Προς το περιεχόμενο

Απορία με τρέμολο Jazzmaster


Ledge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα συμφορουμίτες!

Έχω μία jazzmaster MIJ κι επειδή ΔΕΝ παίζω με το τρέμολο -ούτε με ενδιαφέρει να παίξω στο μέλλον μ' αυτό- το έχω αφαιρέσει τελείως και έσφιξα τέρμα πάνω τη βίδα που ρυθμίζει το ελατήριο. Η ένταση στις χορδές αυξήθηκε και το αποτέλεσμα μου αρέσει περισσότερο. Η απορία είναι αν θα έχει πρόβλημα να μείνει σ' αυτή την κατάσταση. Όπως είπα και νωρίτερα, δε χρησιμοποιώ το τρέμολο, ούτε σκοπεύω. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

trem6.jpg

 

το μόνο "π ρ ό β λ η μ α" που μπορεί να υπάρχει είναι αν σου σπάσει χορδή σε live/πρόβα θα πρέπει να κουρδίσεις πάλι όλες τις χορδές.... που είναι λίγο μανίκι, αλλά γι'αυτό υπάρχει και το lock.

εγώ χρησιμοποιώ αυτό ekcgaeqvbjvccecqqtqc.jpg  

σε μια JM με την οποία δεν χρησιμοποιώ το τρέμολο.

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Αυτό το lock που λες αντικαθιστά το plate που ήδη υπάρχει; έχεις καμιά φώτο που να είναι τοποθετημένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το lock είναι αυτό TremLockButtonTwo.jpg

TremLockButtonOne.jpg

 

τι εννοείς "να είναι τοποθετημένο"? αν έχεις ΜΙJ JM τότε έχει lock το τρέμολό σου!

 

το lock κλειδώνει το τρέμολο αν το σύρεις και ασφαλίζει ώστε να μην κάνει dive όταν σπάσει κάποια χορδή ή όταν αλλάζεις χορδές.

 

διάβασε εδώ τα λέει πολύ αναλυτικά

http://www.webrocker.de/jaguar/cms/2007/05/12/setup-the-tremolo-system/

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, μπερδεύτηκα από τον τρόπο που το έγραψες. Δικό μου σφάλμα. Νόμισα ότι το νέο plate που είναι χωρίς το σύστημα του τρέμολο, ότι είναι lock. Εσύ αναφερόσουν στο lock του default plate της JM. Αναφέρεσαι ουσιαστικά σε νέο απλό plate. Αυτό υπάρχει πουθενά Ελλάδα; γιατί μόνο από έξω βρήκα κάτι. Εντάξει, πάντως, αν κρατάει το lock, δε νομίζω να υπάρχει θέμα. Ανησυχούσα κυρίως λόγω της μόνιμης πίεσης που δημιουργεί το ελατήριο. Μήπως επηρέαζε το setup ή γενικά την κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό υπάρχει πουθενά Ελλάδα; γιατί μόνο από έξω βρήκα κάτι. Εντάξει, πάντως, αν κρατάει το lock, δε νομίζω να υπάρχει θέμα. Ανησυχούσα κυρίως λόγω της μόνιμης πίεσης που δημιουργεί το ελατήριο. Μήπως επηρέαζε το setup ή γενικά την κιθάρα.

 

Μόνο απ' έξω θα το βρεις.

Δεν ξέρω αν θα πάθει κάτι το ελατήριο, η κιθάρα σίγουρα δε θα πάθει τίποτα...

 

Ti χρονιά MIJ JM έχεις? Της έχεις κάνει καμιά μόντα?

Εγώ έχω μία MIJ από το 1996. Την έχω από τότε....η πρώτη μου jazzmaster και τη γουστάρω πολύ!

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μια σε olympic white, που όταν της αφαίρεσα το μανίκι, δεν έγραφε καμία ημερομηνία. Με το serial νόμιζα ότι ήταν της δεκαετίας του 90, αλλά το crafted in japan που έχει στο κάτω μέρος του μανικιού μάλλον την κατατάσσει στο 2000 κάτι. Δε θυμάμαι ακριβώς. Το είχα κοιτάξει.

Από upgrades τα εξής:

 

http://www.thomann.de/gr/graph_tech_tusq_saddle_jazzmaster.htm

 

http://www.thomann.de/gr/fender_jazzmaster_bridge_pickup.htm και σε neck.

Συν ένα συμμάζεμα στα ηλεκτρικά που έκανε ένας φίλος. Για τους μαγνήτες πάντως κράτησα τα mij καπάκια, γιατί τα usa είναι μεγαλύτερα και δε μπαίνουν. Φάρδυνα και λίγο τις τρύπες για να μπουν οι μαγνήτες στα καπάκια ακριβώς και είναι σούπερ. Ο ήχος βελτιώθηκε αρκετά και μ' ένα eq να κόβει τα 3.2Κ, ο ήχος έχασε λίγο τη stratocaster-ίλα, και έγινε πιο κοντά στα alternative/noise που ήθελα. Τώρα που βίδωσα και τέρμα το spring, θα σετάρω ξανά το intonation και νομίζω θα είναι killer, αν σκεφτείς κιόλας ότι παίζω και με εννιάρες.

 

Κατά τ' άλλα το όργανο σπέρνει εμφανισιακά και παικτικά. Και όταν σε παιδεύει και λίγο, το γουστάρεις και λίγο παραπάνω...

Εσύ έχεις κάνει κάνα upgrade/mod?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν ήταν να πάρω τη συγκεκριμένη κιθάρα (από τον Πητ στα εξάρχεια) ήθελα και γω άσπρη.

τελικά πήρα sunburst γιατί η άσπρη θα αργούσε περοσσότερο να έρθει Ελλάδα και δεν κρατιόμουνα. Είχα δει τον Mascis στο ΜΤV και είχα τρελαθεί!

από μόντες από τότε που την έχω κάθε χρόνο της άλλαζα κάτι.

πέρισυ της άλλαξα τάστα γιατί είχαν φθαρεί αρκετά και νομίζω δεν παίρνει να της αλλάξω κάτι άλλο..

γενικά της τα'χω αλλάξει όλα.... μόνο το σώμα, το μπράτσο και το string tree είναι από τη μαμά της  ;D

δούλευα όλο το καλοκαίρι βάρδια νύχτες (φοιτητής και μπατήρης γαρ) σ' ένα εργοστάσιο που έφτιαχνε κωλόχαρτο για να την αγοράσω χαχα! πολλές φορές μου ζήτησαν να την πουλήσω/ ανταλλάξω αλλά δεν μου πάει η καρδιά.  

 

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου