Προς το περιεχόμενο

βελτιωση βρωμικου ηχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δοκιμασα αυτο το demo tou guitar rig αλλα δεν μ αρεσει αυτη η κατασταση συνδεσης κιθαρας με υπολογιστη

Δλδ σου άρεσε ο ήχος, αλλά δεν σου αρέσει η σύνδεση; Ή δεν σου άρεσε ούτε ο ήχος;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ο ηχος καλος ηταν.αλλα ειχε καθυστερηση πρωτον κ δευτερον χρειαζονται πολυ καλα ηχεια.εκτος αμ εκανα κ ργω καποιο λαθος στη συνδεση αν θες να βοηθησεις...πως ακριβως την συνδεεις και τι κανεις για να ακουγετε γιατι βαζοντας απλα το καλωδιο στην καρτα ηχου δεν ακουγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να παίξεις κιθαρίτσα από υπολογιστή θέλεις:

 

- Hi-Z input

- low latency

 

Το δεύτερο το παίρνεις σε 10' δωρεάν μέσω λογισμικού

 

Το πρώτο κοστίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Είναι εκτός του χρηματικού ορίου που διαθέτει ο OP.

2) Δεν θα καταφέρει να παίξει metal (αξιοπρεπώς) με αυτόν τον ενισχυτή χωρίς την αγορά κάποιου OD/Distortion πεταλιού.  ;) (Αυτό δεν το λέω εκ πείρας, αλλά από τις πολλές γνώμες που έχω διαβάσει σε φόρουμ.)

 

1) Αμα δεν εχει προβλημα με τα μεταχειρισμενα κανα 200αρι θα τον βρει

2) Γκαζια εχει αρκετα, Metallira δεν μπορει να παιξει αλλα εχει αρκετα γκαζια :D

 

Επισης τσεκαρε και τον 6260 της ιδιας εταιρειας αυτος εχει πολυ γκαζι.

 

 

αυτον με μια μικρη υπερβαση των 50 ευρω τον βρισκεις ανετα μεταχειρισμενο και παρ'ολο που ειναι 120watt παιζει παρα πολυ καλα σε εντασεις δωματιου ( εχω εναν 333xl  και μπορω και παιζω πολυ ανετα σε χαμηλες εντασεις και η ποιοτητα του ηχου ειαι αξιοπρεπεστατη).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά δεν ξέρω αν βοηθαμε παντα με τις προτασεις μας... :-\

Συμφωνώ απολυτα με όσους λενε να κρατησεις το ενισχυτή που εχεις και να πειραματισθείς  με το eq κτλ

Αν δεν μπορεις να βγάλεις αξιοπρεπή ήχο απο ενα φτηνό ενισχυτή δεν θα μπορεισ να βγαλεις καλό ήχο από κανενα ακριβότερο...

Τωρα σχετικά με την προταση για τη χρηση μεσω υπολογιστή νομίζω θα τριζουν τα κοκκαλα του hendrix. Ολη η φάση με την ηλεκτρική κιθάρα είναι να εισαι στο δωματιο (αν οχι σε σταδιο)και να κανει το γκρααααααν και να σειεται ο τόπος... Οχι οτι δεν μπορεις να βγαλεις αξιοπρεπή ήχο μεσω PC, αλλά αυτό  είναι ενα εργαλείο για εμπειρους.

Σχετικά με τους ενισχυτές που προταθηκαν δεν καταλαβαίνω πως θα μαθει κάποιος απειρος να ρυθμίσει ενα ψηφιακό ενισχυτή όταν δεν εχει δοκιμασει ενα πραγματικό...Ο V22 μπορει να μην ειναι ο καλυτερος αλλα΄τουλάχιστον βασιζεται σε ενα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ενισχυτή, που τόσες πεταλιέρες εχουν επιλογή (deluxe reverb) και αλλωστε υπάρχουν λαμπατοι ενισχυτές μεχρο τα 200 € (πχ. bugera V5, laney cab 8-10, blackstar HT-1) οι οποίοι μπορει να μην ειναι και οι καλυτεροι αλλά σε βοηθούν ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ κιθαρα.

οι "φτασμενοι" μπορουν να βγάλουν ήχο απο το οτιδήποτε

υπάρχει και το σχετικό video με τον Malmsteen να κανει προθερμανση με ενα marshall 15 (ίσως κάποιο mg), δεν χρειαζεται καν να κοιταξεις για να καταλαβεις ποιος παίζει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω υπόψη τον ενισχυτή σου, αλλά έχω παίξει με κάποιους mg με πιο πολλά watt και ήταν αξιοπρεπείς. πιτσιρικάς είχα ένα valvestate 20, πάνω κάτω τα ίδια, καλό κρυστάλλινο καθαρό, και ένα gain μυστήριο... μπορούσες να βρεις ΜΙΑ ρύθμιση που να ήταν καλή, τα υπόλοιπα από την κιθάρα... νομίζω πως οι mg είναι καλύτεροι από αυτό... δοκίμασε κάνα extreme setting.

 

κάποιος το ανέφερε, αλλά σκέψου πως σε λίγο καιρό, θα θελήσεις σίγουρα κάτι παραπάνω, οπότε σε περιμένουν μελλοντικά μεγαλύτερα έξοδα...

 

καταλαβαίνω επίσης το συναίσθημα με τον υπολογιστή. πας να παίξεις κιθάρα και καταλήγεις να χαζεύεις με την κιθάρα αγκαλιά. Αλλά είναι πλέον γελοίο να βγάλεις καλό ήχο από τον υπολογιστή, το πακέτο είναι αναμφισβήτητα πολύ δελεαστικό. Απλά θέλει πειθαρχία. Μην κοιτάς την οθόνη! Κάποια στιγμή είχα βάλει και ένα automation bot που άνοιγε μόνο του όλα τα προγράμματα και αρχεία που χρειαζόμουν για να παίξω!

 

υπομονή, επιμονή και οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω απο την εμπειρια μεσα απο τα τελευταια 20+ χρονια..

Ολα πλεον ειναι καλα.

Καλα κανει και ο μαγκας θελει real ενισχυτη επειδη προφανώς ειναι πανω στην κ@υλα.

Απο και περα περα ειναι θεμα γουστου και απο το ποσο θελεις να ασχοληθεις ειτε ειναι pc ειτε

ενισχυτης.Απλα με το pc θελει να σταξεις αρκετα φραγκα για καλο ηχο.Ενω με ενισχυτη οχι τοσα απαραιτητα.Καλη καρτα ηχου 200,καλα μονιτορ 600+ και παει λεγοντας ,ενω με ενισχυτη με 500 πλεον εισαι κομπλε(αναλογος τις απαιτησεις)παντα μιλαω για στανταρτ δεδομενα.Και εγω πιο παλια ημουν κατα pc αλλα πλεον σπιτι με αυτο παιζω λογο οικογενειας...

διαφορετικα δεν γινεται.ο καθενας μας εχει διαφορετικη εικονα και ηλικια!

Καλο ειναι να μην απορρίπτουμε αλλα να δοκιμαζουμε..

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε soto μιλησες πολυ σωστα...γι αυτο ειπα κ εγω τουλαχιστον προς το παρον δεν θελω υπολογιστη...αργοτερα βλεπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου