Προς το περιεχόμενο

Σπουδή στο φλάουτο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην ελλαδα δεν υπαρχουν(τι περιεργο ε?)....μπες στο flutetunes.com

 

αλλα ηλ.καταστηματα ειναι το sheetmusicplus,allflutesplus,justflutes...fluteworld...

 

ελπιζω να βοηθησα.χρειαζεσαι καλο δασκαλο-μουσικο-φλαουτιστα.δυσκολο να τον βρεις βεβαια ακομα και στην αθηνα.αν εχεις ορεξη και θελεις να ασχοληθεις ξανα απο την αρχη δε γινεται χωρις καποιον να σε βοηθησει.υπαρχουν αξιολογοι συναδελφοι μου στην Αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ξεκινα με σπουδες gariboldi,υστερα taffanel & gaubert,marcel moyce και οταν τελειωσεις τα βιβλια αυτα πας σε σπουδες kohler και berbiguier.ψαξε στο flutetunes.com .

 

 

ΣΟΥ ΤΑ ΕΙΧΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ !!! με αυτα θα ξεκινησεις.εστω και μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ευχαριστώ, τα είχα σημειώσει αυτά που μου είχες προτείνει, αλλά δεν ξέρω αν κάποια από αυτά είναι μέθοδος με patterns μόνο για εξάσκηση δαχτύλων και όχι να περιέχει ολόκληρα μουσικά θέματα.

Είναι κάποιο για ασκήσεις δαχτύλων;

 

Και από που μπορώ να αγοράσω αυτά τα βιβλία που μου προτείνεις αφού στα sites δεν υπάρχει τίποτα για Online παραγγελία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.sheetmusicplus.com          μπορεις να ψαξεις εκει συμφωνα με συνθετη,τιτλο,οργανο κλπ.ασκησεις για δαχτυλα θα βρεις στα βιβλια που σου προτεινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ποια είναι η σωστή τεχνικήγια να παίξω στακάτο στο φλάουτο;

 

πρέπει να χρησιμοποιώ την γλώσσα; και πως χρησιμοποιείται; σαν να φτύνω, βάζοντάς την δηλαδή ανάμεσα στα χείλια?

ή μπορώ και και "απότομα" φυσηματάκια; δηλαδή να φυσάω πολύ "κοφτα" χωρίς χρήση της γλώσσας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι ένας συνδυασμός & συγχρονισμός χρήσης του διαφράγματος μαζί με την επαφή της γλώσσας με το μπροστινό τμήμα του ουρανίσκου, που ενόσω φυσάς αυτή μπλοκάρει πλήρως την εκπνοή μέχρι την στιγμή που θα την αποσύρεις απότομα προς τα κάτω. Χωρίς την γλώσσα μπορείς να έχεις απότομα φυσηματάκια από το διάφραγμά σου, αλλά δεν θα έχουν την κοφτερή ατάκα του στακάτο.

 

 

Aπό βιβλία, σούπερ κλασσικό & εξαιρετικό για την βελτίωση της άνεσης των δαχτύλων σου, της αναπνοής και για την ταχύτητα του παιξίματος: http://www.amazon.com/Gammes-Arpeges-Exercices-Arpeggios-Exercises/dp/0046181652

 

Άλλη κλασσική μέθοδος: http://www.amazon.com/Methode-Complete-Flute-Taffanel-Gaubert/dp/B004G5DSOK

 

Πολύ καλό για ρόλο "ξεσκονίσματος" στο επίπεδό σου (αν το κατάλαβα καλά)... και πολύ ωραία κομμάτια: https://archive.org/details/imslp-etudes-for-flute-op41-andersen-joachim (δωρεάν)

 

Kλασσικό, και όχι δύσκολο από πλευράς τεχνικής αλλά αρκετά έως πολύ challenging εκφραστικά και ερμηνευτικά (χρειάζεσαι απαραίτητα δάσκαλο για να σε καθοδηγήσει): http://www.boosey.com/shop/prod/Telemann-Georg-Philipp-Canonic-Sonatas-6-2-Flutes-Book-CD/910981

 

 

 

(ααααχ... με πήγες 23 χρόνια πίσω  :'( )

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Αντιμετωπίζω 2 προβλήματα:

 

1. Μετά από 15 περίπου λεπτά παιξίματος, είναι αδύνατον να ακουστούν οι χαμηλές νότες (ντο-ρε-μι χαμηλά). Ενώ στην αρχή ακούγονται καλά.

Φταίει μήπως το φλάουτο (γιατί είναι και πολύ παλιό 20ετίας)? Τι συμβαίνει;

 

2. Για να παίξω τις χαμηλές νότες φυσάω πολύ λίγο με αποτέλεσμα να ακούγονται πολύ σιγανές. Αυτό γιατί αν φυσήξω λίγο δυνατότερα, για να δώσω ένταση στον ήχο, τότε θα ακουστούν ψηλά (μια οκτάβα πάνω). Ίσα δηλαδή που "χαιδεύω" με το φύσημά μου το φλάουτο.

 

ΆΡαγε τα δύο παραπάνω προβλήματα που αναφέρω, μήπως οφείλονται στο πολύ παλιό φλάουτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον σφιγγεις πολυ το στομα.(μασκα στοματος..) ...υπαρχει κ μια πιθανοτητα να φταιει κ το φλαουτο...γενικα,οι χαμηλες ειναι σκατενιες...προσωπικα εβαλα ξυλινη κεφαλη κ βγαινουν χωρις κοπο...κατι που ισχυει για ολα τα οργανα-θελει τροπο κ οχι κοπο...

 

υ.γ βρες καθηγητη.η στειλε μνμ να σου συστησω καποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Αν πρόκειται για νότα με διάρκεια (πχ ολόκληρο) τότε κάπως η κατάσταση είναι καλύτερη. Ακούγεται αρχικά για 1 ή μισο δευτερόλεπτο ένα φύσημα αλλά μετά έρχεται ο ήχος κάπως ικανοποιητικά.

Εκεί που είναι τραγωδία είναι αν πρέπει να παίξω μια χαμηλή νότα (πχ ντο κάτω από το πεντάγραμμο) σε όγδοα ή δέκαταέκτα. Εκεί ακούγεται μόνο φύσημα και καθόλου ήχος.

 

Δεν φταίει το φλάουτό μου. Δοκίμασα και με φλάουτο που κοστίζει 6000€ και πάλι δεν μπορούσα να βγάλω ήχο. Φίλος μου πολύ καλός φλαουτίστας δοκίμασε με το δικό μου και μπόρεσε και έβγαλε ήχο.

Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Αλλάζω το σχήμα των χειλιών μου, του στόματός μου , την θέση του φλάουτου κλπ. Εχω βρει στο Youtube τεχνικές και εικόνες στο ιντερνετ, και πάλι τίποτα.

 

Λες να με βοηθήσει η ξύλινη κεφαλή που λες; Δεν την έχω υπόψη μου. που μπορώ να την βρω; Εννοείς όλο το πάνω μέρος του οργάνου (head joint)? ή μόνο το στόμιο; μπορείς να μου παραθέσεις κάποια φωτογραφία ή κάποιο link από ξύλινη κεφαλή φλάουτου και που μπορώ να την αγοράσω;

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε με ενα τηλ,σου στελνω τον αριθμο με προσωπικο μηνυμα.παρε με κατα τις 9 σημερα τ ο βραδυ.η αυριο μετα τις 11.,θα το λυσουμε το προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου