Προς το περιεχόμενο

Προτασεις για διαμορφωση home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταιο καιρο να πω την αληθεια βλεπω οτι εχουμε καλες τιμες και στην Eλλαδα.

Αν και προσωπικα εγω παντα ψαχνω και συγκρινω τιμες εντος και εκτος χωρας.

Για μικροδιαφορες δεν το συζηταμε ενοειτε οτι παιρνεις απο Ελλαδα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδή εδώ με άμεση επαφή , με άρθρα , με εκπαίδευση, με demo day , με show room δεν βγάζεις τα συμπεράσματα σου και τα βγάζεις ψωνίζοντας απο ένα γερμανικό super market ?

 

Παρεπιπτόντως με την υπηρεσία Take Me Home δίνουμε την δυνατότητα να ακούσει στο χώρο του ο ενδιαφερόμενος πολλά μηχανήματα, 'οταν αυτό είναι εφικτό και ανάλογα το stock που προφανώς δεν είναι το stock του Thomann

 

http://athensproaudio.gr/nees-ypiresies.html

 

 

Κυριε χατζησταμου δεν διαφωνω με οσα λετε και σιγουρα ολα αυτα που εχετε κανει ειναι πολυ σημαντικα,ομως καταλαβαινετε τι θελω να πω.....

το θεμα δεν ειναι ο Γερμανος θωμας γιατι αν για παραδειγμα αυτο το προσφερε ο νακας (για τον 1 μηνα δοκιμη)τοτε ολοι θα μιλουσαν γι αυτον.

Δεν ειναι δυνατον ενας σοβαρος ηχοληπτης να αγορασει κατι απλα απο ενα αρθρο η μια συμβουλη.

Ολα αυτα που λεω δεν ειναι προσωπικα προς εσας,αλλα γενικοτερα για ολο το συστημα που εχουν τα μαγιζια αυτα στην Ελλαδα.

Οταν εχω ενα ποσο χ και υπαρχουν 15 μικροφωνα σε αυτο το μπατζετ θα πρεπει να τα δοκιμασω με τον υπολοιπο εξοπλισμο μου και με τους πελατες μου εν ωρα εργασιας ωστε να διαλεξω αυτο η αυτα που τελικα αποδιδουν καλυτερα.

Και επειδη δεν κανετε μονο εμποριο αλλα ειστε και ηχοληπτης ξερετε πολυ καλα πως λειτουργει μια αλυσιδα εγγραφης και αναπαραγωγης,δεν ειναι αναγκη να σας το πω εγω!!

 

Μπορει ολες οι επιχειρησεις στην Ελλαδα να εχουν οικονομικους συμβουλους αλλα οσοι ασχολουνται με το εμποριο θα πρεπει να ξερουν οτι ο καλυτερος συμβουλος ειναι ο κοσμος!!!

 

Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κυριε χατζησταμου δεν διαφωνω με οσα λετε και σιγουρα ολα αυτα που εχετε κανει ειναι πολυ σημαντικα,ομως καταλαβαινετε τι θελω να πω.....

το θεμα δεν ειναι ο Γερμανος θωμας γιατι αν για παραδειγμα αυτο το προσφερε ο νακας (για τον 1 μηνα δοκιμη)τοτε ολοι θα μιλουσαν γι αυτον.

Δεν ειναι δυνατον ενας σοβαρος ηχοληπτης να αγορασει κατι απλα απο ενα αρθρο η μια συμβουλη.

Ολα αυτα που λεω δεν ειναι προσωπικα προς εσας,αλλα γενικοτερα για ολο το συστημα που εχουν τα μαγιζια αυτα στην Ελλαδα.

Οταν εχω ενα ποσο χ και υπαρχουν 15 μικροφωνα σε αυτο το μπατζετ θα πρεπει να τα δοκιμασω με τον υπολοιπο εξοπλισμο μου και με τους πελατες μου εν ωρα εργασιας ωστε να διαλεξω αυτο η αυτα που τελικα αποδιδουν καλυτερα.

Και επειδη δεν κανετε μονο εμποριο αλλα ειστε και ηχοληπτης ξερετε πολυ καλα πως λειτουργει μια αλυσιδα εγγραφης και αναπαραγωγης,δεν ειναι αναγκη να σας το πω εγω!!

 

Μπορει ολες οι επιχειρησεις στην Ελλαδα να εχουν οικονομικους συμβουλους αλλα οσοι ασχολουνται με το εμποριο θα πρεπει να ξερουν οτι ο καλυτερος συμβουλος ειναι ο κοσμος!!!

 

Φιλικα

 

Δηλαδή τι εννοείς για να καταλάβω πως θα ψωνίσεις 15 μικρόφωνα απο τον Thomann και θα γυρίσεις τα 14 πίσω ? :)

 

Είναι πιο απλά τα πράγματα, ρωτάς κάποιους που έχουν εμπειρία και δεν πουλάνε μόνο μηχανήματα αλλά ξέρουν  ακριβώς πως παίζουν και τι χαρακτήρα έχουν το κάθε μικρόφωνο , με πιο προενισχυτή θα ματσάρει κλπ και σου προτείνουν την βέλτιστη λύση για τις χρήσεις που το χρειάζεσαι και μαζί βρίσκεις την ιδανική επιλογή στο budget αφου ακούσεις 1-2 άντε 3 μικρόφωνα.

 

Δεν θα ανακαλύψουν όλοι την Αμερική την ανακάλυψε ο Κολόμβος χρόνια πρίν, θέλει λίγο εξυπνάδα και κερδίζεις χρόνο σε αυτή τη ζωή.

 

Για να μην πάμε στα βαθειά,

δηλαδή με τι κριτήρια θα το διαλέξεις ?

πόσο χρωματίζουν τα ηχεία σου ?

η κάρτα σου έχει μετατροπείς της προκοπής ή η μισή πληροφορία μένει έξω ?

Ξέρεις να το τοποθετείς μπροστά στην πηγή ?

Ο χώρος σου πόσο επιδρά ?

Έχεις αναφορά εξαιρετικού ήχου για να πάρεις σωστές αποφάσεις ?

 

Συγγνώμη αλλά οι περισσότεροι αγοράζουν γουρούνι  στο σακκί και νομίζουν πως κτύπησαν και μεγάλη ευκαιρία, αλλά αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο πολύ πληροφορία και τηγανήτες τίποτα.

 

Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που πραγματικά ξέρουν τι θέλουν.

 

Τώρα στην ουσία του θέματος στην Ελλάδα δεν γίνεται να παίρνεις ένα μήνα το μηχάνημα  γιατί κάποιοι στο χώρο  είναι πραγματικά άσχετοι και δεν καταλαβαίνουν απο τέτοια αλλά και όσοι θα ήθελαν να το κάνουν δεν βγαίνει  οικονομικά.

Ο Thomann είναι 50 φορές πιο μεγάλη εταιρεία απο την μεγαλύτερη ελληνική εταιρεία.

 

50 φορές ..... αν κατάλαβες το νούμερο.

 

Τι προτείνεις , να αφήσω τον μεγάλο αδελφό να κυριαρχήσει σε όλο τον κόσμο με τα λεφτά των γερμανικών τραπεζών και της οργάνωσης του κράτους του ?  να γίνω υπάλληλος του ?   η να πάρω το ρίσκο να δημιουργήσω μια ελληνική εταιρεία boutique που θα αρχίσει να γίνεται ενοχλητική στο γερμανικό super market ? Και σύντομα να πουλάει σε όλη την Ευρώπη ?

 

Επίσης δεν μιλάει κανένας για τα πλεονεκτήματα του να ψωνίζεις στην Ελλάδα :

 

1. Demo Room να ακούσεις προιόντα

 

2. Να πάρεις στο χώρο σου πολλά προιόντα για να αποφασίσεις , όχι 1 μήνα αλλά 5 μέρες

(εντάξει στον Thomann τελειώνεις την δουλειά και μετά το επιστρέφεις)

 

3. Να πληρώσεις με δόσεις

 

4. Να το πάρεις  σε 1-2 μέρες όταν είναι σε στόκ απο το να περιμένεις μια εβδομάδα

 

5.  Να έχεις support πιο γρήγορα στη δυσκολία, απο το να το στέλνεις Γερμανία

 

6. Να ζαλίζεις κάποιον στο τηλέφωνο με τις παραξενιές σου

 

7.  Να πετυχαίνεις μερικές φορές και καλύτερες τιμές όταν είναι εφικτό

 

8. Να αισθάνεσαι υπερήφανος που ψώνισες στην Ελλάδα και συνέβαλες στην ανάπτυξη της χώρας σου αντί να στέλνεις τα λεφτά σου σε άλλη χώρα

 

 

 

Εδώ θέλει συνείδηση κάτι που δεν έχουμε σαν κουλτούρα σε αυτή την χώρα , δεν έχουμε συνείδηση , ένστικτο και όραμα, πρώτα ατομικό και μετά για το σύνολο  ;)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω και οι δύο πλευρές(έμποροι-καταναλωτές) έχουν και οι δύο τα δίκια τους.Η αλήθεια είναι κάπου στην μέση,όπως πάντα! :)

Αλλά πιστεύω ότι έχουμε ξεφύγει εκτός θέματος δε νομίζετε;

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τι εννοείς για να καταλάβω πως θα ψωνίσεις 15 μικρόφωνα απο τον Thomann και θα γυρίσεις τα 14 πίσω ? Smiley

 

Ναι αν θελω να παρω 3-4 μικροφνα σιγουρα θα το κανω,αν θελω ενα οχι αλλα θα το κανω με παιρνωνντας 4-5 μικροφωνα και φθσικα στο χωρο μου.

 

Είναι πιο απλά τα πράγματα, ρωτάς κάποιους που έχουν εμπειρία και δεν πουλάνε μόνο μηχανήματα αλλά ξέρουν  ακριβώς πως παίζουν και τι χαρακτήρα έχουν το κάθε μικρόφωνο , με πιο προενισχυτή θα ματσάρει κλπ και σου προτείνουν την βέλτιστη λύση για τις χρήσεις που το χρειάζεσαι και μαζί βρίσκεις την ιδανική επιλογή στο budget αφου ακούσεις 1-2 άντε 3 μικρόφωνα.

 

Δεν θα ανακαλύψουν όλοι την Αμερική την ανακάλυψε ο Κολόμβος χρόνια πρίν, θέλει λίγο εξυπνάδα και κερδίζεις χρόνο σε αυτή τη ζωή.

 

Για να μην πάμε στα βαθειά,

δηλαδή με τι κριτήρια θα το διαλέξεις ?

πόσο χρωματίζουν τα ηχεία σου ?

η κάρτα σου έχει μετατροπείς της προκοπής ή η μισή πληροφορία μένει έξω ?

Ξέρεις να το τοποθετείς μπροστά στην πηγή ?

Ο χώρος σου πόσο επιδρά ?

Έχεις αναφορά εξαιρετικού ήχου για να πάρεις σωστές αποφάσεις ?

 

 

Αρα εγω αν ρωτησω εσας για ενα οποιδηποτε πραγμα που λεει τα ιδια και ο bob katz σε ενα αρθρο η σε ενα βιβλιο ρωτησω καθηγητες ηχοληψιας ,ηχοληπτες με εμπειρια να παω να το παρω αμεσως?

Προσεξτε δεν υποτιμο κανενα διοτι εαν υποτιμουσα δεν θα ρωταγα καν.

Απλα θελω στο χωρο μου να τα δοκιμασω εν ωρα εργασιας και μαζι με ολες τις πληροφοριες που θα εχω συλεξη θα βγαλω τα τελικα μου συμπερασμπατα για μια καλυτερη αγορα.

Ακομα και αν εχω τα χειροτερα μηχανηματα και χωρο.Γιατι ετσι οπως το λετε αν εγω εχω θορυβους, χρωματιζουν τα ηχεια μου η καρτα χανει ακομα και το 50% απο την πληροφορια και θελω να παρω ενα μικροφωνο αρκετα καλο τυπου neumann,θα μου πειτε οχι παρε ενα bluspark και οταν φτιαξεις το χωρο και την αλυσιδα ελα παρτο?δεν νομιζω.......

Τώρα στην ουσία του θέματος στην Ελλάδα δεν γίνεται να παίρνεις ένα μήνα το μηχάνημα  γιατί κάποιοι στο χώρο  είναι πραγματικά άσχετοι και δεν καταλαβαίνουν απο τέτοια αλλά και όσοι θα ήθελαν να το κάνουν δεν βγαίνει  οικονομικά.

Ο Thomann είναι 50 φορές πιο μεγάλη εταιρεία απο την μεγαλύτερη ελληνική εταιρεία.50 φορές ..... αν κατάλαβες το νούμερο.

 

Εγω σας λεω οτι το 80% ειναι ασχετοι!!και?κανετε ενα τραγικο λαθος κατα εμενα οπως εκαναν πολλα στουντιο στην Ελλαδα.

Οντας ασχετοι οι πιο πολλοι στην μουσικη και ειδικα σε μικροτερες ηλικιες,εφτιαχνε ο ταδε ενα στουντιο αγοραζε εξοπλισμο και ελεγε κανω μονο demo και δισκους,διοτι δεν μπορει να ερχετε ο καθε ασχτος να βγαζει στα μηχανηματα μου το αχτι του!το γυμνασιοπαιδο το λυκειοπαιδο κ.λ.π.

Οι συνεπειες?βαρανε μυγες!και τωρα που τελειωσαν οι δισκοι βγαινουν και κλαινε!

 

Τι προτείνεις , να αφήσω τον μεγάλο αδελφό να κυριαρχήσει σε όλο τον κόσμο με τα λεφτά των γερμανικών τραπεζών και της οργάνωσης του κράτους του ?  να γίνω υπάλληλος του ?  η να πάρω το ρίσκο να δημιουργήσω μια ελληνική εταιρεία boutique που θα αρχίσει να γίνεται ενοχλητική στο γερμανικό super market ? Και σύντομα να πουλάει σε όλη την Ευρώπη ?

 

Και πιστευεται με το να γραφετε σε ενα φορουμ οτι νικατε το θωμα?εμενα δεν με ενοχλει αλλα νομιζω πως δεν θα κερδισετε ετσι.

Το καταστημα σας δεν εχει γερμανικα προιοντα?

 

2. Να πάρεις στο χώρο σου πολλά προιόντα για να αποφασίσεις , όχι 1 μήνα αλλά 5 μέρες

(εντάξει στον Thomann τελειώνεις την δουλειά και μετά το επιστρέφεις)

 

Οκ καποιος/οι μπορει να το κανουν,παντα κατι κερδιζεις και κατι χανεις,αν και δεν νομιζω πως ενας δισκος βγαινει σε 1 μηνα.

 

8. Να αισθάνεσαι υπερήφανος που ψώνισες στην Ελλάδα και συνέβαλες στην ανάπτυξη της χώρας σου αντί να στέλνεις τα λεφτά σου σε άλλη χώρα

 

Δηλαδη οσοι ψωνιζουν απο τα lidl δεν πρεπει να αισθανονται περηφανοι?

Αν ο αλλος βγαζει 500 ευρω και ψωνιζοντας απο τα lidl κερδιζει 15 ευρω την εβδομαδα συνολο μηνα 60 ευρω κερδος θα τον πουμε και προδοτη?γιατι με τα ιδια λκεγομενα θα επρεπε να φωναζει και ο βεροπουλος.

 

Εδώ θέλει συνείδηση κάτι που δεν έχουμε σαν κουλτούρα σε αυτή την χώρα , δεν έχουμε συνείδηση , ένστικτο και όραμα, πρώτα ατομικό και μετά για το σύνολο  Wink

 

Ναι πραγματι θελει συνειδηση,αλλα απο ολους!!οπως εσεις λοιπον εχετε ενα μαγαζι και πουλαει μηχανηματα και ο σκοπος σας ειναι να ζησετε απο αυτο με τα οποια εσοδα/εξοδα,ετσι ειναι και ο ηχοληπτης που εχει ενα στουντιο και αυτος ειναι εμπορας διοτι πουλαει ηχογραφησεις,και ο παραγωγος ειναι εμπορας γιατι θελει να βγαλει χρηματα για να ζησει και ο τραγουδιστης ειναι εμπορας γιατι θελει μεσο ενος δισκου να βγαλει ενα καλο μεροκαματο.

 

Ολοι εχουν εσοδα και εξοδα και ολα ειναι μια αλυσιδα σε μια σημερινη κατασταση στην Ελλαδα που ειναι πολυ δυσκολη.

 

Και επειδη ειπατε καπου για καλυτερες τιμες,οταν εγω παω σε διαφορα μαγαζια (μεγαλα) και εχουν το ιδιο προιον σε συγκεκριμενει τιμη και σχεδον την ιδια.

Πως γινετε λοιπον οταν πας σε ολους αυτους με μετρητα να μην σου κανουν καλυτερη τιμη/ες?

δεν βγαινουν ε?

καποιοι εμποροι δεν ξερω γιατι αλλα πιστευουν τελικα πως ο χωρος αυτος ειναι μεγαλος και δεν μαθαινει ο ενας απο τον αλλο.

Στην ουσια.........οταν λοιπον ολα τα μεγαλα μαγαζια δεν δινουν εκπτωση πως ειναι δυνατον ενα μικρο  μαγαζι να σου δινει εκπτωση οταν φυσικα κι αυτο το αγοραζει το προιον 30% κατω για μεταπωλησει?το μεγαλο μαγαζι φυσικα δεν μπαινει μεσα απλα βγαζει λιγοτερα.

 

Κοιταξτε να δειτε τωρα τι συμβενει...........ολοι λενε ε δεν πειραζει χασαμε ενα πελατη,ομως δεν ειναι ακριβως ετσι γιατι εγω θα παρω κι αλλους μαζι μου ειτε στελνοντας τουε ιδιους ειτε πηγαινοντας εγω.

Αρα το ενα μαγζι που ειναι και η καλυτερη περιπτωση θα βγαλει λιγοτερα και τα αλλα θα βαρανε μυγες!και τελικα εγω θα παρω την εκπτωση.

 

Ειναι απλα τα πραγματα....ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΝΑ!

Αρα μπορω να δοκιμαζω απο το θωμα και να αγοραζω απο εκει που μου κανει την εκπτωση.

Και αυτος εχει εξοδα απλα προφανως για να με εχει πελατη και να ζει μοιραζεται την εκπτωση του μαζι μου.

Και να μην παμε στο ποσους υπαλληλους εχει και τι στοκ,γιατι ακομα και ενα αδειο μαγαζι χωρις κανενα υπαλληλο εχει εξοδα,νερα τηλεφωνα ρευματα εφοριες ασφαλειες κ.λ.π.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα 2 σελιδες λογυδρια (μεταξυ αλλων) και ισως ειμαι ο μονος που διεκρινα μια ελαφρια "διαφημιση" ?  ??? ???

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα 2 σελιδες λογυδρια (μεταξυ αλλων) και ισως ειμαι ο μονος που διεκρινα μια ελαφρια "διαφημιση" ?  ??? ???

 

Δεν νομιζω πως διαφημιζω κατι.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα 2 σελιδες λογυδρια (μεταξυ αλλων) και ισως ειμαι ο μονος που διεκρινα μια ελαφρια "διαφημιση" ?  ??? ???

Σίγουρα μια μικρή διαφήμιση υπάρχει. Αλλά το να ποστάρουμε διαρκώς link από Thomann και άλλα ιντερνετικά μαγαζιά, διαφήμιση δεν είναι κι αυτό;

 

Για μένα το πιο σωστό είναι να ποστάρουμε link από την επίσημη σελίδα του προϊόντος και από κει και πέρα ο ενδιαφερόμενος ας ψάξει όπου θέλει για τιμή.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λινκ του thomann είναι στάνταρντ ως ενδεικτικά τιμής, διότι ο κατάλογός του είναι πλήρης και εύκολα προσβάσιμος, όχι γιατί αναγκαστικά θα πάρει κάποιος από εκεί.

 

Πάντως εντύπωση μου κάνει το εξής: Αφού τελείωσαν τα παραμυθάκια του στυλ "αυτό που θες είναι μάπα-πάρε αυτό" ( όπου αυτό= το τρισχειρότερο μηχάνημα που κάθεται στο στοκ)  και "τόσα κάνει- αλλά μόνο για σένα" (όπου τόσα= 3x την κανονική τιμή), αφού λοιπόν χάρη στο άγιο ίντερνετ κόπηκαν αυτά, τώρα βρήκαμε άλλο παραμύθι: Εθνική συνείδηση, για την Ελλάδα ρε γαμώτο, "Αγαπάς την Ελλάδα; Απόδειξη!" και παρόμοια ταρατατζούμ- τζούμ- τζούμ.

 

Θα ήθελα όμως να ενημερώσω τους αγαπητούς καταστηματάρχες ότι κυνηγούν φαντάσματα διότι εις τους αιώνας των αιώνων ο άνθρωπος γράφει εις τα παλαιότερα των υποδημάτων του τις όποιες ιδεολογίες και τα όποια ιδανικά, όταν αυτά έρχονται σε αντίθεση με τη γλυκιά τσεπούλα του και τα ωραία λεφτουδάκια του. Οπότε ας αφήσουν τα πολιτικά και τη γεωστρατηγική, και ας επικεντρωθούν καλύτερα στη σωστή λειτουργία των καταστημάτων τους, με καλές τιμές και εξυπηρέτηση, διότι αλλιώς μέλας όφις ός τους κατεβρόχθισεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου