Προς το περιεχόμενο

Rockinger vs Fender Highway1 vs Fender Mexico


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

-μέτριο neck joint (καλό αλλά δεν είναι και αυτό που προβάλεται - έχω δεί και πολύ καλύτερο στην godin που είχα)

 

συγγνωμη αλλα τι εννοεις?γιατι εγω την ειδα την κιθαρα σου & ηταν ΤΕΛΕΙΟ δεν χωρουσε ουτε τριχα μεταξυ σωματος & μπρατσου,δηλ στη Γκοντιν τι ηταν το καλυτερο?? 8O

 

μικρό radius (7.5 τελικά;;; ) με αποτέλεσμα να ταστάρει στα σηκώματα

 

αυτο ειναι θεμα σετ-απ και απο τη δικη μου πλευρα π.χ. το 7,5 ειναι καλυτερο μια και παιζεις ευκολοτερα ακκορντα :wink:

 

 

-Στραβό pickguard με αποτέλεσμα κατά την χρήση του τρέμολο ακουμπούσε η βάση του καβαλάρη στο πλαστικό κ έκανε ένα θόρυβο

 

μπορουσες καλιστα να το ξεβιδωσεις & να το ξαναβιδωσεις σωστα...

 

 

Τα τάστα δεν ήταν τόσο καλά βαλμένα σε σημείο που γρατζουνούσαν το χέρι

 

 

μια χαρα ηταν τα ταστα,την επαιξα την κιθαρα ,τωρα αν εξειχαν λιγο απο την ακρη του μπρατσου αυτο συμβαινει σε παρα πολλες κιθαρες κατα τη διαρκεια της μεταφορας (αλλα και κατα τη διαρκεια του χρονου λογω εναλαγων στο κλιμα,μια και το ξυλο ειναι ζωντανος οργανισμος και απλωνει & μαζευει με τις αλλαγες της υγρασιας) ,λιγα λεπτα στο ...ντους μαζι σου .. :lol: για να "ξαναερθει" το ξυλο απο τους υδρατμους..η λιγα λεπτα με λιγο γυαλοχαρτο και ειναι ολα οκ.

 

 

παντως δεν σου εκανε απο την αρχη το οργανο ,εσυ εισαι για αλλες κιθαρες πιο χλιδατες.. :lol: και βεβαια οχι με κλασσικους μονους (αφου σου αρεσαν οι απαραδεκτοι κατ'εμε κεραμικοι μαγνητες της G/L :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν θα κάτσω τωρα να απολογηθώ γιατί δεν μου άρεσε η κιθάρα...

Εγώ είδα αυτά που έγραψα για τους περίπου 6 μήνες που την είχα.Δεν θέλω να μπαίνω τωρα σε αντιπαραθέσεις του τύπου "όχι είχε κενό στο μπράτσο,όχι ήταν ψηλά οι χορδες κλπ.".

Καθένας κρίνει από τη δική του εμπειρία και γούστο.Αν αρέσει σε όλους τους υπόλοιπους εμένα μου περισεύει! :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φωτια και θανατος στον προδοτη γιωργο! :lol: :lol: :D

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Για να μη σου πω στη λαιμιτόμο ΑΜΕΣΩΣ!!! :lol: :lol:

 

Λοιπόν, με τα τάστα, όλα ήταν οκ στη δική μου όσον αφορά στις άκρες τους (κάτι το οποίο ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ σε όσες G&L έχω παίξει...), ΑΛΛΑ σε χαμηλές ρυθμίσεις του action (με 7,25" radius που έχουν 1-2 χρώματα οι άλλες έχουν 9"- το sonic blue σίγουρα...) έβρισκε στα τάστα το σήκωμα πολύ εύκολα. Τελικά εντόπισα ότι ήθελαν τρίψιμο τα τάστα γιατί από το 12ο και μετά κάπου έβρισκε. Μετά από το τρίψιμο όμως το action ήταν υπερβολικά χαμηλό και βολικό. Πραγματικά δεν πίστευω πόσο playable είχε γίνει το όργανο!

 

Τώρα για τους μαγνήτες, θέμα γούστου, ρίξε μια ματιά παραπάνω σε προηγούμενο ποστ, στο ίδιο θέμα, που τους περιγράφω λεπτομερώς σε σύγκριση με μια Fender usa.

 

Το σώμα εμένα πάντως μου φάνηκε βαρύ, σε συγκριση με τη Fender Που έχω. To neck joint ήταν τέλειο. Γενικά έχω καταλάβει ότι είναι Ό,ΤΙ ΚΑΤΣΕΙ τελικά με τις κιθάρες αυτές...(rockinger αλλά ακόμα και Fender πιστεύω!)

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικα με τις Fender ειναι οτι κατσει.... :roll:

 

αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν μπορεις να περιμενεις απο κιθαρες μαζικης παραγωγης που κοστιζουν 480 ευρω(!) να μην θελουν και ενα ελαφρο τριψιμο στα ταστα..αν θες να εχεις παρανοΪκα χαμηλο action... :wink: (εδω θελουν οι custom shop που κοστιζουν 3000...) η ουσια σε μια τετοια κιθαρα ειναι ο ηχος και το feel της και σε αυτα παιρνει 10 η Rockinger.

 

BOLT ON κιθαρες ειναι δεν ειναι De Armond archtops.. :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως τελικά να είμαι πολύ τυχερός που ΚΑΙ οι 2 κιθάρες που αγόρασα από Rockinger έπαιζαν ΑΨΟΓΑ κατευθείαν βγάζοντάς τις από το κουτί... Ακόμη και όταν χαμήλωσα το action δεν είχα fret-outs ;)

 

Μάλιστα η Tele (που ψιλο-άργησε να έρθει λόγω απεργιών και παγετώνων) έφτασε στα χέρια μου και κουρδισμένη!!! :D

 

Τι να πω ίσως να έχετε θέσει πολύ υψηλά τα standard σας... :roll:

 

Εγώ πάντως τη strat μου πχ, δεν την πουλούσα ούτε με 2000¤!!! (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΩ!) :wink:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως τη strat μου πχ' date=' δεν την πουλούσα ούτε με 2000¤!!! (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΩ!) :wink:[/quote']

 

Μη λες μεγάλα λόγια.... :roll:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ. δεν θα την αλλαζες ουτε με αυτη??? :lol:

 

http://www.gbase.com/Stores/Gear/GearDetails.aspx?Item=1546408

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την άλλαζα με ΑΥΤΗ :lol:

 

 

(To καταραμένο το ΚΕΦΑΛΑΙΟ μας έχει αναγκάσει να παίρνουμε φτηνοκίθαρα γμτ....:lol:)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου