Προς το περιεχόμενο

Zemaitis aluminium guitar top! Πώς να φτιάξω ένα;


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Εχω πλεον ξεκινησει την κατασκευη και του headstock.Η εργασια γινεται πλεον σε αλουμινιο 0,2mm το οποιο κοβεται ακομα και με ψαλιδακι για κεντημα!!!Υπαρχουν 2 εκδοχες...η μια ειναι αυτη που παραθετω στις πιο κατω εικονες και η αλλη ειναι να ντυσω ολοκληρο το headstock (προτιμω σαν ιδεα την πρωτη εκδοχη μου θυμιζει λιγο headstock απο Carl Thompson κιθαρα...).Στις παρακατω εικονες εχουν μπει τα κανονικα  κομματια αλουμινιου αυτα που θα ειναι και τα τελικα αλλα θα ξαναβγουν για να χαρακτει πανω τους το εικαστικο.(υπαρχει και ενα δειγμα του εικαστικου σε ενα αλλο κομμενο κομματακι ετσι δοκιμαστικα)

 

το truss rod cover μολις ερθει σκεφτομαι να το φτιαξω καπως ετσι:

 

http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-Retro-pattern-handmade-truss-rod-cover-can-be-customized/876098772.html

100_2399.thumb.JPG.5f2f56977de9e1f4a13b054b4aefdda9.JPG

100_2404.thumb.JPG.d9cdf1b876358fe6e5da4e6b067f713d.JPG

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κατά τη γνώμη μου θα ήταν ομορφότερο να άφηνες το headstock χωρίς αλουμίνιο. Θα είναι too much.  ;)

 

+1

 

Και μένα μου φαίνεται πολύ,δεν δένουν μαζί λες και είναι άλλο πράμα το headstock και άλλο πράμα το αλουμίνιο.

 

Αν δοκίμαζες σε άλλο πιό λεπτοκαμομένο σχέδιο?

 

Αν όμως σου αρέσει εσένα όλα τα άλλα περισεύουν  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εκατσα και τα χαραξα.Στο truss rod cover εφτιαξα 3 αρχικα.Το headstock plate θα παραμεινει σιγουρα ως εχει.Το truss rod cover...περιμενω να ερθει και το αλλο που εχω παραγγειλει και ισως το ξαναφτιαξω....ισως και οχι.Παραθετω τις τελικες φωτογραφιες.Το προτζεκτ καπου εδω...τελειωσε.Σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες συμβουλες σας!

100_2422.thumb.JPG.6e8f3fd497fdba8b6413c2f17613af49.JPG

100_2421.thumb.JPG.707ea4f5c503a91da6826e61be9ce6a3.JPG

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok Billy!!!There you go!(Σ ευχαριστω και για τις συμβουλες και το χρονο σου.Οποτε θες κανονιζουμε τζαμαρισμα...τα μπυρακια που σου χρωσταω!!!! και να τη δεις και απο κοντα πως εγινε)

100_2428.thumb.JPG.d178925b564d01298c374b8108102311.JPG

100_2426.thumb.JPG.8e0af15326a9eca58e20e0799f3b7772.JPG

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μου φαίνεται το headstock! ίσως οι φωτογραφίες μόνο του να αδικούν το συνολικό αποτέλεσμα. Πάντως οι βίδες μετράνε ,εγώ θα έβαζα και άλλες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου