Προς το περιεχόμενο

Απαραιτητη η αναγνωση παρτιτουρας για κιθαρα??


ELalek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γνωρίζω κλασσική κιθάρα.Εγώ ακουστική και ηλεκτρική μαθαίνω.Εμένα τα tabs προσωπικά με ενοχλούν.Είναι μια μικρή βοήθεια στη κατανόηση ορισμένων πραγμάτων αλλά προτιμώ πεντάγραμμο με τις νοτούλες,τις αξίες,παρεστιγμένα,παύσεις...κλπ

 

Αλλο τι προτιμάς και αλλο τι χρειάζεσαι.Εγω ξεκινησα κανοντας 4 χρονια κλασσική οποτε το διαβασμα πενταγραμμου ηταν βασική προυπόθεση(παροτι τωρα εχω ξεχασει αρκετα).Προσωπικα παντως δεν ειδα να το χρειαζομαι πουθενα στην ηλεκτρική η να με περιοριζει σε σχεση με τα tabs.....ασε που το να χρησιμοποιεις το αυτι για να βγαλεις οτιδηποτε ειναι μιλια ανωτερο και σε διδασκει πολυ περισσοτερα απο οποια  γραπτη μορφή(ειτε tab ειτε πενταγραμμο)....καλο ειναι να ξερεις διαβαζεις πενταγραμμο-δεν προκειται να σε βλαψει- αλλα σε απαντηση του  threadstarter......διολου απαραιτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η ανάγνωση παρτιτούρας δεν είναι απαραίτητη αλλά αν ξέρεις να διαβάζεις-γράφεις καλά, διευκολύνεσαι. Γενικότερα η θεωρητική γνώση σου ανοίγει τα μάτια, χέρια, μυαλό και σε κάνει να μπορείς να αντιλαμβάνεσαι εις βάθος τα "γιατί" και τα "πώς" της μουσικής. Οπότε, η εκπαίδευση, μόνο σε καλό μπορεί να σου βγει.

Οι υπόλοιπες απαντήσεις θα έπρεπε να έχουν περιοριστεί στο "σωστά", "συμφωνώ", "+1" κ.λπ.

Δεν υπάρχει λόγος να το πολυψειρίζουμε.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση στο thread!!!Σε καμια περιπτωση δεν ανεβασα την ερωτηση για να γινει ´μαχη ´ μεταξυ αυτοδιδακτων και ωδειακων κλπ.Αν και πιστευω πως ηφυση της μουσικης ειναι να παιρνεις πρωτοβουλιες μονος σου ακομη και αν εχεις φαει τα χρονια σου στα ωδεια.Τεσπα ακομη και χωρις γνωση notation γνωριζω αρκετες συγχορδιες και τις θεσεις τους στην ταστιερα,καποιες βασικες κλιμακες(ματζορε μινορε πεντατονικη κλπ).Απλα ψαχνω τον τροπο να ΣΥΝΔΕΣΩ αυτες τις σκορπιες πληροφοριες και απο τις απαντησεις σας τεινω να πιστεψω πως η θεωρια ειναι απαραιτητη.

Απο κει και περα το notation πιστευω πως χρειαζεται μονο και μονο για να εκτελω ασκησεις,να εχω ενα συγκεκριμενο πλανο κλπ.Ως καθηγητης μαθηματικωνεχω το κολλημα αυτο ;).

Ααα επισης οι BEATLES ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΠΑΛΟΙ!!!Τουλαχιστον στα αυτια μου οι μελωδικες τους γραμμες ειναι τρελλη εμπνευση...Ας μη μιλησω για τα φωνητικα τους(δευτερες τριτες φωνες κλπ)....χωρις ακαδημαικη γνωση οι αταλαντοι!!!  ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται μάχη αλλά εποικοδομητικός διάλογος.Ήμουν σίγουρος ότι θα παρεξηγιόμουνα όσον αφορά τους Beatles.Μ αρέσουν οι Beatles και τους σεβομαι.Αλλά θεωρώ πολύ υπερτιμημένα κάποια τραγούδια τους.Προσωπική άποψη πάντα καθώς η μουσική είναι κάτι το αβίαστα υποκειμενικό.Για παράδειγμα θεωρώ τραγούδια των Led Zeppelin πολύ καλύτερα απο πολλές αποψεις απο αυτά των Beatles.Γούστα όμως είναι αυτά. 8) 8) 8)

 

John Lennon ποζερά... ;D ;D ;D (Πλάκα κάνω φυσικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΟΙ BEATLES ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΑΝΕ ΜΟΥΣΙΚΉ ΚΑΙ ΝΟΤΕΣ

 

Όσον αφορά τους Beatles πάντα πίστευα ότι ήταν άμπαλοι (με την καλή έννοια μη παρεξηγηθώ).

 

 

αποφασισε.... ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αποφασισε.... ;D

 

 

 

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.Υπάρχουν μουσικοί που γνωρίζουν notation και είναι άμπαλοι. ;D ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καφεδακι μετρονομος και ντο ρε μι απο πενταγραμμο..αντε να δουμε τι θα βγει(σε καμια διετια απο τωρα!!!) ;D ;D ;D ;D

 

Έτσι σε θέλω. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καφεδακι μετρονομος και ντο ρε μι απο πενταγραμμο..αντε να δουμε τι θα βγει(σε καμια διετια απο τωρα!!!) ;D ;D ;D ;D

Έτσι όπως το γράφεις, μάλλον τίποτα, όχι σε διετία, ούτε σε δεκαετία.

Είναι κάτι σαν αγγαρεία που το καφεδάκι θα την κάνει λίγο πιο ανεκτή.

 

Αν όμως αντικαταστήσεις το "ντο ρε μι απο πενταγραμμο" με μια απλή παρτιτούρα ενός κομματιού που σου αρέσει, και τον μετρονόμο πχ με το backing track του, δεν θα κρατιέσαι να διαβάσεις την παρτιτούρα και να το παίξεις σωστά.

 

Κάνε το ενδιαφέρον, θα δεις ότι τελικά ...... έχει πλάκα. ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το γράφεις, μάλλον τίποτα, όχι σε διετία, ούτε σε δεκαετία.

Είναι κάτι σαν αγγαρεία που το καφεδάκι θα την κάνει λίγο πιο ανεκτή.

 

 

Σιγά μη θέλει και έναν αιώνα.Με συστηματικό διάβασμα και practising μια χαρά θα τα πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου