Προς το περιεχόμενο

Ibanez RG2550z Prestige - Αμάρτησα (ξανά)


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή θα σου πρότεινα να βάλεις ένα brass ή steel block στο τρέμολο και αν πρόκειται να το χρησιμοποιείς να κάνεις το Locking Stud Mod.

Θα χρειαστείς και μαγνήτες. Οι Bareknuckles έχουν για όλα τα γούστα. Αλλά κατά τη γνώμη μου μπορείς να βρεις το ίδιο καλούς και φτηνότερους. Εξαρτάται ποια είναι τα γούστα σου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με δυσκολεύει λίγο το λεπτό μανίκι ακόμα αλλά μου αρέσει. Οι

δεν παρείναι vintage? Σκεφτόμουν κάτι σε dimarzio evolution.

Προσωπικα δεν μου αρεσουν οι evolution παλυ buzzz.

Πολλοι  με βριζουν τωρα..γουστα ειναι αυτα.

και του doug aldrich set τα σπαει το ειχα σε μια suhr.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή θα σου πρότεινα να βάλεις ένα brass ή steel block στο τρέμολο και αν πρόκειται να το χρησιμοποιείς να κάνεις το Locking Stud Mod.

Θα χρειαστείς και μαγνήτες. Οι Bareknuckles έχουν για όλα τα γούστα. Αλλά κατά τη γνώμη μου μπορείς να βρεις το ίδιο καλούς και φτηνότερους. Εξαρτάται ποια είναι τα γούστα σου.

 

Ώπα, ένα ένα. Πες μου για το τρέμολο. Από τις λίγες ώρες που έπαιξα δε φαίνεται να ξεκουρδίζει ιδιαίτερα. Η αίσθηση είναι λίγο σκληρή στο τρέμολο αλλά δεν διέκρινα προβλήματα. Όμως δεν έχω πείρα από floyd rose.

 

Τώρα οι μαγνήτες όντως θέλουν άλλαγμα. Είναι πολύ μέτριοι και κούφιοι. Θα ήθελα μαγνήτες με περισσότερο γκάζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκληρό δεν είναι κακό απαραίτητα. Πόσα ελατήρια έχει από πίσω; Αν δεν γνωρίζεις από Edge καλό θα είναι να παρακολουθήσεις κάποια tutorials - ιδίως για το πώς αλλάζεις χορδές και πώς τα σετάρεις - στο youtube γιατί έχεις να μάθεις πολλά και θα σουρθει δύσκολο αν δεν το έχεις ψάξει.

Το block το προτείνω για καλύτερο ήχο.

Το Locking Stud Mod άστο για τώρα, είναι για πιο προχωρημένους.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκληρό δεν είναι κακό απαραίτητα. Πόσα ελατήρια έχει από πίσω; Αν δεν γνωρίζεις από Edge καλό θα είναι να παρακολουθήσεις κάποια tutorials - ιδίως για το πώς αλλάζεις χορδές και πώς τα σετάρεις - στο youtube γιατί έχεις να μάθεις πολλά και θα σουρθει δύσκολο αν δεν το έχεις ψάξει.

Το block το προτείνω για καλύτερο ήχο.

Το Locking Stud Mod άστο για τώρα, είναι για πιο προχωρημένους.

 

Έχει αυτό το zero point system. Δύο ελατήρια διακρίνω. Εννοείται για αλλαγή χορδών και κλπ κοιτάω διάφορα βίντεα. Άμα τις αλλάζω μία μία θα χαλάει πολύ το setup??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αυτό το zero point system.

Αααα οκ. Σόρρυ. Νόμιζα ότι έχει το Edge. Δεν ξέρω τίποτα από αυτό το σύστημα. Ίσως μπορέσεις να σε βοηθήσει κάποιος άλλος.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαγνητες για γκαζια υπαρχουν πολλοι.

Το θεμα ειναι oτι εαν χρησιμοποιεις αρκετο gain δεν χρειαζεσαι γκαζατους μαγνητες.

Οι περισσοτεροι ετσι την πατανε full gain απο ενισχυτη +boost +γκαζατο μαγνητη.

Οταν λες instrumental τι εννοεις πανω - κατω;ισως να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.

Επισης με τι gear παιζεις;

Παλι καλα που δεν εχει το lo pro edge(παλιες ibanez),

κανεις bend, κανουν γαργαρα και ακουγονται νοτες απο ολες τις χορδες.

Οσο για το zero ειναι κλασης ανωτερο,δεν ξερω πως ακριβως λειτουργει αλλα ηταν μεγαλη αναβαθμιση για την ibanez.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαγνητες για γκαζια υπαρχουν πολλοι.

Το θεμα ειναι oτι εαν χρησιμοποιεις αρκετο gain δεν χρειαζεσαι γκαζατους μαγνητες.

Οι περισσοτεροι ετσι την πατανε full gain απο ενισχυτη +boost +γκαζατο μαγνητη.

Οταν λες instrumental τι εννοεις πανω - κατω;ισως να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.

Επισης με τι gear παιζεις;

Παλι καλα που δεν εχει το lo pro edge(παλιες ibanez),

κανεις bend, κανουν γαργαρα και ακουγονται νοτες απο ολες τις χορδες.

Οσο για το zero ειναι κλασης ανωτερο,δεν ξερω πως ακριβως λειτουργει αλλα ηταν μεγαλη αναβαθμιση για την ibanez.

 

Παίζω τα πάντα αλλά την κιθάρα αυτή την πήρα για να πειρματιστώ σε μουσικές σε στυλ satriani, vai κλπ κλπ.

 

Πλεόν παίζω μόνο με th2. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι κάποια setups που είχα φτιάξει δεν ακούγονται καλά με την ibanez. Έχω μία gibson με 490R και 498Τ και μία standard strat mexico με αρκετά hot μαγνήτες. Περίμενα πιο πολλά πρίμα και γκάζι από αυτή αλλά όχι. Η gibson ακούγεται πολύ πιο καθαρά και δυνατά και με "καλύτερη" παραμόρφωση. Βέβαια δεν με πειράζει διότι την κιθάρα αυτή την πήρα για το playabiltiy.

 

To zps δεν είναι πολύ δύσκολο να το ρυθμίσεις. Ουσιαστικά για ευκολία το έκαναν. Γυρίζεις τη ροδέλα και αυτό σφίγγει αναλόγως τα ελατήρια ή τα χαλαρώνει. Κάπως έτσι χοντρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω τα πάντα αλλά την κιθάρα αυτή την πήρα για να πειρματιστώ σε μουσικές σε στυλ satriani, vai κλπ κλπ.

 

Πλεόν παίζω μόνο με th2. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι κάποια setups που είχα φτιάξει δεν ακούγονται καλά με την ibanez. Έχω μία gibson με 490R και 498Τ και μία standard strat mexico με αρκετά hot μαγνήτες. Περίμενα πιο πολλά πρίμα και γκάζι από αυτή αλλά όχι. Η gibson ακούγεται πολύ πιο καθαρά και δυνατά και με "καλύτερη" παραμόρφωση. Βέβαια δεν με πειράζει διότι την κιθάρα αυτή την πήρα για το playabiltiy.

 

To zps δεν είναι πολύ δύσκολο να το ρυθμίσεις. Ουσιαστικά για ευκολία το έκαναν. Γυρίζεις τη ροδέλα και αυτό σφίγγει αναλόγως τα ελατήρια ή τα χαλαρώνει. Κάπως έτσι χοντρικά.

Καλο προγραμμα..

Το basswood θελει ψαξιμο...πρεπει να αλλαξεις πολλα.

Το mahogany παιζει παντα καλα και δυνατα(για μενα ομως δεν κανει)

Οι μαγνητες της gibson δεν ειναι high output για αυτο παιζει καθαρα σε αντιθεση με της ibanez οι οποιοι ειναι αχρωμοι.Με την πρωτη ευκαιρια αλλαξε τους.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου