Προς το περιεχόμενο

Απορια: Μα καλα 2 λιτρα μπυρα 2,5ευρω??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

την Amstel Radler!!! Μόνο και μόνο που δώσανε σε αυτό το ..."πράμα" το όνομα μπύρα θα τρίζουν τα κόκαλα των γερμανων μοναχών κάτω απο τα αβαεία τους! >:(

 

Για λεμονάδα καλή είναι πάντος!  ;D

 

ed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παντως την μπυρα με λεμοναδα την πινουν ολα τα ΚΟΡΙΤΣΙΑ στη Γερμανια το καλοκαιρι με μανια... ;D...(συνηθως  BECKS)

 

Παντως μια και σου αρεσουν τα ...φρουτα αν πας Βερολινο καλοκαιρι να πιεις οπωσδηποτε αυτο το..κατασκευασμα

 

http://www.germanbeerguide.co.uk/berliner.html

 

μια και ΜΑΜΕΙ και δερνει (ακομα και εγω το πινω που ειμαι σκληροπυρηνικος.. ;D),ετσι κι αλλοιως την Weiss οι Γερμανοι συνηθως καλοκαιρι την πινουν...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ο,τιδήποτε αφαιρεί την πικρίλα από την "κονονική" μπύρα αξίζει μια δοκιμή.

 

πραγματικα ειναι πολυ ωραιο αλλα υπαρχει δυστυχως μονο στο Βερολινο πουθενα αλλου στην Γερμανια (μαλλον οι ανθρωποι το φτιανανε για να αντεπεξερχονται στην πικρα του κομμουνισμου που τους μαμησε τη ζωη 50 τοσα χρονια...)

 

για μπυρα με λιγοτερη πικριλα δοκιμασε ασιατικες μπυρες που φτιαχνονται (και) απο ρυζι  ,προσεξε ομως να ειναι φτιαγμενες στην Ασια και οχι στην ΕΕ γιατι εχουν τεραστια διαφορα,οι μονες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Ασιατικες μπυρες που θα βρεις στην Ελλαδα ειναι η Κινεζικη Tsingtao & η Tiger (Σιγκαπουρη ή Μαλαισια)

 

επισης δοκιμασε και μπυρες τυπου WEISS οι οποιες ειναι φτιαγμενες απο σιταρι και ειναι πιο γλυκες και αναψυκτικες,φτιαχνει και η ΒΕΡΓΙΝΑ μια αξιοπρεπεστατη σε λογικη τιμη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για Tiger, ακομα και σε μενα που δεν ειμαι μπυροβιος μου αρεσε παρα πολυ, αν και ακουσα οτι και αυτη την αγορασε η Heineken...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη ειναι η radler, δεν ξερω σε μεγαλες ποσοτητες τις συνεπειες εχει...

 

Οσο για την Βεργινα weiss στεκεται πολυ καλα απεναντι στα αντιστοιχα μεγαθυρια!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη ειναι η radler, δεν ξερω σε μεγαλες ποσοτητες τις συνεπειες εχει...

 

Λογικά ξυνίλα :P και σίγουρα κατούρημα.... έχει πολύ λίγο αλκοόλ και πρέπει να είσαι πολύ "άμαθος" για να πάθεις κάτι

 

Οσο για την Βεργινα weiss στεκεται πολυ καλα απεναντι στα αντιστοιχα μεγαθυρια!

 

Θα την δοκιμάσω δεν την έχω πετύχει κάπου!

 

-10 για την Tsingtao

είχα πάρει 2-3 φορές σε ένα κινέζικο στη Φιλαδέλφεια... σαν κρασόμπυρα με φρούτα ήταν... δεν ήταν και πολύ αντρίκια :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα ήμουν λάτρης της μπύρας και λόγο επαγγέλματος(μπάρ) την είχα σε αφθονία. ;D

Το τελευταίο χρόνο και βάλε έχω κόψει εντελώς τα ποτά και το μόνο που πίνω είναι μπύρα(Λόγο οιδήματος στο συκώτι πριν 1.5 χρόνο απο υπερβολική κατανάλωση αλκοόλ και συγκεκριμένα Γιαγκερμάιστερ και μου πήγε αίμα απτο φόβο οπότε τέλος τα ποτά με 40% αλκοόλ).

Δε ξέρω πόσες ετικέτες έχω δοκιμάσει μπύρας αλλά σίγουρα πάνω απο 20-30. Η αγαπημένη μου πιο εύγευστη και ευκολότερα προσιτή είναι η κάιζερ! Τη λατρεύω απλά.

Η χειρότερη μακράν το ξέπλυμα η χάινεκεν και με μεγάααααααλη διαφορά η χάινεκεν βαρέλι. Μιλάμε για κανονικό ξέπλυμα και είναι και στο θεό η τιμές. 4-6 ευρό τα 500μλ το ποτήρι σε μπάρ.

Πραγματικά θα ήθελα να δοκιμάσω τη μπύρα που λές μιας και δεν έτυχε ποτέ να πέσει στα χέρια μου. Δε ξέρω κατα πόσο το πλαστικό επηρεάζει τη γεύση! Αλκοόλ και πλαστικό όμως δε πάνε μαζί κατ εμέ.

Τέλος το καλύτερο βάλιου φορ μάνει για μένα είναι η Löwenbräu που την έχω ερωτευτεί και τη τιμώ όποτε μπορώ με το παραπάνω και στο σούπερ μάρκετ της γειτονιάς μου κάνει 10-15 περίπου ευρό τα 20 κουτάκια 500ml.

 

Υ.Γ. Μύθος επίσης αγαπημένη μαζί με Φίξ.

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Αλφα

2.Kaiser

3.Και καλυτερη finkbrau!!!!!    (Μπορει να θελει μια κασα ο καθενας αλλα αυτη η μπυρα εχει αλλαξει την ζωη μου  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3.Και καλυτερη finkbrau!!!!!    (Μπορει να θελει μια κασα ο καθενας αλλα αυτη η μπυρα εχει αλλαξει την ζωη μου  ;D )

 

Είναι άλλη αίσθηση να φεύγεις απο τα σουπεμάρκετ με 3 καφάσια μπύρες και να έχεις δώσει 20 ευρώ! :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου