Προς το περιεχόμενο

Μουσικα οργανα απο Ευρωπη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Ειδα ενα αναλογο ποστ για εισαγωγη μουσικων οργανων απο Αμερικη και ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν φοροι ή ο,τιδηποτε χρεωσεις για αντιστοιχη εισαγωγη απο Αγγλια, επιλεγοντας ομως μια εταιρια courrier και οχι το απλο ταχυδρομειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα search-άκι κάναμε;  ;D ;D

 

Η Αγγλία είναι εντός EU. Συνεπώς δεν έχεις να μπλέξεις με τελωνεία ή άλλα τελώνια. :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα, απλα δεν διευκρινιζοταν(ή τουλαχιστον δεν ειδα) η μεταφορα με courrier, το οποιο και με ενδιαφερει. Για απλη ταχυδρομικη γνωριζω τι συμβαινει, ελεγα μηπως το courrier αποτελει εξαιρεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η Ευρωπαϊκή Ένωση είναι μια κοινή αγορά.

Είτε αγοράσεις απο την Λαμία είτε απο το Παρίσι ισχύουν οι ίδιοι κανόνες.

Δεν πληρώνεις δασμούς για τη Λαμία, δεν πληρώνεις δασμούς για το Παρίσι.

 

Τα μεταφορικά είναι άλλο "μαγαζι" και δεν έχει να κάνει με φόρους. Οσο πιο γρήγορα το θέλεις, τόσο πιο πολύ πληρώνεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κανένα search-άκι κάναμε;  ;D ;D

 

Η Αγγλία είναι εντός EU. Συνεπώς δεν έχεις να μπλέξεις με τελωνεία ή άλλα τελώνια. :D

Ναι μεν ΑΛΛΑ

 

Όταν αγοράζεις απο Αγγλία ΔΕΝ θεωρείτε ενδοκοινωτική αγόρα (όπως από Γερμανία, πχ), οπότε ΔΕ γλυτώνεις το VAT!

 

Σαν έξοδο το περνάς, αλλά βέβαια μπαίνει και στο παιχνίδι το "pro rata" θέμα...

 

ΝΟΜΙΖΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μεν ΑΛΛΑ

 

Όταν αγοράζεις απο Αγγλία ΔΕΝ θεωρείτε ενδοκοινωτική αγόρα (όπως από Γερμανία, πχ), οπότε ΔΕ γλυτώνεις το VAT!

 

Γιατί, έχεις αγοράσει ποτέ από Αγγλία χωρίς VAT; Εγώ όχι (και δε βλέπω και γιατί θα έπρεπε).

Ή μήπως από Τhomann αγοράζουμε χωρίς ΦΠΑ;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα είσαι σίγουρος; Απ' όσο γνωρίζω, είτε από Αγγλία είτε από Γερμανία, αν δώσεις εταιρικό ΑΦΜ, δεν πληρώνεις ΦΠΑ (ενδοκοινωτική συναλλαγή).

 

Για ιδιώτες, θεωρητικά η απόδειξη λιανικής που θα πάρετε δεν ισχύει στην εφορία. Μεγάλα ιντερνετομάγαζα όμως τιμολογούν μέσω ελληνικου φορολογικού εκπροσώπου και χρεώνουν ελληνικό ΦΠΑ, οπότε από αυτά περνάει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νικόλα είσαι σίγουρος; Απ' όσο γνωρίζω, είτε από Αγγλία είτε από Γερμανία, αν δώσεις εταιρικό ΑΦΜ, δεν πληρώνεις ΦΠΑ (ενδοκοινωτική συναλλαγή).

Όχι δεν είμαι σίγουρος όπως έγραψα.

 

Απλά, πρόκειται να κάνω κάποιες άγορές μέσω Αγγλίας, και προχτές ήταν η λογίστριά μου στο στούντιο, οπότε την ρώτησα, και μου απάντησε αυτά που έγραψα...

 

Τώρα περι του σωστού, υπάρχουν κάποιοι λογιστές εδώ στο νοιζ. Ας δώσουν τα φώτα τους, γιατί πραγματικά δεν είμαι σίγουρος.

 

Earendil: Και πάλι, νομίζω, πως αν είναι ενδοκοινωτική η αγορά, τότε αντί να γίνει το "πληρώνω το ΦΠΑ και το βγάζω μετά από αυτά που παίρνω απ'τους πελάτες μου" απλά δεν το πληρώνεις και τελειώνει εκεί η ιστορία...

 

Δηλώνω για άλλη μια φορά ότι δεν ειμαι σίγουρος όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μη μπερδεύετε το θέμα ρε παίδες με τα επαγγελματικά σας.

 

Οταν αγοράσει ένας απλός άνθρωπος (χωρίς σχετική επαγγελματική ιδιότητα) κάτι, είτε το πάρει απο εδώ είτε απο οποιαδήποτε χώρα της Ε.Ε. θα πληρώσει με τις ίδιες προδιαγραφές. Τιμή με περιλαμβανόμενο ΦΠΑ. Χωρίς τελωνείο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου