Προς το περιεχόμενο

"Something's Broken"Η γνώμη σας για την παραγωγή


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνήσω με το φίλο παραπάνω! Βάλε δύο κιθάρες αριστερά-δεξιά με λίγο διαφορετικά settings να έχει στερεοφωνία ο ήχος το πιάνο στη μέση όπως επίσης και το σόλο.

Κατά τα άλλα, δε νομίζω είναι κακή η παραγωγή. Καθαρά τα ακούω όλα και οι εντάσεις καλά. Τα τύμπανα δε μου αρέσουν και ίσως χαλάνε τη συνολική δουλειά.

Κάνε δυο τρία πραγματάκια και θα ανέβει πολύ το αποτέλεσμα. Μπράβο όπως και νάχει.  ;)

Σε ευχαριστώ vegererian,αυτά τα δύο τρία πραγματά παλέυω απο την στιγμή που μπήκα ,θα δούμε με τον καιρό.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eυχαριστώ gvour,πάλι τα γ.....τύμπανα.Τέρμα ο ez dummer την επόμενη addictive(αν και δεν ξέρω να τα δουλέυω).

 

Sorry τώρα βρε Johnny.T αλλά θέλεις να τ'ακούσεις μου φαίνεται... ::)  ;D ;D

Γιατί να φταίει το ezdrummer για τη μίξη?

 

Εντάξει, έχει έναν πολύ χαρακτηριστικό ήχο που σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι, μπορώ όμως να σου βάλω ν'ακούσεις κάμποσες δουλειές συνφορουμιτών όπου έχει χρησιμοποιηθεί το ezdrummer (και δικές μου) όπου ακούγεται μιά χαρά.

 

Άκου πχ ένα του Jazzjoker...

 

Σίγουρα δεν φταίει το ezdrummer.

Για προσπάθησε στην επόμενη μίξη να δώσεις στο rhythm section περισσότερη βαρύτητα, να το φέρεις πιό μπροστά.

 

Επίσης προσπάθησε να βρείς ένα έτοιμο τέμπο απο το library του ezdrummer, κάποιο που να είναι κάπως κοντά στο κομμάτι σου και να το "πειράξεις" λίγο ώστε να "έρθει". (είτε αφαιρώντας, είτε προσθέτοντας, είτε μετακινώντας κάποιο ταμπούρο, κάποια μπότα κλπ...)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry τώρα βρε Johnny.T αλλά θέλεις να τ'ακούσεις μου φαίνεται... ::)  ;D ;D

Γιατί να φταίει το ezdrummer για τη μίξη?

 

Εντάξει, έχει έναν πολύ χαρακτηριστικό ήχο που σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι, μπορώ όμως να σου βάλω ν'ακούσεις κάμποσες δουλειές συνφορουμιτών όπου έχει χρησιμοποιηθεί το ezdrummer (και δικές μου) όπου ακούγεται μιά χαρά.

 

Άκου πχ ένα του Jazzjoker...

 

Σίγουρα δεν φταίει το ezdrummer.

Για προσπάθησε στην επόμενη μίξη να δώσεις στο rhythm section περισσότερη βαρύτητα, να το φέρεις πιό μπροστά.

 

Επίσης προσπάθησε να βρείς ένα έτοιμο τέμπο απο το library του ezdrummer, κάποιο που να είναι κάπως κοντά στο κομμάτι σου και να το "πειράξεις" λίγο ώστε να "έρθει". (είτε αφαιρώντας, είτε προσθέτοντας, είτε μετακινώντας κάποιο ταμπούρο, κάποια μπότα κλπ...)

 

Δεν απολυουμε ντραμερς επειδη μια δυο φορες δεν επαιξαν καλα. ;D ;D

Ετσι οπως τα λεει ο long ειναι.

Ισως πρεπει να δωσεις πιο πολυ βαση σ'αυτο το πραγμα.

Και τα αντικτιβ να βαλεις μη νομιζεις οτι θα εχεις λιγοτερα προβληματα.

Απ'τη μια φτου κι απ την αρχη κι απ'την αλλη αν δεν το "δουλεψεις" λιγο, παλι το ιδιο θα γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πε παιδιά δεν είπα ότι φταίει το πρόγραμμα,με παρεξηγήσατε απο χιουμοριστική αγανάκτηση  το είπα.Το addictive μου ακούγεται καλύτερο αλλά έχει πολύ πράμα και πρέπει να ασχοληθώ.Σίγουρα έγω φταίω,δεν είμαι τόσο καλός στην παραγωγή αλλά θα το παλέψω.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πε παιδιά δεν είπα ότι φταίει το πρόγραμμα,με παρεξηγήσατε απο χιουμοριστική αγανάκτηση  το είπα.Το addictive μου ακούγεται καλύτερο αλλά έχει πολύ πράμα και πρέπει να ασχοληθώ.Σίγουρα έγω φταίω,δεν είμαι τόσο καλός στην παραγωγή αλλά θα το παλέψω.

Εννοειται βρε Johnny,συζητηση κανουμε.Ειδικα του λογου μου,οπως σου ξαναειπα,δεν το κατεχω το θεμα.

Καθαρα ως ακροατης μιλαω.Εσυ παντως να το παλεψεις,χαμενος δε βγαινεις ετσι η αλλιως.

Και να βαζεις να σ'ακουμε γιατι τα κομματια σου ειναι ωραια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται βρε Johnny,συζητηση κανουμε.Ειδικα του λογου μου,οπως σου ξαναειπα,δεν το κατεχω το θεμα.

Καθαρα ως ακροατης μιλαω.Εσυ παντως να το παλεψεις,χαμενος δε βγαινεις ετσι η αλλιως.

Και να βαζεις να σ'ακουμε γιατι τα κομματια σου ειναι ωραια.

Αρχοντα gvour σε ευχαριστώ φίλε,το ξαναλέω το νοιζ και γενικά όλοι σας με κάνατε να πιστέψω σε αυτό που κάνω δυο χρόνια τώρα.Είναι μεγάλη υπόθεση η αποδοχή και η σωστή κριτική.Με την βοήθεια σας θα το παλέψω και κάτι θα βγεί πιστέυω.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Johnny, είναι πολλά τα θέματα, και όχι μόνο το mix.

 

1. ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗ

Έχεις τα πλήκτρα να παίζουν ένα μοτίβο, και ταυτόχρονα την μια κιθάρα να παίζει αρπίσματα (ακκόρντα, αλλά σαν άρπισμα) που χρονικά και μελωδικά δεν κολλάνε με τα πλήκτρα, και όλα αυτά πάνω στην φωνή.

Είναι σαν να μιλάνε τρεις ο ένας πάνω στον άλλο, για άλλο θέμα ο καθένας.

Όταν μπαίνουν τα πλήκτρα (με αυτό το θέμα) προσπάθησε να κρατήσεις μόνο το strumming στα ακκόρντα της κιθάρας, και όταν μπαίνει η φωνή τα πλήκτρα να χαμηλώνουν πολύ (και να αλλάζουν θέμα) πάνω της.

 

Το πας πολύπλοκα ρε μάγκα, ξεκίνα από δύο όργανα και μετά σταδιακά πρόσθεσε αν θέλεις κι άλλα.

 

2. ΜΕΡΗ

Άκουσε την (κατά την γνώμη μου) τεράστια διαφορά που έχει το τραγουδιστό μέρος με το μέρος του σόλο ως προς τις εντάσεις των οργάνων, το πώς αυτά παίζουν, και την κατανομή τους στον χώρο.

Πόσο πιο καθαρά και ισορροπημένα ακούγεται το δεύτερο μέρος (αυτό με το σόλο).

 

3. ΤΥΜΠΑΝΑ

Ο χαμός. Άκουσε πχ το ταμπούρο στο πρώτο μισό (που κοπανάει μέσα στην μούρη σου), και στο δεύτερο μισό που η ντραμς έχει πάει 10μέτρα μακριά από το μικρόφωνο και ακούγεται τελείως αλλιώς.

 

Λίγο περισσότερο ισορροπία σε όλα χρειάζεται.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Johnny, είναι πολλά τα θέματα, και όχι μόνο το mix.

 

1. ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗ

Έχεις τα πλήκτρα να παίζουν ένα μοτίβο, και ταυτόχρονα την μια κιθάρα να παίζει αρπίσματα (ακκόρντα, αλλά σαν άρπισμα) που χρονικά και μελωδικά δεν κολλάνε με τα πλήκτρα, και όλα αυτά πάνω στην φωνή.

Είναι σαν να μιλάνε τρεις ο ένας πάνω στον άλλο, για άλλο θέμα ο καθένας.

Όταν μπαίνουν τα πλήκτρα (με αυτό το θέμα) προσπάθησε να κρατήσεις μόνο το strumming στα ακκόρντα της κιθάρας, και όταν μπαίνει η φωνή τα πλήκτρα να χαμηλώνουν πολύ (και να αλλάζουν θέμα) πάνω της.

 

Το πας πολύπλοκα ρε μάγκα, ξεκίνα από δύο όργανα και μετά σταδιακά πρόσθεςε αν θέλεις κι άλλα.

 

2. ΜΕΡΗ

Άκουσε την (κατά την γνώμη μου) τεράστια διαφορά που έχει το τραγουδιστό μέρος με το μέρος του σόλο ως προς τις εντάσεις των οργάνων, το πώς αυτά παίζουν, και την κατανομή τους στον χώρο.

Πόσο πιο καθαρά και ισορροπημένα ακούγεται το δεύτερο μέρος (αυτό με το σόλο).

 

3. ΤΥΜΠΑΝΑ

Ο χαμός. Άκουσε πχ το ταμπούρο στο πρώτο μισό (που κοπανάει μέσα στην μούρη σου), και στο δεύτερο μισό που η ντραμς έχει πάει 10μέτρα μακριά από το μικρόφωνο και ακούγεται τελείως αλλιώς.

 

Λίγο περισσότερο ισορροπία σε όλα χρειάζεται.

Φουζιον με ισοπέδωσες αλλά καλά έκανες.χεχε.Το επόμενο που θα ανεβάσω θα είναι ένα ινστραμενταλ με μια μόνο κιθάρα και τπτ άλλο ,να δω εκεί τι θα πείτε,χεχεχε,πλάκα κάνω αλλά έχω ένα τέτοιο θέμα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι "αγράμματος" από τέτοια στο ξανάπα, αλλά δεν είναι δύσκολο να κάνεις το πολύπλοκο απλό. :)

Ή μήπως είναι? ;)

 

Όλα αυτά για βοήθεια τα έγραψα, μπορεί να λέω και μπούρδες!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι "αγράμματος" από τέτοια στο ξανάπα, αλλά δεν είναι δύσκολο να κάνεις το πολύπλοκο απλό. :)

Ή μήπως είναι? ;)

 

Όλα αυτά για βοήθεια τα έγραψα, μπορεί να λέω και μπούρδες!

Εσύ καλά τα λες εγώ είμαι σκράπας μάλον,αρε προντακσιον μας έφαγες την ψυχή.χεχεχε

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου