Προς το περιεχόμενο

Απορια: Μα καλα 2 λιτρα μπυρα 2,5ευρω??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

      Υπαρχει ενα αλαθητο τεστ για την ποιοτητα της μπυρας, το οποιο εμπιστευομαι τυφλα. Πασχω απο γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση και ενα ψιλοελκος στομαχου. Αν λοιπον η μπυρα με ενοχλει σημαινει πως κατι με τη ζυμωση της, τα προσθετα της τα συστατικα της δεν παει καλα. Ειναι αυτονοητο πως καθε φορα που κανω το λαθος να πιω amstel, heineken, fix, mythos  κλπ μπυρες σουπερμαρκετ, τρεχω πανικοβλητος στα pariet μου. Τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα με τις μπυρες του lidl. Απο τις λιγες μπυρες που μπορω να καταναλωσω ποσοτητες και να μην εχω το παραμικρο συμπτωμα ειναι η erdinger, και ..........η corfu beer (και παλαιοτερα οι εξαιρετικες kraft).

 

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για κάποιον που έχει όρεξη και διάθεση να ασχοληθεί  υπάρχει και το homebrewing.

Φτιάχνεις την μπύρα σου όπως ακριβώς σου αρέσει,μαθαίνεις,το παίζεις ιστορία στους φίλους σου και φυσικά κάνεις κάτι ευχάριστο και δημιουργικό.

κόστος ~1 το λίτρο, αναλόγως τον εξοπλισμό που θα χρησιμοποιήσεις.

 

Εγώ έχω να αγοράσω μπύρα κάνα χρόνο τώρα...

 

Έχεις φίλε αποστακτήριο?? Γέα!Το έμαθα πρίν μερικούς μήνες και έχει μπεί πολύ ψηλά στη λίστα με τα TO-DO ... μετα απο το να πιάσω σπίτι, να πάρω έπιπλα, να μάθω να τη βγάζω με 700ευρώ και νοίκι ... είναι το επόμενο! ;)

 

Πόσα λίτρα βγάζει minimum? Την εμφιαλώνεις ή έχεις βαρελάκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπαρχει ενα αλαθητο τεστ για την ποιοτητα της μπυρας, το οποιο εμπιστευομαι τυφλα. Πασχω απο γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση και ενα ψιλοελκος στομαχου. Αν λοιπον η μπυρα με ενοχλει σημαινει πως κατι με τη ζυμωση της, τα προσθετα της τα συστατικα της δεν παει καλα.

 

Έχεις κάθε λόγο να αποφεύγεις τις μπύρες που σε "πειράζουν" αλλά δεν μου φαίνεται καλό ως γενικώτερο τεστ για την ποιότητα της μπύρας... η ΓΠ και το ψιλοέλκος είναι δικό σου θέμα... Κανείς δεν αποκλείει να σου προκαλούν πρόβλημα στοιχεία της μπύρας που την κάνουν ποιοτική και όχι το αντίστροφο... Για παράδειγμα βλέπω μια σχεδόν απόλυτη συμφωνία πως η Fix είναι καλή, ενώ εσένα σε ενοχλεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Fix είναι ελάχιστα καλύτερη από αμστελοχαινεκεν, πχ μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για να τρίψεις πατώματα ή να καθαρίσεις τουαλέτες, αλλά μέχρι εκεί.

 

Όσο για την Septem, γαμεί. Αλλά την βρίσκεις σε λίγα μέρη, πρέπει να είναι λίγο ψαγμένος ο εστιάτορας.

 

Επίσης βρίσκω Kostritzer με 75 λεπτά εδώ, οπότε αρχίζω να μην κατανοώ γιά ποιό πράμα μιλάτε όλοι σας.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πράσινη Fischer πως και δεν αναφέρθηκε;

 

Ωραίο και φθηνό σήμα είναι η carlsberg.

 

 

Όλες οι ελληνικές για μένα είναι μετριότατες.Μια ελαφριά προτίμηση έχω στις άλφα.

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης βρίσκω Kostritzer με 75 λεπτά εδώ, οπότε αρχίζω να μην κατανοώ γιά ποιό πράμα μιλάτε όλοι σας.

 

Παιζεις βρωμικα φιλος.....πολυ φτηνα παντως την βρισκεις στο Βερολινο κατω απο 1.10  δεν την βρισκεις σε μπουκαλι....ατιμοι Βαυαροι....  

 

 

The brewery was founded in 1543 and it is one of the oldest producers of Schwarzbier (black lager) in Germany.οne of the most famous drinkers of Köstritzer Schwarzbier was Johann Wolfgang von Goethe, who sustained himself on black beer from Köstritz when he was unable to eat during a period of illness.[1]

 

οταν αυτοι φτιανανε μπυρα (τι μπυρα δηλαδη....μιλαμε για ΝΕΚΤΑΡ ΤΩΝ ΘΕΩΝ), εμεις ζουσαμε απανω στα δεντρα και τρωγαμε σκιουρους.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζεις βρωμικα φιλος.....

Έτσι. ;)

Κι εδώ πίνουμε τα στοματικά διαλύματα πανάκριβα. :(

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Septem btw έχει ο βασιλόπουλος.Επίσης καλή η volkan,και θέλω να δοκιμάσω και τις donkey.

 

Προσωπικά για κατανάλωση σε σπίτι προτιμώ να πάρω 2-3 καλές μπύρες από εξειδικευμένη μπυροκάβα και να το πληρώσω κάτι παραπάνω παρά να πίνω 6άδες ευρείας κατανάλωσης.Πίνω λιγότερο και το ευχαριστιέμαι περισσότερο.

 

Παίρνω τουλάχιστον 1 μπουκάλι flying dog gonzo (λίγο λιγότερο από 5 ευρώ τα 330 ml) κάθε φορά που βγαίνω από τη συγκεκριμένη μπυροκάβα,αλλά δε το έχω μετανοιώσει ποτέ.Και κάπως έτσι φεύγουν τα λεφτά που έπρεπε να πάνε σε χορδές  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δεν ειναι κακες καποιες ελληνικες μπυρες και μη ξεχναμε οτι ειναι αδικο να τις συγκρινουμε με αλλου ΤΥΠΟΥ μπυρες (π.χ να συγκρινουμε μια light lager σαν τη FIX με μια stout σαν την Guiness)

 

Mη ξεχναμε οτι ειναι μπυρες που πινονται παρα πολυ παγωμενες σαν αναψυκτικα σε 30+ βαθμους θερμοκρασια και κυριως το καλοκαιρι (η καταναλωση μπυρας το καλοκαιρι στην Ελλαδα ανεβαινει 60% !!!) & συνοδευουν ΕΛΛΗΝΙΚΗ κουζινα....αν πας να φας το ιμαμ (βρηκα και εγω τωρα ελληνικο φαϊ  ;D ) σε ελληνικη ταβερνα μεσημερι με 40 βαθμους  με Guiness ή Duvel θα βγαλεις τη μπεμπελη  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου