Προς το περιεχόμενο

Καθαρά Ψηφιακό Synthesizer


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μενα με διαφορα το Yamaha FS1R.

 

Ουτε καμια εξωφρενικη τιμη και με πολυ βαθος σαν συνθ.

Και διπλασια OPs & FM algorithms απο προηγουμενα..

και με resonant φιλτρo...

 

Συμφωνώ. Πολύ καλό synthesizer με όχι και τόσο καλό interface όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε 'σεις, το FS1R δε φαίνεται να είναι διαθέσιμο.

Λέμε για κάτι που να μπορεί να αγοραστεί καινούργιο, αλλιώς είναι άλλη η συζήτηση.

 

(Υ.Γ. Παρ' όλα αυτά, αν πουλάτε κανένα FS1R , ψήνομαι, απ' ότι βλέπω).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει βεβαια και αυτο, που δεν ξερω ακριβώς τι είναι..

 

http://www.vintagesynth.com/misc/neuron.php

 

Πάμε πολύ μακριά... μεγάλη ιστορία που την είχαμε συζητήσει λίγο πριν 3-4 χρόνια. Συλλεκτικό και περίεργο συνθ με μηχανή σύνθεσης προερχόμενη από υπολογισμούς neural networks (με τα οποία είχα ασχοληθεί παλιότερα στο διδακτορικό μου), και με μπόλικα προβληματάκια.

 

Η προσωπική μου επιλογή για ένα digital-and-proud-of-it χωρίς να λοξοκοιτάει προς αναλογικίλες προς άγραν αγοραστών θα ήταν όντως ένα Elektron, το οποίο θα ικανοποιούσε και την δίψα μου για gear πέραν των συνηθισμένων. Ή κάτι στο πιο compact, πιο περίεργο και πιο πρωτότυπο όπως το Teenage Engineering OP1.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικα ο Waterfall-K λεει για τα nova και τα Blofeld αλλα το κανει σε καθε ερωτηση για συνθς  ;D

Ο αγαπητος Waterfall-K προτεινει κυριως synths που εχει ο ιδιος ή εχει χρησιμοποιησει στο παρελθον, και φυσικα synths που αξιζει να προτεινει. To Blofeld το πρoτεινα σε γνωστους και φιλους πριν καν το αγορασω εγω lol... :P Αφου ειναι εξαιρετικο synth, να μη το προτεινω? Αν ρωταγε για Rompler θα του προτεινα MOXF & Motif XF. Aν ηθελε αναλογικα θα του προτεινα Dave Smith με κλειστα ματια, και φυσικα ποτε Moog. ;D

 

Σε αυτα που προτεινες παραπανω συμφωνω απολυτα. Ο καταλογος των παλιων καλων ψηφιακων synths ειναι μεγαλος. Το Yamaha FS1R ειναι οτι καλυτερο εχει βγει σε FM synth, πολυ ανωτερο ακομα και απο το SY77. Να σου πω την αληθεια το σκεφτηκα να το προτεινω και γω αλλα σκεφτηκα να γραψω μονο για πληκτροφορα synths.

 

Το Kawai 5000 επισης, ενα απο τα πλεον κλασσικα synths, με προσθετικη συνθεση. Κομματακι δυσκολο κι αυτο, γι αυτο το εφαγε το μαυρο σκοταδι ... ;D Φοβερο synth αλλα πρεπει να ξερεις και τι κανεις με αυτο. Δυσκολο να βρεθει μεταχειρισμενο. Κοιτα, μπορουμε να γραψουμε κατεβατα, αλλα θα μιλαμε για μερες. Τωρα να του πουμε για Kawai 5000 ή για Yamaha VP1 δεν εχει νοημα. Εκτος κι αν εχει τα αναλογα λεφτα βεβαια οποτε κατι θα του βρουμε... 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε 'σεις, το FS1R δε φαίνεται να είναι διαθέσιμο.

Λέμε για κάτι που να μπορεί να αγοραστεί καινούργιο, αλλιώς είναι άλλη η συζήτηση.

 

(Υ.Γ. Παρ' όλα αυτά, αν πουλάτε κανένα FS1R , ψήνομαι, απ' ότι βλέπω).

 

Παναγιώτη, εναλλακτικά E-mu Morpheus. Z-plane φίλτρα κλπ... Πάλι μεταχειρισμένο βέβαια, υπάρχει ένα στον ιμπέη αυτή τη στιγμή με καλή τιμή. Εάν βέβαια δεν αποφασίσεις για κάτι καινούριο από αυτά που προτάθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αγαπητος Waterfall-K προτεινει κυριως synths που εχει ο ιδιος ή εχει χρησιμοποιησει στο παρελθον, και φυσικα synths που αξιζει να προτεινει.

 

απλα και ο mamonu, κανει ακριβως το ιδιο....  ;D

 

και τα 3 που προτεινα τα ειχα.( και το monomachine & fs1r ακομα τα εχω....)

 

το να θελει καποιος καινουργιο συνθ ειναι κατανοητο απλα τα τελευταια χρονια δεν βγαινει κατι τετοιο... και αν εβγαινε δεν κυκλοφορει ελλαδα ευκολα.

Ας πουμε τα Elektron. Παραξενο design που αμα σου κολλησει δεν ξεκολας ;D ;D ;D.

 

Που το βρισκεις ελλαδα??

 

[flash=200,200]

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πουμε τα Elektron. Που το βρισκεις ελλαδα??

Ξεχνα την Ελλαδα. Τα Thomann και Music Store τι θα γινουν δηλαδη? Κλεφτες? 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/

Υ.Γ. (δεν έχω καμία σχέση με το συγκεκριμένο κατάστημα)

To θέμα με τον εν λόγω έμπορο είναι ότι έχει τιμές, αλλά δεν έχει διαθεσιμότητα.Ούτε demo τις περισσότερες φορές.

Δεν είναι τυχαίο πως όσες φορές και αν τον έχω επισκεφθεί ή τηλεφωνήσει για παραγγελία, με έχει σε αναμονή να επικοινωνήσει με ''κάποιον'' και να μου πει τελικά αν θα το έχει ή όχι.

 

Δεν είναι και ότι καλύτερο να είσαι έτοιμος ..και να μην ψωνίζεις..και άσε τα site να διαλαλούν τιμές.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου