Προς το περιεχόμενο

Distortion Pedal ( για αγορα )


vaste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιζεις μπλουζ αλλα αν θες ηχο πχ Gary Moore (στο γνωστο του "σκληρο" ηχο) νομιζω θες distortion, αν θες ηχο πχ Stevie Ray Vaughan θες overdrive, αν θες ηχο Hendrix θες fuzz.

 

Αφου τωρα γνωριζεις τα πεταλια, θα σου ελεγα να δοκιμασεις απο κοντα για να αποφασισεις. Απο μαγαζια, αγγελιες, φιλους. Για να αποκτησεις μια εικονα. Ισως καλυτερα σε μαγαζια για αρχη.

 

Γενικα για να κατατοπιστεις, ενα distortion γενικα βρωμιζει πολυ τον ηχο σου, και στα σολο σου δινει αυτες τις μακροσυρτες νοτες (sustain). Το overdrive ειναι καθαροτερο και οι συγχορδιες "ακουγονται" ενω με το distortion "χανονται" μεσα στη βρωμα.

 

Bonamassa-Govan σιγουρα παιζουν κ με τα δυο, αλλα για ηχο Bonamassa γενικα θα ελεγα μαλλον overdrive που να εχει ομως αρκετο gain διαθεσιμο για τα σολο (σχεδον distortion), ενω για Govan θα ελεγα distortion.

 

 

Εγω ειχα παρει απ'τον Κουρμπη (Εξαρχεια) ενα Barber Direct Drive που ειναι αρκετα ευελικτο και θα σε παει απο Ray Vaughan εως Bonamassa οριακα (ειναι medium gain). Τιμη: κατι παραπανω απο 100 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ηχος του καθενος ειναι καθαρα προσωπικο θεμα , π χ εσενα σου αρεσει το Big Muff ενω εμενα οχι , οποτε δεν υπαρχει κατι να αναθεωρησω , και εχω πει ηδη οτι δεν θελω να εχει πολυ σκληρο ηχο , αρα τι να το κανω το sustain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε σε ευχαριστω πολυ , με κατατοπισες ακριβως εκει που ηθελα , οντως το κυριο προβλημα μου με το dis ηταν οτι χανεται ο ηχος μου μεσα στην πολυ "βαβουρα" ( sustain οπως το λες και εσυ ) , οποτε ενα καλο overdrive θα ηταν οτι πρεπει πιστευω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά και στα mi effects super blues pro και fulltone ocd.Είναι overdrive και αρκετό gain.Πολύ κοντά σε αυτό που θές και τα 2.Έχω το blues pro (το 2 με τις λιγότερες ρυθμίσεις) και το ocd και είναι εκπληκτικά πετάλια.Δεν είναι όλα τα dist βαβούρα πάντως.Υπάρχουν πολλά που με σχετικά χαμηλά το gain παίζουν πεντακάθαρα.Της wampler που σου πρότειναν τα παιδιά είναι όλη η σειρά της πάρα πολύ καλά πετάλια αλλά νομίζω είναι όλα γύρω στα 100 ευρώ ακριβότερα (καινούργια) απο το budget σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εγω σου προτείνω με κλειστά τα ματια Tonebone hot british

Εχει παρα πολλες επιλογες και συγουρα θα σου κατσει to eq του ακούει απίστευτα παραπανω γκαζι δεν πιστεύω να χρειαστείς .....Αν ειχα φραγκα τωρα θα επαιρνα αυτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε σε ευχαριστω πολυ , με κατατοπισες ακριβως εκει που ηθελα , οντως το κυριο προβλημα μου με το dis ηταν οτι χανεται ο ηχος μου μεσα στην πολυ "βαβουρα" ( sustain οπως το λες και εσυ ) , οποτε ενα καλο overdrive θα ηταν οτι πρεπει πιστευω .

 

Ακριβως! Το distortion κανει συνηθως πιο "ανεξελεγκτο" και βαβουριαρικο τον ηχο σου.

 

Απ'τα Bonamassa (και Govan...) σε κοβω να θες ενα overdrive με αρκετο gain διαθεσιμο κ ψιλομοντερνο blues-rock χαρακτηρα. Τα TS9 (tubescreamer) και boss blues driver που σου προτεινανε θα σε πανε μαλλον προς λιγο πιο "κλασσικο" ηχο, βλ. Stevie Ray Vaughan, ενω τα mi effects super blues pro και fulltone ocd που σου προτεινε ο savatage84 μου φαινονται ο,τι πρεπει, ειδικα το mi effects super blues pro.

 

 

 

Επιμενω να δοκιμασεις ο,τι μπορεις κ να δεις τι σου παει στο χερι. Πχ το boss blues driver θα το βρεις ευκολα πιστευω σε γνωστα μαγαζια στα Εξαρχεια, το ibanez ts9 στον αντιπροσωπο στην Τρικουπη, το fulltone στις αγγελιες. Ειναι κλασσικα. Το mi ισως στον dealer http://www.mieffects.com/dealers.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και καποιος παραπανω ετσι και εγω θα σου προτεινω το hot british απο radial...μαρσαλοκαταστασεις...ειτε με λιγα γκαζια ειτε με πολλα...

 

επισης πολυ καλο πεταλι και το plexitone απο carl martin αλλα πιο ακριβο...αλλα αξιζει να μαζεψεις ωστε να το παρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου