Προς το περιεχόμενο

Ibanez RG2550z Prestige - Αμάρτησα (ξανά)


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλορίζικη φίλε μου! Πανέμορφη κιθάρα! Σκήσε την πρώτα στο παίξιμο και αν βλέπεις ότι οι μαγνήτες δεν σου κάθονται τότε: Dimarzio AT-1 ή Tone Zone (bridge), Dimarzio Cruiser bridge (middle...αν χρειαστεί) & Dimarzio Breed Νeck. Θα με θυμηθείς... :)

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλορίζικη φίλε μου! Πανέμορφη κιθάρα! Σκήσε την πρώτα στο παίξιμο και αν βλέπεις ότι οι μαγνήτες δεν σου κάθονται τότε: Dimarzio AT-1 ή Tone Zone (bridge), Dimarzio Cruiser bridge (middle...αν χρειαστεί) & Dimarzio Breed Νeck. Θα με θυμηθείς... :)

 

Σε ευχαριστώ. Το θέμα των μαγνητών πάντα με προβλημάτιζε διότι δεν είναι εύκολο να τεστάρεις τι σου κάνει. Τα specs των εταιρειών είναι κάπως ασαφή διότι από κιθάρα σε κιθάρα και από ενισχυτή σε ενισχυτή αλλάζει πάρα πολύ.

 

Ο ΑΤ ήταν στο μυαλό μου από την αρχή. Ο Cruizer είναι αυτός που φοράει του Gilbert? Για τον breed πάλι διαβάζω ότι όλοι πίνουν νερό στο όνομά του.

 

Είναι κάπως δύσκολο να αποφασίσω. Μου αρέσουν πολύ και οι Paf του Satriani (στην παλιά js).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου το πα και θα στο ξαναπώ. Ίσως σου φαίνεται περίεργο αλλά ισχύει. Πριν κάνεις κάποια αλλαγή σε μαγνήτες άλλαξε το block του τρέμολο.

Δεν θα κάνει τους μαγνήτες σου Duncan ή Dimarzio, αλλά θα αλλάξει προς το καλύτερο τις ηχητικές ιδιότητες της κιθάρας ώστε να έχεις καλύτερη βάση για αυτό που θα ακούς από τους μαγνήτες που θα βάλεις.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου το πα και θα στο ξαναπώ. Ίσως σου φαίνεται περίεργο αλλά ισχύει. Πριν κάνεις κάποια αλλαγή σε μαγνήτες άλλαξε το block του τρέμολο.

Δεν θα κάνει τους μαγνήτες σου Duncan ή Dimarzio, αλλά θα αλλάξει προς το καλύτερο τις ηχητικές ιδιότητες της κιθάρας ώστε να έχεις καλύτερη βάση για αυτό που θα ακούς από τους μαγνήτες που θα βάλεις.

 

Ποιο brass block προτεινεις/εχεις δοκιμασει?

Υπαρχει το FU και το KGC απο τα hi-end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου το πα και θα στο ξαναπώ. Ίσως σου φαίνεται περίεργο αλλά ισχύει. Πριν κάνεις κάποια αλλαγή σε μαγνήτες άλλαξε το block του τρέμολο.

Δεν θα κάνει τους μαγνήτες σου Duncan ή Dimarzio, αλλά θα αλλάξει προς το καλύτερο τις ηχητικές ιδιότητες της κιθάρας ώστε να έχεις καλύτερη βάση για αυτό που θα ακούς από τους μαγνήτες που θα βάλεις.

 

Κι όμως είναι dimazrio. Απλά είναι dimarzio/ibz. Θα το ψάξω. Thanks. Παίζει ρόλο που είναι zp3.  Αλλάζει με τον ίδιο τρόπο

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βάλει το kfc στη στρατ μου και άλλαξε όλη η ηχητική συμπεριφορά. Περιμένω να τελειώσω και άλλες δουλειές και θα το βάλω και στην prestige.

 

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ. Το θέμα των μαγνητών πάντα με προβλημάτιζε διότι δεν είναι εύκολο να τεστάρεις τι σου κάνει. Τα specs των εταιρειών είναι κάπως ασαφή διότι από κιθάρα σε κιθάρα και από ενισχυτή σε ενισχυτή αλλάζει πάρα πολύ.

 

Ο ΑΤ ήταν στο μυαλό μου από την αρχή. Ο Cruizer είναι αυτός που φοράει του Gilbert? Για τον breed πάλι διαβάζω ότι όλοι πίνουν νερό στο όνομά του.

 

Είναι κάπως δύσκολο να αποφασίσω. Μου αρέσουν πολύ και οι Paf του Satriani (στην παλιά js).

 

πολυ ομορφο το κιθαρονι...καλοπαιχτο..!!

 

στο site της dimarzio μπορεις να δεις καποιο ενδεικτικο equalizer σε καθε μαγνητη ξεχωριστα....το μυστηριο ειναι πως αυτο το eq αλλα και τα χαρακτηριστικα του καθε μαγνητη οντως ισχυουν..δεν γνωριζω πως το πετυχαινουν και ο χαρακτηρας του μαγνητη βγαινει σε καθε οργανο(χωρις να χανονται τα χαρακτηριστικα που δινει στον ηχο το σωμα) αν ομως  γνωριζεις καλα την κιθαρα και ξερεις τι θες να διορθωσεις τοτε το site θα σε βοηθησει παρα πολυ

 

καποια προταση θα μπορουσα να κανω αλλα δεν ξερω και τι ηχο γουσταρεις

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ομορφο το κιθαρονι...καλοπαιχτο..!!

 

στο site της dimarzio μπορεις να δεις καποιο ενδεικτικο equalizer σε καθε μαγνητη ξεχωριστα....το μυστηριο ειναι πως αυτο το eq αλλα και τα χαρακτηριστικα του καθε μαγνητη οντως ισχυουν..δεν γνωριζω πως το πετυχαινουν και ο χαρακτηρας του μαγνητη βγαινει σε καθε οργανο(χωρις να χανονται τα χαρακτηριστικα που δινει στον ηχο το σωμα) αν ομως  γνωριζεις καλα την κιθαρα και ξερεις τι θες να διορθωσεις τοτε το site θα σε βοηθησει παρα πολυ

 

καποια προταση θα μπορουσα να κανω αλλα δεν ξερω και τι ηχο γουσταρεις

 

 

 

 

Κλίνω προς τους Andy Timmons. Μου αρέσει πάρα πολύ ο ήχος του. Πολύ ισορροπημένος αλλά με γκάζι. Του steve vai μου έχουν κάνει κακή εντύπωση, πολύ δυνατοί. Αλλά όπως έγραψα πιο πάνω μου αρέσει αρκετά και o paf του Satriani.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου