Προς το περιεχόμενο

Kurzweil PC3LE6 οπτικές αλλαγές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάλι συγκριτικά!..Άσε τα Mox, σε αυτό το θεματάκι. Εδώ Kurzweil over.

Προσωπικά τα αποφεύγω αυτά τα βίντεο. Προτιμώ την προσωπική επαφή.

Ας μείνουμε στα ξύλινα end caps και το σκουρόχρωμο πλαίσιο.

 

Από μένα...αύριο πάλι.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάλι συγκριτικά!..Άσε τα Mox, σε αυτό το θεματάκι. Εδώ Kurzweil over.

 

;D Περιμενα μια τετοια απαντηση η αληθεια ειναι,απλα μου εκανε εντυπωση η διαφορα. Σιγουρα,δεν βγαινουν ασφαλη συμπερασματα απο βιντεο...απλα κουβεντα να γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Music Store υπαρχει και το PC3LE6 v1 (800€) και το νεο σκουροχρωμο PC3LE6 v2 στα 1200€.

 

http://alturl.com/hgzuw

 

Στα 1200€ και με 64ρα πολυφωνια μου κανει ασχημο "κλικ'. Το μονο καλο που μπορω να δω ειναι το ala Organ/waterfall πληκτρολογιο που εχει. Δεν ξερω τι διαφορες εχει απο το PC3LE6 v1 εκτος απο το design/χρωμα και τα 400€ διαφορα, με μια γρηγορη ματια στο site της Kurzweil δεν ειδα κατι σχετικο με το PC3LE6 v2.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To PC3LE6 δεν μου είχε αφήσει καλή αίσθηση σαν κλαβιέ (προσωπική άποψη).

Αντιθέτως το PC361 αν και είχε ελάχιστα πιο ελαφρύ πάτημα που φάνηκε να ανταποκρίνεται καλύτερα στα πιάνα κλπ, ίσως στα hammond να χάνει λίγο, δεν ξέρω.

Επειδή το PC361 τυπικά δεν έχει καταργηθεί, αλλά έχει ψιλοεξαντληθεί από τα stock, αν κάπου έχει ξεμείνει κάνα κομμάτι το σκοτώνουν, έχει π.χ. 1100ευρώ στο musicstore.de, και νομίζω έχει εξαντληθεί εδώ και κάνα 2μηνο τουλάχιστον,

http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Kurzweil-PC3-61-Synthesizer-Workstation/art-SYN0003445-000

εγώ θα ρώταγα τι παίζει, πότε θα το φέρουν κλπ, γιατί νομίζω ότι τα λίγα έξτρα ευρώ αξίζουν για τα εξτρά μπλιμπλίκια που έχει (KORE 64™ ROM Expandable, full V.A.S.T. Editing, Free Desktop Editor, + Aux Output, +1 CC Pedal inputs, +1 Switch Pedal inputs, Ribbon input, Breath Controller input, +6 FX units, MultiBand Compressor and EQ Master FX, System Clock)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε,είχα και τα 2 που ανέφερες. Το le στο κλαβιέ του με κάλυψε πλήρως. Ωραία υφή, waterfall και αξιόπιστο από ότι η ελαφρότητα του 361 η οποία με περιόριζε σε πιανιστικά, χάμοντ και ηλεκτρικών πιάνων παιξίματα. Και μάλλον θα το ξαναπάρω για τους λόγους που προανέφερα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...full V.A.S.T. Editing...

Και το PC3LE εχει εδω και καιρο full VAST editing, απο τo OS v2.00 και μετα. Για τα πληκτρα τωρα, τα PC3LE6 & PC3LE7 εχουν το ιδιο Organ/waterfall πληκτρολογιο της Fatar. Δεν ξερω πως τους ηρθε και χρησιμοποιησαν Organ πληκτρολογιο και οχι καποιο κλασσικο synth πληκτρολογιο. Μαλλον για το KB3 mode το εκαναν, ασχετα αν στα υπολοιπα Kurzweil synths που εχουν και αυτα το KB3 mode εχουν μονο synth και weighted πληκτρολογια.

 

Η τιμη του παντως ειναι τσιμπημενη. Αν θυμαμαι καλα το "μπλε" PC3LE κοστιζε κοντα στο χιλιαρικο, κι αν τα νεα σκουροχρωμα PC3LE διαφερουν (οπως φαινεται) μονο στο χρωμα δεν καταλαβαινω γιατι τα πουλανε 200 ευρω παραπανω.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Tόμαν μίλησε:

 

Καλημέρα σας,

 

 

δυστυχώς το προιόν έχει εξαντληθεί οριστικά. Ευχαριστούμε!

 

 

 

 

Για οτιδήποτε χρειαστείτε βρίσκομαι πάντα στη διάθεσή σας!

 

 

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

 

Πέτρος Ναλμπάντης

Υπεύθυνος Πωλήσεων Ελλάδας/ Κύπρου

 

 

Musikhaus Thomann e.K.

Treppendorf 30,

96138 Burgebrach

 

Tel : 0049-9546-9223-641

Fax : 0049-9546-9223-24

E-Mail : [email protected]

Web : www.thomann.de/gr

Opening Hours : http://tho.mn/p7xa9

 

Ποτε και γιατι?

Μάντης δεν είμαι αλλά όλα έχουν την πτωτική τους πορεία ύστερα από καιρό. B stock κτλ.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω πως τους ηρθε και χρησιμοποιησαν Organ πληκτρολογιο και οχι καποιο κλασσικο synth πληκτρολογιο. Μαλλον για το KB3 mode το εκαναν, ασχετα αν στα υπολοιπα Kurzweil synths που εχουν και αυτα το KB3 mode εχουν μονο synth και weighted πληκτρολογια.

Σύμφωνα με την Kurzweil, από εδω και στο εξής όλα τα 61 keys μοντέλα της δε θα έχουν synth action πλήκτρα αλλά semi-weighted action όπως έχει το PC3LE6.

 

 

Στο Music Store υπαρχει και το PC3LE6 v1 (800€) και το νεο σκουροχρωμο PC3LE6 v2 στα 1200€.

http://alturl.com/hgzuw

 

Ίσως η διαφορά οφείλεται στο ότι θέλουν να τους φύγει πρώτα το stock από το v1 και μετά να προσαρμόσουν τη τιμή του v2, γιατι τα 1200€ είναι αρκετά. Mε 1199€ παίρνεις το PC3LE8 v1, και με 999€ το PC3LE7 v1.

 

Γιατί δεν μπορούσες να ρωτήσεις εδώ;

 

Μόνο ως χιούμορ θα μπορούσα να το πάρω αυτό!  ;D

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου