Προς το περιεχόμενο

βελτιωση βρωμικου ηχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έλεος ρε παιδιά με τους αφορισμούς αυτού του είδους...

δεν μπορώ ν' ακούω άλλο αυτές τις ατάκες.

το να μην μπορείς να βγάλεις ήχο από έναν ενισχυτή δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλός.

πίστεψέ με,επειδή τον είχα,αν ξέρεις τι θέλεις, αλλά το βασικότερο αν ξέρεις τον τρόπο που θα το πάρεις,ο ενισχυτής στην κατηγορία του είναι σούπερ!

ο παράγων άνθρωπος-παίχτης κάνει τη μεγαλύτερη διαφορά

 

 

Εχεις δικιο! Επρεπε να γραψω "οι χειροτεροι ενισχυτες για μενα" (προσωπικη αποψη)! Το λεω γιατι και εγω τον ειχα! Δεν το λεω επειδη το διαβασα καπου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχεις δικιο! Επρεπε να γραψω "οι χειροτεροι ενισχυτες για μενα" (προσωπικη αποψη)! Το λεω γιατι και εγω τον ειχα! Δεν το λεω επειδη το διαβασα καπου!

 

 

έγραψα ότι "το διάβασες κάπου";;;

όταν γράφεις τέτοιες "ακραίες" ατάκες να περιμένεις και τις ανάλογες απαντήσεις,οπότε μην "τσιτώνεις"(τουλάχιστον έτσι φαίνεται από τον τρόπο που μου απαντάς,αν κάνω λάθος συγχώρεσέ με)

εν κατακλείδι...

όσοι γνωρίζουν θα καταλάβουν ότι ένας γνώστης θα κάνει τον "Χ" Line6 να ακούγεται καλύτερα από έναν ενισχυτή μεγαλύτερης αξίας

τα παραδείγματα ΑΠΕΙΡΑ!!!

και δυστυχώς απ' την απέναντι πλευρά δηλαδή:

άνθρωποι με ακριβούς και καλούς ενισχυτές που τελικά ακούγονται χειρότερα από τον 30άρη Line6 και τον 15άρη Marshall

 

 

Πάντα φιλικά και χωρίς καμία παρεξήγηση ε!

;)

 

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

έγραψα ότι "το διάβασες κάπου";;;

όταν γράφεις τέτοιες "ακραίες" ατάκες να περιμένεις και τις ανάλογες απαντήσεις,οπότε μην "τσιτώνεις"(τουλάχιστον έτσι φαίνεται από τον τρόπο που μου απαντάς,αν κάνω λάθος συγχώρεσέ με)

εν κατακλείδι...

όσοι γνωρίζουν θα καταλάβουν ότι ένας γνώστης θα κάνει τον "Χ" Line6 να ακούγεται καλύτερα από έναν ενισχυτή μεγαλύτερης αξίας

τα παραδείγματα ΑΠΕΙΡΑ!!!

και δυστυχώς απ' την απέναντι πλευρά δηλαδή:

άνθρωποι με ακριβούς και καλούς ενισχυτές που τελικά ακούγονται χειρότερα από τον 30άρη Line6 και τον 15άρη Marshall

 

 

Πάντα φιλικά και χωρίς καμία παρεξήγηση ε!

;)

 

 

Δεν ηταν ειρωνικο αυτο που εγραψα mickat! Εχεις δικιο οτι ετσι οπως το εγραψα φανηκε λιγο ειρωνικο αλλα ειλικρινα δεν ηταν! Λεω οτι κατα την προσωπικη μου αποψη επειδη τον ειχα με δυσκολεψε πολυ αυτος ο ενισχυτης και εννοειτε οτι τον εδωσα! Συγνωμη για την παρεξηγηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνοψιζοντας παιδια επει μου τον εχουν προτεινει αρκετοι να ψαχτω για τον peavey vypyr 30;τον θεωρειται καλο;θα δω διαφορα απτον marshallmg15fx;να προσπαθησω να τον δωσω και να κοιταξω για εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνοψιζοντας παιδια επει μου τον εχουν προτεινει αρκετοι να ψαχτω για τον peavey vypyr 30;τον θεωρειται καλο;θα δω διαφορα απτον marshallmg15fx;να προσπαθησω να τον δωσω και να κοιταξω για εκει;

Αν θες ενισχυτη αναγκαστικα ναι ο peavey ειανι τρομερος.Αν θες απλα να εχεις πολλα εφε και καλυτερο ηχο για να παιζεις σπιτι τωρα,αν εχεις μια οποιαδηποτε καρτα ηχου η λυση ειναι GUITAR RIG.θα ηχογραφεις οτι θες,θα παιζεις οτι ωρα θες,εχεις τρομερες προσομοιωσεις και ειναι απιστευτα απλο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηταν ειρωνικο αυτο που εγραψα mickat! Εχεις δικιο οτι ετσι οπως το εγραψα φανηκε λιγο ειρωνικο αλλα ειλικρινα δεν ηταν! Λεω οτι κατα την προσωπικη μου αποψη επειδη τον ειχα με δυσκολεψε πολυ αυτος ο ενισχυτης και εννοειτε οτι τον εδωσα! Συγνωμη για την παρεξηγηση!

 

Καμία παρεξήγηση Μάριε!

Απλά νομίζω ότι με τέτοιες "απαντήσεις" δεν βοηθάμε

Είναι όπως όταν γράφαμε για πρώτη φορά στα 19 μας και θέλαμε ο ήχος της κιθάρας μας να ακούγεται όπως οι 8 κιθάρες των Metallica μέσα στη μίξη

Και μας έλεγε ο ηχολήπτης τότε...

"βγάλτε gain..."

καταλαβαίνεις...

Φιλικά,

Μιχάλης

 

συνοψιζοντας παιδια επει μου τον εχουν προτεινει αρκετοι να ψαχτω για τον peavey vypyr 30;τον θεωρειται καλο;θα δω διαφορα απτον marshallmg15fx;να προσπαθησω να τον δωσω και να κοιταξω για εκει;

 

για να επανέλθουμε πάντως στο θέμα,ο μόνος τρόπος για να αποφασίσεις είναι να πας και να ακούσεις ο ίδιος

οι διάφορες απόψεις είναι καθαρά προσωπικές,από διαφορετικά γούστα,από διαφορετικά αυτιά και από διαφορετικούς στόχους

το είπα και πριν,το να αρχίσουμε να σου προτείνουμε ενισχυτές είναι λάθος

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες απλα να εχεις πολλα εφε και καλυτερο ηχο για να παιζεις σπιτι τωρα,αν εχεις μια οποιαδηποτε καρτα ηχου η λυση ειναι GUITAR RIG.θα ηχογραφεις οτι θες,θα παιζεις οτι ωρα θες,εχεις τρομερες προσομοιωσεις και ειναι απιστευτα απλο.

 

1. δεν νομίζω πως αρκεί μια οποιαδήποτε κάρτα ήχου, απαιτείται είσοδος Hi-Z

 

2. ο ήχος θα είναι καλός ΕΦΟΣΟΝ υπάρχουν κατάλληλα ενισχυτής/ηχεία για να ακουστεί, δηλαδή Monitors ή έστω καλά ηχεία υπολογιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γραψω και ενα τελευταιο σχολιο για να αντιληφθειτε καλυτερα οσα εγραψα παραπανω:

 

Γενικα ενας ενισχυτης εχει μετριο προς καλο καθαρο καναλι που με κανα εφεδακι στρωνει.αυτο πιστευω οτι ειναι κατι που ισχυει. Δεν εχω ακουσει ποτε κακο καθαρο. Αδιαφορο ναι, κακο οχι.

Μετα το παιχνιδι παιζεται στην παραμορφωση. Εκει λοιπον οσο ανεβαινει το gain:

1. λασπωνει οηχος

2. κρυβει τα παικτικα λαθη

3. γεμιζει το δωματιο τζιτζικια

και αλλα πολλα.

 

Εκει λοιπον οποιοδηποτε 15αρης ή οποιοσδηποτε φτηνος ενισχυτης αποτυγχανει για πολλους λογους

1. Ανεβαζει ενταση και "πιεζεται"

2. Δεν εχει καλο ηχειο ή εχει μικρο ηχειο

3. δεν εχει καλο ηχο παραμορφωσης

και αλλα

 

αυτο ειναι κατι που δεν το γλυτωνουμε, και το συνανταμε και στα φτηνα πεταλια overdrive/distortion (με καποιες εξαιρεσεις)

 

Οποτε αγοραζοντας εναν φτηνο ενισχυτη, παιρνει μια αναβαθμιση που απλα μετα απο μερικα χρονια θα θελει να την αλλαξει, παει σε λιγο πιο ακριβα, μετα ξανα αλλαγη κοκ οποτε ας περιμενει, ας πειραματιστει και με τον καιρο θα καταληξει πως φανταζεται τον τελειο ηχο και τοτε θα τον αναζητησει εκει εξω!  :P

 

Προσωπικα εδωσα ολα τα χρονια που παιζω γυρω στα 8.000ευρω σε εξοπλισμο (αρκετα τα πηρα πισω πουλωντας πραγματα), τελικα με αυτα τα χρηματα αν τα μαζευα θα επαιρνα την κιθαρα και τον ενισχυτη των ονειρων μου και θα μου εμεναν και 2500 καβατζα!

 

Θα αναφερω και ενα τελευταιο προσωπικο παραδειγμα:

Δεκεμβριος 2005 ο μικρος Μιλτος ψαχνει πεταλιερα, εχει φαει τον κοσμο και παει να παρει μια απτις μικρες της Boss παει σε μαγαζια παει απο δω απο κει και μπαινει και στον Ζοζεφ, εκει απο σποντα βρισκει να δουλευει τον ξαδερφο ενος φιλο του. Συζητανε, πινουν καφε και του λεει ο πωλητης:

"Μην παρεις της Boss, σενα χρονο θα την εχεις βαρεθει/ξεπερασει, χτυπα απευθειας κορυφαιο μοντελο σε οποια εταιρεια σου κανει κλικ" και ετσι πηρα το podxtlive..8χρονια μετα, πολλα λαηβ εντος και εκτος αθηνων και ηχογραφησεις ειναι ακομα εκει για μενα!

 

Οποτε προτεινω στον φιλο μας να περιμενει, και να παρει κατι καλυτερο, δοξα τον καπιταλισμο μπορει να βρει τρομερα πραγματα (κιθαρες,ενισχυτες,εφε) σε πολυ ανταγωνιστικες τιμες. μπορει να εξετασει ολες τις επιλογες. Μπορει να συζητησει με ατομα, να διαβασει ποστ εδω, να δοκιμασει ενισχυτες σε προβαδικα κυριως να καταλαβει ΠΩΣ δουλευουν τα μηχανηματα κλπ κλπ

και οταν ειναι ετοιμος κανει μια σοβαρη επενδυση (πρωτα με ενισχυτη, μετα με κιθαρα) και οχι να παρασυρθει τωρα και να πει "δεν μου κανει παω παρακατω".

 

Αυτη ειναι η αποψη μου και μονο δικια μου! ;D

 

υγ: ευχαριστως κραξτε με για το off topic

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου