Προς το περιεχόμενο

ES-335 και χορδές. Τι προτιμάτε?


harilatron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Mήπως μια δοκιμή με 'roundcore' 11άρες θα σε έπειθε? Οι roundcore έχουν γενικά πιο ελαστικό feel στο ίδιο gauge απ' ό,τι οι hex που κυκλοφορούν ευρέως. Κι αν είναι και pure nickel, ακόμα πιο vintage...

 

Οι Pyramid Nickel Classics είναι τέτοιες, καθώς και οι DR TiteFit(nickel plated) και οι DR Pure Blues. Έχω την εντύπωση, και οι Vintage Reissue της Dean Markley.

 

μηπως να δεις και λιγο το υψος του nut σου?

 

εαν παιζεις πιο πολυ open chords μπορεις να ρυθμισεις λιγο διαφορετικα τις αρμονικες σου βαση το πως παιζεις στα πρωτα ταστα.

 

 

 

+1

 

H ρύθμιση του intonation δεν είναι πάντα καθολική και εξαρτάται απόλυτα από το στυλ παιξίματος.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 334,5 μου (και σχεδόν παντού) βάζω 11άρες, αλλά όπως πάντα κουρδίζω "ενα κάτω".

 

για δες κι αυτό...  ;)

 

Επίσης, +1 για τις pure nickel roundcore που λέει ο Φάνης.

 

αγαπώ Pyramid Nickel Classics. Αργά ή γρήγορα όλες οι κιθάρες μου θα έχουν τέτοιες χορδές.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Nut, setup κλπ είναι ΟΚ.

Τα τάστα επίσης ΟΚ είναι αλλά την άλλη φορά ίσως τα τρίψω/στρογγυλέψω/ξαναγυαλίσω.

Δεν νομίζω να ξαναβάλω 10ρες πάντως.

Δεν έχω πρόβλημα με το tension στις 11άρες. Κάθε άλλο. (Αντίθετα, έχω δυσκολία με το χαμηλό tension στις 10άρες.)

 

Θα δοκιμάσω και άλλη μάρκα 11 όπως αυτή που αναφέρατε. (Τώρα βάζω από τις GHS boomers που έχω για τις στρατοτέλες.)

 

Thanks  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου