Προς το περιεχόμενο

Απορια: Μα καλα 2 λιτρα μπυρα 2,5ευρω??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως δεν ειναι κακες καποιες ελληνικες μπυρες και μη ξεχναμε οτι ειναι αδικο να τις συγκρινουμε με αλλου ΤΥΠΟΥ μπυρες (π.χ να συγκρινουμε μια light lager σαν τη FIX με μια stout σαν την Guiness)

 

Mη ξεχναμε οτι ειναι μπυρες που πινονται παρα πολυ παγωμενες σαν αναψυκτικα σε 30+ βαθμους θερμοκρασια και κυριως το καλοκαιρι (η καταναλωση μπυρας το καλοκαιρι στην Ελλαδα ανεβαινει 60% !!!) & συνοδευουν ΕΛΛΗΝΙΚΗ κουζινα....αν πας να φας το ιμαμ (βρηκα και εγω τωρα ελληνικο φαϊ  ;D ) σε ελληνικη ταβερνα μεσημερι με 40 βαθμους  με Guiness ή Duvel θα βγαλεις τη μπεμπελη  ;D

 

Δεν μου έχει τύχει ποτέ να μπορώ να πιω guiness με ζεστό φαί σε ντάλα ζέστη θέλω να κάνω συκριτικό τεστ με ξανθιά για να απαντήσω με πλήρη ανάλυση μεταφοράς θερμότητας  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πόσα λίτρα βγάζει minimum? Την εμφιαλώνεις ή έχεις βαρελάκι?

 

Δεν χρειάζεσαι καθόλου "hi-tech" εξοπλισμό...ούτε βέβαια αποστακτήριο.

Η μπύρα ζυμώνεται σαν το κρασί οπότε, χοντρικά, χρειάζεσαι κατσαρόλα, κάδο ζύμωσης (κατά προτίμηση γυάλινο ή ανοξείδωτο), υποχόνδρια καθαριότητα των σκευών, μπουκάλια και πολύ υπομονή!

στο beer.gr υπάρχει αναλυτικότατο forum που θα βρεις ένα τόνο παραπάνω πληροφορίες απ'όσες μπορώ εγώ να σου δώσω.

 

εγω επειδή είμαι σχετικά αρχάριος ακόμα, βγάζω ωραιότατη Weiss συνήθως σε 20λιτρες παρτίδες και τις εμφιαλώνω.Βγαίνει γύρω στα 40 μπουκάλια.

Μ'αυτά βγάζω περίπου 2 μήνες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Υπαρχει ενα αλαθητο τεστ για την ποιοτητα της μπυρας, το οποιο εμπιστευομαι τυφλα. Πασχω απο γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση και ενα ψιλοελκος στομαχου. Αν λοιπον η μπυρα με ενοχλει σημαινει πως κατι με τη ζυμωση της, τα προσθετα της τα συστατικα της δεν παει καλα. Ειναι αυτονοητο πως καθε φορα που κανω το λαθος να πιω amstel, heineken, fix, mythos  κλπ μπυρες σουπερμαρκετ, τρεχω πανικοβλητος στα pariet μου. Τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα με τις μπυρες του lidl. Απο τις λιγες μπυρες που μπορω να καταναλωσω ποσοτητες και να μην εχω το παραμικρο συμπτωμα ειναι η erdinger, και ..........η corfu beer (και παλαιοτερα οι εξαιρετικες kraft).

 

 

 

 

Το ιδιο παθαινω και εγω !!!!Αλλα δεν ειμαι και πολυ ποτης !!!Παντα μαζι μου χαπακια Buskopan &Losec .

To καψαμε το στομαχι με τον Ελληνικο καφε (δεν επινα κανεναν αλλο τωρα πινω κατι ωραιους ελαφριους),βοτκα πορτοκαλι &Τζιν Τονικ  κλπ Ξυδια.Η μπυρα βεβαια δεν με ενοχλει παντα αλλα αυτη η Fix καμμια φορα μου την βαραει  ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο beer.gr υπάρχει αναλυτικότατο forum που θα βρεις ένα τόνο παραπάνω πληροφορίες

 

εγω επειδή είμαι σχετικά αρχάριος ακόμα, βγάζω ωραιότατη Weiss συνήθως σε 20λιτρες παρτίδες και τις εμφιαλώνω.Βγαίνει γύρω στα 40 μπουκάλια.

Μ'αυτά βγάζω περίπου 2 μήνες.

 

40 μπουκάλια 2 μήνες?!?! λίγο πίνεις...λογικα θα μου φτάνουν για 2 μέρες :P

Ευχαριστώ πολύ για τις μπληροφορίες!!! (<--- τυπογραφικό αλλα μ'άρεσε και το άφησα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζεις βρωμικα φιλος.....πολυ φτηνα παντως την βρισκεις στο Βερολινο κατω απο 1.10  δεν την βρισκεις σε μπουκαλι....ατιμοι Βαυαροι....  

 

""The brewery was founded in 1543 and it is one of the oldest producers of Schwarzbier (black lager) in Germany.οne of the most famous drinkers of Köstritzer Schwarzbier was Johann Wolfgang von Goethe, who sustained himself on black beer from Köstritz when he was unable to eat during a period of illness.[1]""

 

οταν αυτοι φτιανανε μπυρα (τι μπυρα δηλαδη....μιλαμε για ΝΕΚΤΑΡ ΤΩΝ ΘΕΩΝ), εμεις ζουσαμε απανω στα δεντρα και τρωγαμε σκιουρους.... ;D

 

Τώρα θα βλέπω με άλλο μάτι την παρακάτω ταμπέλα που γράφει "Απο δω ξέρασε ο Γκαίτε"

 

dscf4913.jpg

 

(περισσότερο background εδώ http://petercombe.wordpress.com/2010/11/16/16244/ )

 

Καλά να ξέρασε από μπύρα, μην τον πείραξε κανα ούζο...

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 μπουκάλια 2 μήνες?!?! λίγο πίνεις...λογικα θα μου φτάνουν για 2 μέρες :P

Ευχαριστώ πολύ για τις μπληροφορίες!!! (<--- τυπογραφικό αλλα μ'άρεσε και το άφησα)

 

Δεν πίνω πολύ πια! ::)

Μετα την τελευταία παγκόσμια περιοδεία είπα να το ελαττώσω λιγάκι!!

:P :P ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πίνω πολύ πια! ::)

Μετα την τελευταία παγκόσμια περιοδεία είπα να το ελαττώσω λιγάκι!!

:P :P ;D ;D ;D

Mια και το κατεχεις το θεμα,εστω και ως αρχαριος,αληθευει οτι  η μεγαλυτερη δυσκολια που εχει η σπιτικη μπυρα,ειναι να μην σου ανεβουν πολυ οι αλκοολικοι βαθμοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 μπουκάλια 2 μήνες?!?! ...λογικα θα μου φτάνουν για 2 μέρες :P

Πες τα ρε μάγκα! Αναψυκτικό είναι! 8)

 

Μόλις ήρθα από το Lidl.

Την Veltins την πήγαν 0,89€ γμτ. >:(

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ατιμοι Βαυαροι....  

 

Ώπα, ώπα, ώπα, εδώ είσαι λάθος, εγώ δεν σε έβρισα, ήδη σε αγαπώ λίγο λιγότερο, δεν σε έχω φίλο για σήμερα τουλάστιχον. Εμείς φίλος δεν έχουμε σχέση με τα ΖΩΑ τους ΚΑΡΑΒΛΑΧΟΥΣ εκεί κάτω. Αρνητικές συγκυρίες μας έφεραν να συγκατοικούμε στο ίδιο μπούντεσλαντ, αλλά ως εκεί και μην παρέκει. Γκεγκε;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια και το κατεχεις το θεμα,εστω και ως αρχαριος,αληθευει οτι  η μεγαλυτερη δυσκολια που εχει η σπιτικη μπυρα,ειναι να μην σου ανεβουν πολυ οι αλκοολικοι βαθμοι?

 

Εννοείς οτι δεν είναι εύκολο να φτιαχτεί "δυνατή" μπύρα;

Όλα είναι θέμα μαγιάς. Κάθε είδος μπύρας φτιάχνεται με συγκεκριμένα στελέχη μαγιάς τα οποία έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά πχ ανοχή στο αλκοόλ. Μια μοναστηριακή τη ζυμώνει διαφορετική μαγιά από μια lager

Πρακτικά μπορείς να φτιάξεις μπύρα και με μαγιά για ψωμί...αλλά μη περιμένεις να έχεις σοβαρά αποτελέσματα!

 

επίσης πολύ σημαντικό ρόλο παίζει η ποσότητα των σακχάρων που πρέπει να έχει μια συνταγή.Ως γνωστόν το αλκοόλ είναι το "παράγωγο" της μαγιάς από την κατανάλωση σακχάρων. Οπότε όσο πιο πολλά σάκχαρα περισσότερο αλκοόλ σε συνδυασμό βέβαια με κάποιες άλλες παραμέτρους που πρέπει να λάβεις υπόψιν σου.

 

Επίσης να πούμε ότι παλιά δεν υπήρχε η δυνατότητα ακριβών μετρήσεων και οι σημερινές δυνατότητες ελέγχου με αποτέλεσμα η μπύρα να είναι στο περίπου και ότι έβγαινε από το βαρέλι. Σήμερα δλδ παράγεται καλύτερη μπύρα απότι το 1800 για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου