Προς το περιεχόμενο

Ζείτε εντός ή εκτός Ελλάδας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφτασε στο αποκορύφωμα της ποιότητας ζωής σε σχέση με το παρελθόν της και πλέον, αφού όπως λέει ο SF βρισκόμαστε προ των ευθυνών μας, έχουμε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να αλλάξουμε και ριζικά πρός το καλύτερο, όχι μόνο την επιφάνεια.

 

 

Ναι αλλα υπαρχει μια διαφορα ....οι ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ λαοι της Ευρωπης που και αυτοι εχουν την καλυτερη ποιοτητα ζωης ολων των εποχων στη ζωη τους (οσον αφορα τα ΥΛΙΚΑ αγαθα βεβαια οποτε δεν ξερω αν ΑΥΤΟ ειναι ΠΟΙΟΤΗΤΑ ζωης....η το ονομαζουμε λαθος) ΔΟΥΛΕΨΑΝ για αυτα.Σε εμας ΔΟΘΗΚΑΝ ΔΑΝΕΙΚΑ και ΔΕΝ μας αξιζουν με βαση τις παραγωγικες και οικονομικες μας επιδοσεις....οποτε ουσιαστικα αν τα χασουμε,που σιγα σιγα τα χανουμε ετσι κι αλλοιως μια και χωρις δανεικα δεν μπορουμε να ειμαστε αυταρκεις σε απολυτως τιποτα εκτος ισως απο αγγουρια Καλυβιωτικα... :P,μενουμε απλα στην Ελλαδα του 50.....μια και η αλλαγη της ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗΣ δομης ειναι αυτη που θα φερει και την ΑΛΛΑΓΗ στην οικονομια (και ετσι και στη καθημερινη ζωη )και δεν βλεπω να γινεται κατι για αυτο....δυστυχως sooner or later it all comes down to money...    

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Αυτή η καρέκλα η άσπρη η πλαστικιά (η γωνιακιά) είναι η δική μου όταν βγαίνω να πιω 1 μπίρα.

 

 

(Βάζω αυτό το video καθώς το είχα ήδη στο youtube)

 

Μένω στην Ισπανία εδώ και λίγο περισσότερο από ένα χρόνο (μετά από 2-3 χρόνια πήγαινε-έλα).

 

Η Ισπανία νομίζω συνδυάζει "νότο" με Ευρώπη. Δηλαδή μεσόγειο χωρίς Βαλκανίλα.

 

Ωραία είναι στην Ελλάδα αλλά ο κόσμος ζει σε ένα μείγμα παράκρουσης κατήφειας και μεγαλομανίας ταυτόχρονα. Και για τα 3 νομίζω φταίει η άγνοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία είναι στην Ελλάδα αλλά ο κόσμος ζει σε ένα μείγμα παράκρουσης κατήφειας και μεγαλομανίας ταυτόχρονα. Και για τα 3 νομίζω φταίει η άγνοια.

 

τα πηρες ολα και εφυγες...case closed κυριοι...

 

 

Αυτή η καρέκλα η άσπρη η πλαστικιά (η γωνιακιά) είναι η δική μου όταν βγαίνω να πιω 1 μπίρα.

 

δηλαδη τωρα συγγνωμη αλλα ειναι εικονα πλατειας αυτη?που ειναι τα μηχανακια να περνανε με δαιμονισμενη ταχυτητα και θορυβο,που ειναι τα παρκαρισμενα το ενα πανω στο αλλο αυτοκινητα...και αυτα τα ΚΤΙΡΙΑ ρε μεγαλε τι ΠΑΛΙΑΤΖΟΥΡΕΣ ειναι αυτες?χαθηκε ενας χριστιανος να ριξει λιγη...ΤΖΙΜΕΝΤΟΠΛΑΚΑ...Τουλαχιστον 4-5 ΟΡΟΦΟΥΣ απο πανω ρε ανθρωπε....ασε που δεν ακουω μεΓΚΑφωνα να βαρανε επιτυχιες ...οποτε νεκροταφειο μου φαινεται το μερος που πηγες να ζησεις....

 

παντως επειδη με εκανες να ζηλεψω αρπα και ενα οδοιπορικο στην γειτονια μου....(και ας τη βλεπω μονο 2 μηνες το χρονο)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερά ενδιαφέρον νήμα...

 

 

Αφού ρωτήσατε, ζω στην Κύπρο τα τελευταία 11 χρόνια. Αρκετά ευχαριστημένος με το επίπεδο διαβίωσης, τις ευκαιρίες που μου δώθηκαν, και τις συνθήκες στις οποίες ζει η οικογένειά μου. Το μεγάλο καλό του να ζεις στην Κύπρο είναι ταυτόχρονα και το μεγάλο κακό της. Είναι πολύ κοντά στην Ελλάδα. Καλό γιατί σε 1-1,5  ωρίτσα με το αεροπλάνο βλέπω τους δικούς μου και κακό γιατί μέσα στην τελευταία αυτή 30-ετία το νησί κατάφερε να κολλήσει από την μητέρα-πατρίδα πολλές από τις (terminal...) αρρώστειες που έριξαν την Ελλάδα στο κρεβάτι και έχουν ήδη και τον αντίκτυπο τους εδώ. Το νησί σιγά-σιγά αποδομείται κοινωνικά και οικονομικά και ζούμε με την ελπίδα να... "κρατήσουμε".

 

Όσο για την γενικότερη κουβέντα που γίνεται, σαν Έλληνας του εξωτερικού μπορώ να κατανοήσω κάθε λέξη και έννοια που έχει θίξει ο Superfunk στο νήμα... Λυπάμαι μάγκες μου αλλά κάθε ΛΕΞΗ που έχει γράψει για το Ελλάντα και το Βαλκανιστάν είναι πέρα για πέρα αληθής.

 

Μέσα σε 2 βδομάδες καλοκαιρινών διακοπών στην Ελλάδα (που είναι σκοπός ζωής να καταφέρνω κάθε χρόνο να κάνω - δεν είναι και εύκολο) μπόρεσα να θυμηθώ και να βιώσω όλα τα πράγματα που με κάνουν Έλληνα, όλα τα πράγματα που λατρεύω σε μια Ελλάδα που χάνεται (σε όλα τα επίπεδα) και όλους τους λόγους που με έκαναν να φύγω (νωρίς ευτυχώς) και να επιθυμώ να την επισκέπτομαι μόνο για διακοπές.

 

 

Μου λείπουν πάρα πολλά πράγματα από την Ελλάδα όταν είμαι μακριά της. Απλά συνειδητά επιλέγω να μου λείπουν αυτά παρά να υπομένω όλα τα υπόλοιπα για να ζω κοντά της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συπληρωματικό: ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως και οι Κύπριοι πιστεύουν πως ζουν στην καλύτερη χώρα του πλανήτη. Επιβεβαιωμένο από στατιστικές.

 

 

 

Α, και... ποιός είπε κάτι νωρίτερα για... βιλλάρες...;  :o    :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ισπανία νομίζω συνδυάζει "νότο" με Ευρώπη. Δηλαδή μεσόγειο χωρίς Βαλκανίλα.

Το ίδιο κάνει και η Ιταλία σε πολλές περιοχές αλλά και η Γαλλία.

 

Απλώς η Ισπανία έχει το κατιτίς που μας κάνει κατά τη γνώμη μου να μοιάζουμε αρκετά παραπάνω με αυτούς παρά από τους κατ' ευφημισμό una faccia una razza (θα θέλαμε) γειτόνους .

Ίσως να φταίει η μακραίωνη παρουσία και επιρροή των Αράβων.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

δηλαδη τωρα συγγνωμη αλλα ειναι εικονα πλατειας αυτη?που ειναι τα μηχανακια να περνανε με δαιμονισμενη ταχυτητα και θορυβο,που ειναι τα παρκαρισμενα το ενα πανω στο αλλο αυτοκινητα...και αυτα τα ΚΤΙΡΙΑ ρε μεγαλε τι ΠΑΛΙΑΤΖΟΥΡΕΣ ειναι αυτες?χαθηκε ενας χριστιανος να ριξει λιγη...ΤΖΙΜΕΝΤΟΠΛΑΚΑ...Τουλαχιστον 4-5 ΟΡΟΦΟΥΣ απο πανω ρε ανθρωπε....ασε που δεν ακουω μεΓΚΑφωνα να βαρανε επιτυχιες ...οποτε νεκροταφειο μου φαινεται το μερος που πηγες να ζησεις....

...

;D

Οι μουσικοί που παίζουν στο δρόμο (και εκεί αλλά και στους γύρω δρόμους) είναι ΜΑΕΣΤΡΟΙ. (Τα μαγαζιά σταματούν τη μουσική όταν έρχονται οι buskers και οι τύποι μαζεύουν μια θήκη κιθάρας σε κέρματα (και όχι μόνο) σε κάθε live.)

 

 

Το ίδιο κάνει και η Ιταλία σε πολλές περιοχές αλλά και η Γαλλία.

 

Απλώς η Ισπανία έχει το κατιτίς που μας κάνει κατά τη γνώμη μου να μοιάζουμε αρκετά παραπάνω με αυτούς παρά από τους κατ' ευφημισμό una faccia una razza (θα θέλαμε) γειτόνους .

Ίσως να φταίει η μακραίωνη παρουσία και επιρροή των Αράβων.

 

Ναι, αυτοί εδώ είναι πιο κοντά σ' εμάς.

Πάντως αξίες όπως ο νομιμότητα, η ευπρέπεια και η συνέπεια βρίσκονται πιο ψηλά εδώ από ότι στην Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τι να βρει? ;D ;D ;D

Μα έχει ταυτότητα και κουλτούρα. Αυτήν που εγώ προσωπικά δεν αντέχω να βιώνω καθημερινά.;D ;D ;D ;D

 

2. Τα ποιά? Οι ποιοί?

Μα έχουν ήδη υπερηφάνεια για τα δικά τους "κατορθώματα".

 

Το "δεν είσαι καλύτερος από τον άλλο άρα τον μειώνεις για να φανείς εσύ καλύτερος" είναι ένα από τα μεγαλύτερα "κατορθώματά" μας για τα οποία υπερηφανευόμαστε (κι εγώ δυστυχώς στους νεοέλληνες ανήκω) κιόλας.

Σε καταλαβαινω!

 

Ποια ειναι ομως η ταυτοτητα του νεοελληνα;… που ανηκει;  εκανα και μια ψηφοφορια σχετικα… περα απο τα φυλετικα στην Ελλαδα υπαρχει η δυση στην θεωρια  και η ανατολη στην πραξη…

 

Για πραδιγμα  λες στον δυτικο αντε ανοιξε κανα λεξικο και κοιτα την  προελευση της λεξης δημοκρατια που ησουν στις σπηλιες οταν εγω ψηφιζα…. κτλ

 

Και ερχεται το καλοκαιρι τουριστας  και ακουει για παραδειγμα την νεοελληνικη mainstream, εχει παει ομως και στην τουρκια στην αιγυπτο στο και στο μπαγκλαντες  ενδεχομενως, και ξερει οτι αυτα τα ακουσματα ερχονται απο τα βαθη της ασιας και τελειωνουν στο ιωνιο πελαγος … εκει που τελειωνε και οι οθωμανικη αυτοκρατορια, μετα πας και του λες οτι το μπουζουκι ειναι η εξελιξη της αρχαιας πανδουρας, και οτι οι παλιοι παιχτες φορουσαν χλαμυδα και σανδαλι….

 

Υστερα οι προσφυγες για παραδιγμα στην Aμερικη…  ανεκαθεν,  μπορει και μεχρι σημερα, μαζευονται στα καφενεια  στην Αστορια, μονο αντρες, ακριβως οπως οι τουρκοι στα αντιστοιχα δικα τους, ολοι μερα, και πινουν τον ιδιο καφε που οι μεν τον λενε τουρκικο και οι δε ελληνικο

 

Ενω στην αυστραλια οι νεοελληνες εχουν καταφερει μαζι με τους υπολοιπους βαλκανιους,  να αποκτησουν τον τιμητικο τιτλο WOG… αλλα οι νεοελληνες  κανουν τι διαφορα γιατι διατεινονται οτι αν δεν ηταν οι προγονοι τους δεν θα ειχε ανακαλυφθει ακομα η υπερος.  

 

Θελω να πω οτι για την δυση δεν υπαρχει αμφιβολια για την ταυτοτητα του νεοελληνα… δυτικη η ανατολιτικη,  χωρις αυτο να ειναι μομφη το θεμα ειναι οτι ο ιδιος ο νεοελληνας δεν μπορει να απαντησει σε αυτο ακομα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πινουν τον ιδιο καφε που οι μεν τον λενε τουρκικο και οι δε ελληνικο

 

κανεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος,FRAPPE πινουν (εχω ζησει 5 χρονια στη ΝΥ και δυστυχως αναγκαζομουν να πηγαινω αρκετα συχνα στην Αστορια.... ;D )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου