Προς το περιεχόμενο

Rig Kontrol & Guitar Rig!


Wild_Rose

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλόπαιχτο φίλε μου ένα δωράκι από εμένα (είναι από το 5 αλλά πολλά από αυτό τα έχει και το δικό σου)

 

http://www.youtube.com/watch?v=Qm_woaJ5yL0

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ευχαριστώ! και εγώ το Guitar Rig 5 έχω στο pc μου, μόνο η έκδοση του Kontrol είναι η 3... αλλά δεν έχει κανενα πρόβλημα συμβατότητας με τo GR5.  ;D

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και'γω στο home studio το χρησιμοποιώ συνέχεια.Το κόλημα μου είναι τέτοιο,που παρόλο έχω ένα μικρό λαμπτάτο ενισχυτή για το σπίτι ποτέ δεν έγραψα με αυτόν παρά ένα κομμάτι για να τον δοκιμάσω.Χωρίς πλάκα άλλη ρέντα μου βγάζει το guitar rig.Λέτε να έχω πρόβλημα ,σοβαρά μιλάω,γιατί περίμενα το αντίθετο όταν αγόρασα το VHT.Φυσικά μπορεί να παίζει και το γεγονός ότι τα μόνα πετάλια που έχω είναι ενα wah και το BB2 της Marshall,ενώ στο rig παίζω με φεντεράκι ,tubescreamer ή τσίτα το fender με λίγο delay και λίγο compresor.Eιλικρινά θα ήθελα τη γνώμη σας για το θέμα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση προς τους κατόχους του Rig Κontrol:

Μπορει αυτή η "πεταλιέρα" να χρησιμοποιηθεί σε άλλα guitar vst όπως: Revalver, amplitube, Jamvox, ώστε να αλλάζει τα presets τους;

 

Μια 2η ερώτηση αφορά τη λειτουργία του Rig Κontrol μέσω των DAW. Δηλ. αν μπορεις μέσα από ενα DAW να αλλάξεις presets του guitar rig στο κανάλι που το έβαλες.

Εγω χρησιμοπoιώ το Reaper και θέλω να μπορώ να αλλάζω presets στα κιθαριστικά vst καθώς παίζω σε κάποιο κανάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι συμβατό το rig control αλλά μπορείς να πάρεις ένα midi controller(έχουν περάσει κάποια Roland και korg από τις αγγελίες κατά καιρούς) και να κάνεις δουλειά.

Για την ακρίβεια έχω φίλο που παίζει live σε γνωστή μπάντα με ένα laptop μια κάρτα ήχου και τον controller Και ελέγχει ηλεκτικη και ακουστική έτσι. Το έχει βολευτεί και δεν το αλλάζει με τίποτα....βέβαια ηχητικά δεν τρελαίνομαι αλλά λίγοι θα ενοχληθούν από τον ήχο....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ είμαι μεταξύ αυτού και το berhinger fcb 1010, λένε ότι είναι συμβατό με το guitar rig αλλά σου βγάζει την ψυχή μέχρι να το σετάρεις, να κάνεις upgrade το firmware και διάφορα άλλα. ΑΝ όμως δουλέψει γράφουν ότι είναι καλύτερο. πές μας εντυπώσεις εν καιρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά έχω το kontrol rig με το guitar rig 4  software (κατέβασα το 5 σπασμένο) εδώ και 3 χρόνια αν δεν κάνω λάθος, χρησιμοποιώ μόνο αυτο με ηχεία στερεοφωνικά και είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον ήχο,τις απεριόριστες δυνατότητες και τις ακόμη πιο πολλές παραμετροποιήσεις με μηδενικό κόστος..

Φαντάσου να θες πετάλι wah..το αγοράζεις 50-100 ευρώ?..με το rig απλά το κάνεις διπλό κλικ....τόσο απλά....και όχι ένα πετάλι..4-5 wah..θες delay,distortion,reverb...οτιδήποτε....

με την πεταλιέρα να είναι πολύ στιβαρή κατασκευή δεν νομίζω να χεις πρόβλημα σε live...μην κρασάρει το λάπτοπ να εύχεσαι μόνο...χαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Χαίρομαι που το ακούω, ότι δηλαδή αντέχει στο χρόνο :))

 

Μια ερώτηση προς τους κατόχους του Rig Κontrol:

Μπορει αυτή η "πεταλιέρα" να χρησιμοποιηθεί σε άλλα guitar vst όπως: Revalver, amplitube, Jamvox, ώστε να αλλάζει τα presets τους;

έχω διαβάσει σε άλλο φορουμ, ότι παίζει και με το amplitube. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω.

DSC01710.thumb.JPG.fdab8d3f702824cb675012f8ee68efaa.JPG

DSC01716.thumb.JPG.3dcd3412c80a289bea895aded1b5a3f2.JPG

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου