Προς το περιεχόμενο

Εφφέ ηλεκτρικής κιθάρας κατά το μιξάρισμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα!

 

Τα μόνα εφφέ που έχω είναι overdrive και distortion. Οπότε οποιοδήποτε άλλο εφφέ θέλω να προσθέσω στην αλυσίδα του ήχου μου (lead ή ρυθμικά) το κάνω από το Cubase.

 

Η ερώτηση είναι η εξής. Εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω διαφορετικά εφφέ κατά τη διάρκεια του κομματιού για να επιτύχω διαφορετικούς ήχους. Πώς θα το επιτύχω αυτό;

 

- Δημιουργώντας διαφορετικά tracks στο DAW για κάθε ήχο;

- Μπορώ σε ένα track να χρησιμοποιήσω διαφορετικά εφφέ σε διαφορετικές χρονικές στιγμές (ίσως με τη λειτουργία automation);

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με τα δυο γινεται. Το πρωτο ειναι ευκολοτερο, και με vst3 δεν τρωει και παραπανω cpu. Κανε μετα και ενα group και καθαρισες.

Εξηγησου λιγο παραπανω....  ;)

VST3= ?

Group = ?

 

Επειδη εγω τοσο καιρο το κανω φτιαχνοντας διαφορετικα καναλια

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Μάνο!

 

Οπότε το one take solo το ξεχνάω. Θα πρέπει να σκέφτομαι από πριν ποια εφφέ θα χρησιμοποιήσω για κάθε σημείο και να χωρίσω ανάλογα τα μέρη που θα ηχογραφήσω.

 

Εξηγησου λιγο παραπανω....  ;)

VST3= ?

Group = ?

 

Επειδη εγω τοσο καιρο το κανω φτιαχνοντας διαφορετικα καναλια

Με το Group φαντάζομαι πως εννοεί ο Μάνος να μαζέψουμε όλα τα track που γράψαμε (για lead κιθάρα ας πούμε) σε ένα bus και να εφαρμόσουμε πάνω σε αυτά, τα εφφέ που είναι κοινά για όλα τα track της lead κιθάρας. Για παράδειγμα ένα ενιαίο EQ ή Reverb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Μάνο!

 

Οπότε το one take solo το ξεχνάω. Θα πρέπει να σκέφτομαι από πριν ποια εφφέ θα χρησιμοποιήσω για κάθε σημείο και να χωρίσω ανάλογα τα μέρη που θα ηχογραφήσω.

Γιατι να το ξεχασεις ? Κανεις ενα one take solo και εκει που χρειαζεται να μπει το εφφε σου κοβεις και βαζεις στο απο κατω καναλι το υπολοιπο σημειο (φυσικα στο καναλι θα βαλεις και το εφφε που θες....)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να το ξεχασεις ? Κανεις ενα one take solo και εκει που χρειαζεται να μπει το εφφε σου κοβεις και βαζεις στο απο κατω καναλι το υπολοιπο σημειο (φυσικα στο καναλι θα βαλεις και το εφφε που θες....)

Σωστός!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το automation είναι πιο ελαφρύ για το pc σου από τα 2 (ή παραπάνω) κανάλια..

 

 

Ναι, είναι. Ομως αν τα εφέ μας είναι vst 3 τότε δεν είναι, γιατί τα vst 3 κλείνουν αυτόματα όταν δεν περνάει ήχος από αυτά. VST 3 είναι η πιο πρόσφατη έκδοση της VST τεχνολογίας, πριν ήταν vst 2.4, vst 2 κλπ.

 

Επίσης το σημαντικότερο πράγμα με το group είναι πως τα διάφορα κανάλια, αφού τα ρυθμίσουμε μεταξύ τους να έχουν παρόμοια ένταση, μετά θα μπορούμε να τους αλλάζουμε την ένταση με ένα fader όλα μαζί, που αυτό βολεύει πολύ στη μίξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το automation είναι πιο ελαφρύ για το pc σου από τα 2 (ή παραπάνω) κανάλια..

Σιγουρα ειναι....Υπαρχει ομως και η λυση του freeze αμα εχεις προβλημα με την cpu ή την RAM

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι περισσότερο θα με βολέψουν τα περισσότερα κανάλια.  ;)

 

Το automation έχω δει πώς λειτουργεί αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τη λειτουργία του και δεν ξέρω να το χειρίζομαι. Παρ' όλα αυτά είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο που σου λύνει πολλές φορές τα χέρια.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου