" παρά "dominant". Ωραία τα ανακατεύεις πάντως τα συστατικά.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ βρε παιδιά για τα σχόλια-βοήθεια-μαθήματα σας :).Τα καλά λόγια από σας φυσικά είναι έπαινος! Οσο για την blues θέλω πολύ δουλειά ::)  fusiongtr  εγώ αυτές τις δυο έπαιζα       Υ.Γ. Satriani δεν έχω ακούσει ποτέ 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γιατί ακούω μόνο πεντάτονες (μινόρε και ματζόρε) στην καλή προσέγγιση του cigaret13?

 

Έχεις δίκιο γιατί παραλείπει την νότα σι.

Αυτό που κάνει όμως πχ πάνω απο το I chord, δλδ μεγάλη τρίτη-τέταρτη-και κατάληξη στην πέμπτη, μου βγάζει ένα mixolydian χρώμα κι ας μήν ακούω όλη την κλίμακα.

Αν το ίδιο πέρασμα είχε παιχθεί... μικρή τρίτη-μεγάλη τρίτη-κατάληξη στην πέμπτη, τότε θα μου έβγαζε περισσότερο blues feel.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν το ίδιο πέρασμα είχε παιχθεί... μικρή τρίτη-μεγάλη τρίτη-κατάληξη στην πέμπτη, τότε θα μου έβγαζε περισσότερο blues feel.

 

 

  Εννοείς C   C#  E  ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο γιατί παραλείπει την νότα σι.

Αυτό που κάνει όμως πχ πάνω απο το I chord, δλδ μεγάλη τρίτη-τέταρτη-και κατάληξη στην πέμπτη, μου βγάζει ένα mixolydian χρώμα

Δίκιο έχεις γιατί η F# πάει περίπατο, οπότε ....  8)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου