Προς το περιεχόμενο

Ποιός σκληρός δίσκος είναι κατάλληλος για ηχογράφηση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

@ cos_dr

Πρώτη φορά το ακούω. Αν και από OCZ χρησιμοποιώ REVO σε κάποιο σύστημα. Μικρότερα SSD εσωτερικά και εξωτερικά που χρησιμοποιώ είναι άλλων κατασκευαστών. Ποτέ κανένα απολύτως πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπεις στα φορουμ , ιδιαιτερα της ocz θα καταλαβεις οτι εισαι απο τους τυχερους μιας και την ανεφερες

 

Και οπως ειπα τα ειπα οχι για να φοβησω η για να αποτρεψω την χρηση ssd που ακομα οπως ειπα παλι χρησιμοποιω αφοβα αλλα με προσοχη και επιφυλαξη.

 

Και οπως ειπα οσο αυξανονται οι γενιες και διδονται νεα firmware τα πραγματα ειναι καλυτερα.

 

"αφοβα αλλα με προσοχη και επιφυλαξη"

ειμαι αντιφατικος... αλλα καλαβαινεις ετσι ? λολ

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Της OCZ μιλάω για το REVO που δεν είναι ένα απλό - κοινό ssd αλλά για ότι πιό γρήγορο υπάρχει. Αν θυμάμαι καλά σε λίγο πρέπει να κλείνει τρία χρόνια σχεδόν non stop λειτουργίας με πάρα πολύ... hard use.

Τα άλλα ssd όπως σου προανέφερα δεν είναι της OCZ αλλά άλλων κατασκευαστών, sundisk & kingston, επίσεις χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και με σχεδόν καθημερινή λειτουργία. Το ένα δε, είναι συνέχεια on line πάνω σε server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε, εχω την δικια μου εμπειρια και παρεπεμψα στα forum

Τι να κανω τωρα, να ποσταρω link απο forum και προβληματα.

 

Καντε ενα google search και εγω το ειπα καλοπροαίρετα.

 

https://www.google.gr/?gws_rd=cr&ei=P15kUrqLMs7E4gTE3ICICA#q=ocz+revodrive+problems

 

ακομα και στο link αυτο με μια πρωτη ματια γιατι δεν ανεφερα το revodrive, θα δεις οτι και αυτοι εχουν προβληματα με το sleep mode η τουλαχιστο εχουν αναφερθει, αναφερει αμα τα ψαξεις λιγο αρκετα πραγματα για performance issues και βελτιωσεις.

 

Το ιδιο και ενας φιλος μου ο νικος εχει 3 vertex2 σε raid τους ξεσκιζει ολη μερα ως CG Animator και μου λεει το ιδιο , ρε φιλε, πως σου ετυχε, και εμενα ειναι μια χαρα οι vertex.

 

Κανε ενα google search για τους vertex 2

 

Απλα σου ετυχε και μπραβο.

 

Μπορει ποσοστιαια να τυχαινει σε λιγοτερους.

 

Αλλα ειναι μην σου τυχει.

https://www.google.gr/?gws_rd=cr&ei=OV9kUqKGCMio4gTMt4CwBg#q=ssd+problems+

 

ενδεικτικα και αυτο για οποιον δεν βαριεται να διαβασει και δεν ειναι το μονο

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/forumdisplay.php?256-Vertex2-and-Agility2-support-and-discussion

 

Αρα δικιο ειχα που προειδοποιώ.

ΔΙΚΙΟ ΕΙΧΑ και ας μην ετυχε στο κυριο Χναρακη ακομα και ευχομαι με ολη μου την καρδια να μην σου τυχει ποτε, αλλίμονο

 

Θα με βγαλετε τρελο χαχαχ που επαθα δυο φορες τα μυρια οσα μεχρι να καταλαβω τι εφταιγε με αυτους και φερονταν αλλοπροσαλα μεχρι να ξεραθουν τελειως και με παιδευαν 2 εβομαδες με το panic lock και με το οτι χανονταν απο το bios σε δυο διαφορετικες μητρικες.

 

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΟΣ χαχα ;D ;D

 

και εξ αλλου μην μου πεις οτι με την εμπειρια σου γενικα στα τεχνικα θεματα που ειναι και πολλαπλασια απο την δικια μου δεν εχεις δει και σε άλλου ειδους προιοντα το κλασσικο ειτε στα φορουμ ειτε στις συζητησεις καποιοι να λενε για ενα προιον οτι αντιμετωπισαν καποιο προβλημα και καποιος παντα βγαινει και λεει για το θεμα οτι ρε παιδια, περιεργο , αυτο σε εμενα δεν συνεβη ποτε και απλα να μην καταλαβαινει οτι ειναι απλα τυχερος, αλλα το προβλημα σε μικρο ειτε σε μεγαλο βαθμο υφίσταται και οι υπολοιποι να τον μισουν για την τυχη του.

 

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΟΣ :-) :-)

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν είπαμε κάτι τέτοιο και πολύ καλά έκανες που ενημέρωσες.

Αλλά τι να πω, μήπως φταίει το σετάρισμα; Δεν ξέρω, δεν το γνωρίζω.

Τώρα που λες sleep mode, δεν έχω πουθενά sleep σε κανέναν δίσκο, σε κανένα σύστημα. Ούτε καν screen saver. Είναι τα πάντα always on.

 

Σημείωση.

SSD έχω βάλει και σε αρκετά μουσικά όργανα όπου ποτέ δεν παρουσιάστηκε το παραμικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο για την προσοχη και μονο το ποσταρα.

Αλλιως συνεχιζω να λειτουργω και εγω με ssd ως σκληρο λειτουργικου στα 3 εναπομειναντα συστηματα μου με θεαματικες επιδοσεις γι αυτο και τους λατρευω παρολα τα προβληματα που αντιμετωπισα.

Ακριβώς αυτό. Είσαι 100% ασφαλής αν χρησιμοποιείς ssd για λειτουργικό και προγράμματα.

 

Κατά τη γνώμη μου η πιθανότητα να χαλάσει τελείως ένας καλής ποιότητας ssd δεν είναι μεγαλύτερη από ό,τι ένας hdd. Το αντίθετο.

 

Αν λοιπόν τα κρίσιμα δεδομένα αποθηκεύνται σε δεύτερο δίσκο και γίνονται backup (κάτι που συστήνεται ανεξαρτήτως τύπου δίσκων), τότε χωρίς καθόλου μεγαλύτερο ρίσκο απολαμβάνεις ασύγκριτες επιδόσεις, όχι στα χαρτιά αλλά σε πραγματικό workflow.

 

Απλώς στην επιλογή ssd προτείνω καλές επώνυμες μάρκες και ψάξιμο στα φόρα για τυχόν προβλήματα μοντέλων/παρτίδων κττ, εννοείται πριν από την αγορά  ;D.

 

Ένα ssd και ένα hdd σε σύστημα όπου γίνεται δουλειά είναι το ελάχιστο. θα προσέθετα και έναν μεγάλο εξωτερικό για 1) backup δουλειάς και 2) mirroring του sdd ώστε αν πάθει κάτι το λειτουργικό να μπορείς να το επαναφέρεις σε 30 λεπτάκια. Έτσι προκύπτει ένα πολύ καλά μελετημένο setup, που στέκεται σε κάθε σοβαρή χρήση, ακόμη και pro.

 

Τα οφέλη του ssd είναι απίστευτα και πλέον τα 120GB κάνουν 90 ευρώ. Επαρκούν για ένα bare λειτουργικό, daw, plugins και κάποιες βαριές βιβλιοθήκες που χρησιμοποιούνται συχνά. Εγώ π.χ. έχω στο ssd 80GB BFD2 γιατί δεν πολυχρησμοποιώ άλλες βιβλιοθήκες.

 

Just my 2 cents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα, αν ειχα προβλημα με τους controller των μητρικων μου , θα το καταλαβαινα.

 

Σε δυο διαφορετικους τυπους μητρικων (edit) στη μια εχω ssd και 4 μηχανικους για τα δεοντα και το pc χρησιμοποιείται με dual boot για παιχνιδια και μουσικες home παραγωγες (ξερεις ο εαυτός μου που νομιζει οτι ειναι composer-session musician-video producer -απωθημένα παιδι μου, αβυσσος η ψυχη του ανθρώπου, πατρικη καταπίεση κλπ.)

 

στο αλλο pc sdd συνδυασμος με 3 μηχανικους.

 

Προβλημα παρουσιαστηκε και στους δυο που βρισκονται σε δυο διαφορετικες τοποθεσιες στην αττικη με διαφορα 3 μηνων. Στον ενα ειχα το sleep και hybernation ενεργοποιημενα στον αλλο οχι και στον ενα χρησιμοποιουσα το hybernation αρκετα για το μουσικο λειτουργικο στον αλλο οχι , καθολου και εχει μουσικο λειτουργικο  (διευκρινιστικο modify)

 

Μετα τις αλλαγες ολα δουλευουν κανονικα οπως δουλευουν χρονια τωρα.

 

σε ΑMD setup.

 

οταν τους πηγα στο πλαισιο πριν πω οτιδηποτε στο σερβις με το που με ειδε ο τυπος ειπε, ωχ , παλι vertex , ουτε μου ειπε τιποτα, μου λεει μην ανησυχεις θα στους αντικαταστησουμε.

 

Φαντασου τι εχει παει πισω.

 

Πηγα να κατηγορησω την συγκεκριμενη γενια vertex και λεω, ενταξει ετυχε με τους 2 , τωρα μου εδωσαν 2 vertex 3 στην αλλαγη γιατι δεν ειχαν στο στοκ 2

 

καλυτερα δηλαδη

 

Αλλα επειδη ειμαι ερευνητικο και ανησυχο μυαλο, εκανα την ερευνα μου και συμπερανα οτι συμβαινει σε πολλες μαρκες αναλογα και με το configuration, το chipset της μητρικης, την παλαιοτητα των μητρικων, την  χρηση , και το λειτουργικο και καποιες λειτουργιες του, οχι κατα κανονα και οχι με συγκεκριμενο pattern

 

Σε γνωστο forum του ελληνικου χωρου για υπολογιστες που ειμαι και εγω ενεργος, καταληξαμε με συζητησεις και με ανταλλαγη εμπειριων σε αναλογο συμπερασμα. Ναι στη χρηση αλλα και λιγη προσοχη και να παρθουν τα κλασσικα μετρα προστασιας δεδομενων και λειτουργικου αμα τυχει.

 

Και στο laptop που αγορασα περσυ σε αντικατασταση του παλιου μου, το θηριακι μου ssd εβαλα τον agility III παρολο που ειχα παρει με λιγο φοβο τους ocz για προφανεις λογους, για να πεταει, οποτε καλα κανεις προς οφελος του πελατη σου και τους βαζεις και τους εμπιστευεσαι γιατι πραγματικα οποιος δουλευει με αυτους, ακομα και με τους υβριδικους, μαθαινει στην ταχυτητα του λειτουργικου αλλα και στην φορτωση δεδομενων και ξενερωνει αμα δουλεψει με μηχανικους μετα. Ακομα και το boot ειναι αλλο πραγμα.

 

Αλλα οπως ειπα, συμβαινουν και ασχημα πραγματα με δαυτους και προσωπικη μου μπακαλικη εκτιμηση ειναι οτι σε 1-3 χρονια , θα εξαλειφθουν τελειως οποια τυχον προβληματα εκτος και τελικα μας προλαβει η προσκρουση μετεωριτη η εξωγηινη εισβολή, ή και παιχνιδια ολεθρου με πυρηνικά και φαγωθουμε σαν !#@!@$ μεταξυ μας οι ανθρωποι, ερμαια και παραπλευρες απώλειες στο απληστα αέναο παιχνιδι εξουσιας των ισχυρων της γης.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sfaku εγραψε

Κατά τη γνώμη μου η πιθανότητα να χαλάσει τελείως ένας καλής ποιότητας ssd δεν είναι μεγαλύτερη από ό,τι ένας hdd. Το αντίθετο.

 

@sfaku στην παρουσα γενια ssd το lifespan οριζεται αναλογα με την κατηγορια τους. Αναλογως αν ειναι single layer η multi layer κπλ αν ψαξεις θα δεις οτι αυτο οριζει το lifespan τους αλλα οριζει και την σχεση τιμής.

 

Οι πιο προσιτοι ssd του εμποριου που προτιμωνται δεν εχουν ακομα την ιδια θεωρητικη ζωη με εναν καλο μηχανικο σκληρο

 

Οι πιο ακριβοι ειναι πιο recommended για αξιοπιστια και ιδιαιτερα της intel που ειναι πιο φημισμενοι στην "πιατσα"

 

Α που να φαω μπλε οθονη , δεν εχω νυσταγμο σημερα και θελω να ξυπνησω νωρις.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογο οτι ασχολουμαι επαγγελματικα με τα μηχανηματα του διαβολου εχω να αναφερω τα εξης σχετικα με τους ssd:

 

Οι γενια πλεον των SSD έχει φτάσει σε σημείο οριμανσης και αυτο σημαινει οτι εχουμε πληρη συμβατοτητα. ΟΜΩΣ ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΟΥΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΕΡΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ.

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/corsair_ls_ssd_benchmark_review_test,6.html

 

Στο παραπανω link υπαρχουν οι ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ απο τον χρηστη.

 

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΛΑΠΤΟΠ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ εως 3 ετων καλο θα ηταν να ενημερωθουν ολα τα firmware των μητρικης και ελεκτη sata πριν προβουμε στην εγκατασταση SSD.

 

Επισης καλο θα ηταν να συμβουλευτουμε την σελιδα του καταστευαστη της μητρικης μας πλακετας για το ποια μοντελα SSD εχουν ελεγχθει και ειναι πληρως συμβατα.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

 

Οι SSD δισκοι ειναι πληρως "ψηφιακη" στην εγγραφη και στην αναγνωση των δεδομενων τους "ΑΡΑ" παντα εχουμε backup οτι αρχειο δημιουργουμε γιατι η ανακτηση σε περιπτωση κολληματος ειναι ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΥΝΑΤΗ. (το περιεγραψα λιγο απλουστευμενο)

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου