Προς το περιεχόμενο

Help me please


Προτεινόμενες αναρτήσεις

hi noiz!!!

Καλως σας βρηκα!

ειμαι νεος στο producing και τα προβληματα μου ειναι απειρα :( Γενικα κοντευω να τρελαθω.

Γράφω , η μαλλον προσπαθω και θελω να γραψω ηλεκτρονικη μουσικη (deep tech house) αλλα δεεεεεν βγαινει ηχος. Ενας χαμος βγαινει βασικα.

Υπαρχουν μερικα tips για α σταδιο αρχαριου?

Εχω ενα καινουργιο πισι ντουο κορ με 1 γιγα μνημη , event tr6, και μια απλη maudio καρτα των 70 ευρο.

Απο σοφτ εχω μονο το cubase sx3. Εχουν φυγει πολλα λεφτα και δεν με περνει να αγορασω κατι αλλο.

Αυτα που εχει το cubase απο μαμα κάνουν τίποτα η ειναι για πεταμα?

Λεω για τα γνωστα lm7,a1 κτλ. Βγάζουν ήχο η τσαμπα τρελενομαι?

Εγω δεν μπορω να βγαλω παντος. αρα η κατι κανω λαθος η το cubase ειναι για πεταμα και τσαμπα τα λεφτα.

Πχ ρε παιδια Kick με το 909 δεν μπορω να βγαλω.

Ακουγετε σαν να μη πω τι.

Γενικα μου ακουγοντε πολυ ψευτικα ολα. Και μου αρεσει οτι οι 99 απο τους 100 που ρωτησα μου ειπαν να παρω cubase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλωσόρισες φίλε μου.

 

Το Cubase είναι ένα επαγγελματικό εργαλείο που θέλει ποοολή μελέτη και γνώσεις για να εκμεταλευτείς τις δυνατότητες του.

Όσα ξέρεις... τόσο θα είναι και το αποτέλεσμα.

Μη το σνομπάρεις επειδή μπορεί να το πήρες "πολύ φτηνά"...

 

Αν θέλεις ν' ασχοληθείς με house και χρειάζεσαι γρήγορα αποτελέσματα ίσως θα έπρεπε να ρίξεις μια ματιά στο Fruityloops, το Live και άλλα Loop oriented προγράμματα αντί να πελαγοδρομείς με βαριά προγράμματα που απευθύνονται αποκλειστικά σε μουσικούς ή επαγγελματίες ηχολήπτες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε το live 5...Είναι ότι χρειάζεσαι...

 

Βασικά αυτό εχω εγώ για sequencer μιας και τώρα αρχίζω...και μου φάνηκε πολύ User Friendly....

 

Τώρα σχετικά με τα VSTi μπές στο http://www.kvraudio.com

 

ή ψάξε στο forum και συγκεκριμένα στο http:////www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=738....

 

Βασικά για να καταλάβω και για να μην σου λέω βλακείες....Τι επίπεδο έχεις..?Τώρα άρχισες (σαν και εμένα) ή έχεις εμπειρία στο recording και σε παραγωγές και σε επαγγελματικό επίπεδο θες να κάνει house?

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν και είμαι και εγώ στο ψάξιμο και δεν έχω αρκετές γνώσεις πιστεύω οτι kick με 909 δεν βγαίνει ουτε με σφαίρες. Γενικά θα συμφωνίσω με τον yameth σχετικά με το ψάξιμο αλλα νομίζω House ΜΟΝΟ με cubase είναι χλωμό να βγεί. Ότι κάνει παπάδες ομως κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινα να κατεβασεις τα demo απο Reason, Ableton Live, FL Studio και να δεις ποιο σε "βολευει" και ποιο σου φαινεται πιο κατανοητο. Το Reason πιστευω ισως να ειναι καλυτερα για αρχη γιατι εχει ολα αυτα που χρειαζεσαι χωρις να ψαχνεσαι με Vst(i). Γενικα μην πας σε προγραμματα μονο και μονο επειδη στο προτεινουν οι αλλοι.. Το καλυτερο sequencer ειναι αυτο που θα κανει την δουλεια που θελεις..

Σαν πρωτη φαση πρεπει να καταληξεις στο software που θα χρησιμοποιησεις και μετα να το μαθεις! Πιστευω ειναι βασικο αυτο.. Μετα θα χρειαστει καποιος χρονος για να βγαλεις τον ηχο που πραγματικα θελεις..

Μην μασας, υπομονη και εξασκηση χρειαζεται.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yameth: τωρα τελίωσε, το πήρα σε πολύ καλή τιμή (αλλιώς δεν θα το έπερνα) αλλα παρόλα αυτα με έβγαλε οικονομικά off. Αρα το ξεχνάω να παρω και κάτι άλλο πχ reason, live ktl.

 

problematic: το kick ήταν ένα παράδειγμα. Έχω γενικά πρόβλημα. Και αφού κάνει παπάδες τουλάχιστον υπάρχουν tips για αρχάριους που θα με βοηθισουν να φτιάξω τον ήχο? δεν εχω βρει τίποτα στο φορουμ.

 

maze: δεν με περνει για αλλεσ ματιες :)

 

Jm: υπάρχουν tips εστω για σωστή εξάσκιση?

 

NemOOO: εκει που λες έχει εκατομυρια πραγματα. τι να προτοδοκιμασω? δεν έχω εμπειρια, τώρα αρχίζω.

 

Τα eq,dynamics,compressors,limiters του cubase ειναι καλα?

 

Ειναι αλήθεια οτι πρέπει να αφαιρώ όλες τις συχνότητες κάτω απο 50hz? γιατι δημιουργούν σαβούρα?

Και τα βάσσα κόψιμο απο 300 και πάνω?

Το kick πρέπει να βάρει στα 125? και πώς θα το κάνω να βαράει εκεί? Σαν τον ντενεκέ είναι το kick μου :(.

Τέτοια μικρά tips που μπορώ να βρώ?

Ακόμα ένας φίλος που τον γνώρισα στο νετ μου λέει οτι βάζω το kick να βαράει τέρμα και με όλα τα άλλα ντύνω το kick. σωστό? Έχω χιλιάδες ερωτήσεις και δεν θέλω να σας τα πρίξω γιατί θα υπάρχουν πολλοι σαν και εμένα και φαντάζομαι ποσεσ φορες θα τα έχετε πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xαλάρωσε! :lol:

 

Μη ζητάς να τα μάθεις όλα σε 5 λεπτά! :lol:

 

Ξεκίνα από εδώ http://www.saecollege.de/reference_material/

 

Και μετά υπάρχει άπειρη βιβλιογραφία, σου προτίνω μερικά καλογραμμένα βιβλία που έχω διαβάσει και θα σε βοηθήσουν με γενικές γνώσεις για μια καλή αρχή:

 

Recording Tips for Engineers

 

Creating Digital Music And Sound

 

Fast Guide For Cubase Sx

 

Και φυσικά αν μελετίσεις το manual του cubase θα αποκομίσεις αρκετές γνώσεις...[/url]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλε maniak2 αυτό που σου είπα είναι ότι έχεις στα χέρια σου το εργαλείο που γίνονται οι περισσότερες παραγωγές στον πλανήτη. Μεγειά σου και τώρα ήρθε η ώρα να το μάθεις.

 

'Οταν ρωτάς αν το Cubase βγάζει μπότα 909, είναι σαν να απέκτησες έναν άριστα εξοπλισμένο επαγγελματικό φούρνο / ζαχαροπλαστείο και ν' αναρωτιέσαι αν μπορεί να κάνει κουλουράκια.

Εξαρτάται από τον ζαχαροπλάστη!

Αν ξέρει ζαχαροπλαστική, συνταγές, χρησιμοποιεί καλά υλικά κλπ, κλπ.

 

Μπράβο σου που επιμένεις και σου συνιστώ (καθώς δεν μας είπες αν είσαι μουσικός ή αν έχεις κάποιες ηχοληπτικές γνώσεις διότι και τα δύο είναι απαραίτητα) να διαβάσεις πολύ καλά το manual, γιατί όσα και να μάθεις από δω κι απο κεί, ποτέ δεν θα πάρεις τις βάσεις που απαιτούνται σωστά.

 

Keep up the good work.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hi noiz!!!

Εχω ενα καινουργιο πισι ντουο κορ με 1 γιγα μνημη ' date=' event tr6, και μια απλη maudio καρτα των 70 ευρο.

Απο σοφτ εχω μονο το cubase sx3. Εχουν φυγει πολλα λεφτα και δεν με περνει να αγορασω κατι αλλο.

[/quote']

 

To Cubase είναι ένα φοβερό εργαλείο με πάρα πολές δυνατότητες.

Για να δουλέψει σωστά χρειάζεται μια αρκετά καλή κάρτα ήχου με Asio drivers για να μην έχεις προβλήματα latency.Εάν φανταστείς το Cubase σαν ένα πολύ καλό "μαγνητόφωνο" από εσένα και μόνο εξαρτάται τι θα "γράψει".

¶ν παίξεις βλακείες θα γράψει βλακείες.

Όσο για ήχους μπορείς να χρησιμοποιήσεις και Samples με κάποιο Soft Sampler.

Αυτό που αναφέρεις σαν βαβούρα μήπως δεν έχεις σετάρει σωστά την κάρτα ήχου και βγάζει θόρυβο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου