Προς το περιεχόμενο

Απορια: Μα καλα 2 λιτρα μπυρα 2,5ευρω??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...και πού να την πιεις draft στο Δουβλίνο, στο οποίο (και στα πέριξ) υπάρχει η ντόπια ποικιλία που δεν εξάγεται... http://www.noiz.gr/index.php?topic=8176.msg147216#msg147216

 

 

πωωωω.... ένας λόγος παραπάνω που η Ιρλανδία παραμένει πρώτη στη λίστα μου για επίσκεψη :) Thanks, bloody_sunday :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...και πού να την πιεις draft στο Δουβλίνο, στο οποίο (και στα πέριξ) υπάρχει η ντόπια ποικιλία που δεν εξάγεται... http://www.noiz.gr/index.php?topic=8176.msg147216#msg147216

Ετσι πρεπει να 'ναι!

Καλος φιλος που εζησε χρονια στο Δουβλινο οταν ερχοταν εδω δεν μπορουσε να πιει Guinness.

Τον ρωτουσα αν ειναι τοση η διαφορα και μου απαντουσε "μεγαλη".

Παντως υπαρχουν καποιες ελληνικες μπυρες που τις βρισκεις σχετικα ευκολα,σε λογικες τιμες και αξιζει να δοκιμασει κανεις.Λ.χ. Αργιτικη Zεος Ρilsner που τη βρισκεις απο 2,10-2,80 το λιτρο και η Ζεος black που  ειναι αρκετα smooth.

Ζεος star επισης με 1,20Ε τα 500ml,σχετικα νεα γι' αυτο και οχι τοσο διαδεδομενη αλλα και η καινουρια ζ της EZA ΜΕ 1,30Ε τα 500ml.

Πολυ καλες ολες και σε σχεση με τα ευρειας καταναλωσεως ζουμια,ειδικα σ'αυτες τις τιμες, η διαφορα ειναι"η μερα με την αλλη μερα".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζεται και βε(ρ)τζάϊνα... ;D Σκοτώνει!

 

Ναι  ;D

 

Η αγαπημένη συνήθεια φίλων από Αγγλία όταν έρχονται στην Ελλάδα: ανεβάζουν φωτό στους λογαριασμούς τους με 3-4 μπουκάλια Βεργίνα και σχόλια του τύπου "τα πίνω με τους φίλους μου στην Ελλάδα και 3-4 βε(ρ)τζάϊνας ο καθένας μας αγκαλιά..."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι πρεπει να 'ναι!

Καλος φιλος που εζησε χρονια στο Δουβλινο οταν ερχοταν εδω δεν μπορουσε να πιει Guinness.

Τον ρωτουσα αν ειναι τοση η διαφορα και μου απαντουσε "μεγαλη".

 

Καλά, μην περιμένετε το χάος και μετά αναρωτηθείτε γιατί δεν υπάρχει... πρώτον, αυτό το είχα διαπιστώσει πολλά χρόνια πριν και δεύτερον, η ποιότητα της draft Guinness έχω δει τώρα τελευταία πως έχει αυξηθεί αρκετά (σε Ελλάδα και αλλού).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και γινονται αναφορες σε ελληνικης παραγωγης μπυρες, να πω και 'γω 2-3 μαρκες με εξαιρετικη, για τα γουστα μου, γευση:

-Crazy Donkey (Σαντορινη)

-ACE Septem (Ευβοια)

-XIOΣ

 

ειναι και οι τρεις ΙΡΑ (Indian Pale Ale), δηλαδη πολυ πικριλα και ειναι φρεσκες μπυρες  (κοντινη ημερομηνια ληξης, χωρις συντηρητικα), με πολλουςδιαφορετικους λυκισκους, που τους δινουν πλουσια γευση.

 

Για μπυρα ευρειας καταναλωσης,  ελληνικης παραγωγης η ψηφος μου παει στις Βεργινα και Κραφτ (ειδικα η καπνιστη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ψηφος μου παει στις Βεργινα και Κραφτ (ειδικα η καπνιστη).

 

παει αυτη φαληρισε....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω πιει απο την παλιά φιξ γιατί δεν είχα γεννηθεί μάλλον τότε αλλα ρε παιδιά τη σημερινή φιξ τη θεωρείτε καλή μπύρα? Κατα τη γνώμη μου μπροστά στη Βεργίνα δε πιάνει 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για κάποιον που έχει όρεξη και διάθεση να ασχοληθεί  υπάρχει και το homebrewing.

Φτιάχνεις την μπύρα σου όπως ακριβώς σου αρέσει,μαθαίνεις,το παίζεις ιστορία στους φίλους σου και φυσικά κάνεις κάτι ευχάριστο και δημιουργικό.

κόστος ~1 το λίτρο, αναλόγως τον εξοπλισμό που θα χρησιμοποιήσεις.

 

Εγώ έχω να αγοράσω μπύρα κάνα χρόνο τώρα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου