Προς το περιεχόμενο

Distortion Pedal ( για αγορα )


vaste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως όμως δεν έγινα εγώ κατανοητός?

 

Όταν κάποιος λέει "θέλω να παίξω blues rock και επηρεασμός μου είναι ο Bonamassa", δεν υπάρχει και τίποτα να σχολιάσεις εκεί, γιατί είναι right on the money.

 

Άρα αυτό το μισό δεν είχε ανάγκη σχολιασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

No worries...απλα αυτο που λεμε και οι δυο ειναι για το "διαχωρισμο" ov & dist και το κατα ποσο θα μπορεσει ο ΟΡ να καλυψει και τα 2 μουσικα ειδη με ενα πεταλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα , επειδη ειμαι λιγο ασχετος με αυτα και τωρα μπαινω στον "κοσμο" με τα πεταλια , μπορεις να μου πεις ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε drive και dis ( η και overdrive ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου είσαι μπερδεμένος με τη διαφορά overdrive και distortion ξεκαθάρισε την πρώτα για να δεις και εσύ τι ακριβώς θες.

Αν καταλήξεις πάντως σε overdrive σου παραθέτω τις παρακάτω επιλογές.

 

Ο Bonamassa στο rig του χρησιμοποιει 4-5 κεφαλές απότι θυμαμαι. Νομίζω αν δε κάνω λάθος  jubillee 2550, super lead ή super bass και van weelden (κλωνος dumble).

 

Τωρα επειδή δε γίνεται οσο και να θέλουμε να αποκτήσουμε τέτοιο εξοπλισμό,

στη θέση σου θα αγόραζα κάποια overdrive πετάλια που πλησιάζουν τις χροιές των ενισχυτών.

 

Για τον dumble θα έπερνα ενα zen drive ή το jetter gain stage red, μεχρι εδώ εύκολα...

(λέμε τώρα)

Για τους υπόλοιπους plexi γίνεται χαμός, υπάρχουν άπειρα πετάλια που χαρακτηρίζονται ως marshall plexi in a box.

Απο αυτά που έχω δοκιμάσει και σου προτείνω είναι :

lovepedal super lead 100,

Thor super lead,

Catalinbread dirty little secret

wampler plexidrive ( ο ηχός πλησιάζει σε jtm 45).

 

Ολα αυτά που σου εχω γράψει είναι να πάρεις μια ιδέα το τι άλλες επιλογές μπορείς να κάνεις , και τι θα έκανα εγώ στη θέση σου, σκοπός μου δεν ειναι να σε μπερδέψω με παράπανω πληροφορίες.

Οι προτάσεις των πεταλιών είναι καθαρά προσωπικές και η επιλογή τους έγινε χωρίς να λάβω υπόψη το budget σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για blues/rock μπορείς να πάρεις overdrive. Συγκεκριμένα προτείνω το tubescreamer. Το Ts9 είναι απλό και σε καλύπτει.

 

Αν θες παραπάνω γκάζια, πάρε το RAT.

 

Επίσης από αυτά που δοκίμασες, ξανατσέκαρε το bigmuff, γιατί να μην σου άρεσε; Είναι αρκετά κλασσικό πετάλι. Μήπως να αναθεωρήσεις τις προτιμήσεις σου; Μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης από αυτά που δοκίμασες, ξανατσέκαρε το bigmuff, γιατί να μην σου άρεσε; Είναι αρκετά κλασσικό πετάλι. Μήπως να αναθεωρήσεις τις προτιμήσεις σου; Μήπως;

 

Κατ' αρχάς πρέπει να βρει ένα πετάλι που να ταιριάζει σε ό,τι ΑΥΤΟΣ θέλει, κι όχι να "αναθεωρήσει τις προτιμήσεις του" για να συμπαθήσει το Χ πετάλι. Παντρειά με το ζόρι δεν παίζει.

 

Και δεύτερον, απόλυτα λογικό ήταν να μην του αρέσει αυτό το πετάλι, δεδομένου του τι ζητάει από το πετάλι που θα πάρει. Πολύ βαρύ και τραχύ πετάλι το big muff pi. Εξίσου λογικό που δεν του άρεσε το DS1, παραείναι σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου