Προς το περιεχόμενο

Ποιός σκληρός δίσκος είναι κατάλληλος για ηχογράφηση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα το θέμα της ταχύτητας είναι πολύ ωραίο, όλοι θέλουμε να κάνουμε τη δουλειά μας όσο γρηγορότερα γίνεται, αλλά ακόμα και επαγγελματικά να το δούμε το θέμα, οι γνωστοί παλιοί μηχανικοί δίσκοι έχουν χρησιμοποιηθεί σε επαγγελματικά στούντιο από την αρχή της ύπαρξης τους οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει (για μένα προσωπικά) θέμα του ότι αν δουλέψω με ssd θα έχω καλύτερα αποτελέσματα. Με λίγα λόγια η αξιοπιστία των μηχανικών μου αρκεί και δεν ρισκάρω την αξιοπιστία για την ταχύτητα η οποία δεν είναι και αργή στους μηχανικούς δίσκους.

Και δεδομένου του ότι δεν είμαι επαγγελματιάς στουντιάκιας αλλά και ώς φτωχός και άνεργος υπηρέτης της μουσικης τέχνης, ο ssd είναι πολυτελέστατη πολυτέλεια για άτομα σαν και εμένα. Και χρειάζομαι πολλάααααα γίγα χώρο.

Νέα ερώτηση. Ας υποθέσουμε ότι κρατάω τον ήδη σκληρό δίσκο του λαπτοπ ο οποίος είναι 120 γίγα, εγκαθιστώ σε αυτόν μόνο τα προγράμματα, λειτουργικό και αγοράζω έναν εξωτερικό σκληρό και τον συνδέω με usb 2.0, εάν ηχογραφώ στον εξωτερικό θα υπάρχει κάποιο θέμα λόγω του ότι είναι usb; Σε μηχανικό εξωτερικό αναφέρομαι και όχι ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αμα ηχογραφησεις πολλες πηγες ταυτοχρονα δηλαδη γραφονται πολλα αρχεια audio με μεγαλη δειγματοληψια ενδεχεται να φας κανα κλιπαρισμα η dropout κλπ.

 

Μετα κατα την αναπαραγωγη , αν το project εχει πολλα αρχεια audio και διαβαζονται ταυτοχρονα απο τον usb ενδεχεται να εχεις προβλημα, μπορει και να μην εχεις καθολου.

 

Παλι εξαρτωνται ολα απο το πληθος, το μεγεθος και το ειδος των αρχειων ταυτοχρονα αλλα και τις δυνατοτητες του συστήματος σου.

 

Πρακτικα εγω οταν το ειχα δοκιμασει και σε παλαιοτερο λαπτοπ μου με τον συνδυασμο που λες, δεν αντιμετωπισα προβλημα, αλλα να ξερεις οτι τα project μου ειναι σχετικα ελαφρια παρόλο που ακουγονται υπέροχα γιατι ειμαι θαυμαστης του εαυτου μου. χαχαχ

 

Ενα θεμα που ειχα δει με εξωτερικο usb για data και audio , ηταν αν ειχα π.χ. φορτωμενες μεγαλες βιβλιοθηκες του kontakt που τις διαβαζε απο τον usb σκληρο μαζι με τα audio αρχεια, αργουσε αισθητα να φορτωσει το project, αλλα και παλι μετα δουλευε, αν και εγω γραφω ελαχιστα audio , δουλευω vst και αν θελω να περασω κατι απο hard synth γραφω απο μια πηγη.

 

Αν εγραφα ταυτοχρονα απο πολλες πηγες αλλα..... εσυ axtarma θα γραψεις απο πολλες πηγες ταυτόχρονα? Δεν νομιζω, αλλα και να το εκανες θα το εκανε αρκει να ειναι αξιο και το λαπτοπ, ετσι το προσεγγιζω εγω.

 

Παντως κυριως λογω της αποκρισης του λειτουργικου ακομα και αν τα programm data ειναι σε μηχανικους εσωτερικους, ακομα και ετσι στα φορτωματα, αμα δουλεψεις με ssd, δυσκολα πας πισω μετα εως αδυνατα.Το καταλαβαινω καθε φορα που δουλευω συστημα με μηχανικο.

 

Οι ssd ανασταινουν και τα παλια μηχανηματα.

Ακομα και ενα νεο laptop με καλα specs αν εχει μηχανικο με 5200 rpm σερνεται μπροστα σε ενα παλαιοτερο με ssd,

Γι αυτο και αμα με ρωτανε φιλοι μου για λαπτοπ τους λεω, παρε με ssd οποιο και να παρεις οπωσδηποτε η εστω υβριδικο τον οποιο εχω δουλεψει στο λαπτοπ της γυναικας μου και δινει την ιδια αισθηση αποκρισης.

 

Αυτη η αποκριση σε προδιαθετει ουτως η αλλως και σε κανει και πιο παραγωγικο,

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγραφα ταυτοχρονα απο πολλες πηγες αλλα..... εσυ axtarma θα γραψεις απο πολλες πηγες ταυτόχρονα? Δεν νομιζω, αλλα και να το εκανες θα το εκανε αρκει να ειναι αξιο και το λαπτοπ, ετσι το προσεγγιζω εγω.

 

Όχι, ασχέτως του αριθμού των αρχείων ήχου για εγγραφή πάντα ηχογραφώ ένα ένα τα όργανα παρόλο που έχω εργαλεία για ηχογράφηση παραπάνω ταυτόχρονα. Επίσης δεν ηχογραφώ ολόκληρες ορχήστρες οπότε δεν είναι και τόσο πολλά τα αρχεία που έχω ανά κομμάτι, έστω στα περισσότερα κομμάτια μου. Μου φαίνεται ότι τελικά θα πάρω έναν εσωτερικό 500άρι στις 5400 στροφές για να αποφύγω και τυχόν θόρυβο λόγω περισσότερων στροφών σοτυς 7200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ότι τελικά θα πάρω έναν εσωτερικό 500άρι στις 5400 στροφές για να αποφύγω και τυχόν θόρυβο λόγω περισσότερων στροφών σοτυς 7200.

 

Δηλαδή δεν ξέρεις με βεβαιότητα αν υπάρχει θέμα αυξημένου θορύβου αλλά επειδή ίσως υπάρχει, θα πάρεις 5400άρη;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στη θεση σου θα επαιρνα εναν 500αρη ncq για να εχεις το γρηγορο interface, ειναι sata III , 64mb cache.

 

ελπιζω το λαπτοπ σου να εχει sata controller-θυρα, τωρα και ΙΙΙ να μην ειναι στο sata II εχουν απο οτι ξερω συμβατοτητα, αυτο μπορεις να το δεις η να το πει καποιος, δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα οποτε γι αυτα που κανεις θα εχεις και αφθονο χωρο , τον χωριζεις και σε partition για να προστατευεις τα data σου.

 

Τι λαπτοπ εχεις βασικα , μην ειναι κανα παλιο με ide αλλιως ακυρη η προταση μου

Η τιμη που ειδα στο skroutz για εναν τετοιο seagate ειναι 68.33 € για τιμη online

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ssd ανασταινουν και τα παλια μηχανηματα.

 

Ισχύει.

 

Μου φαίνεται ότι τελικά θα πάρω έναν εσωτερικό 500άρι στις 5400 στροφές για να αποφύγω και τυχόν θόρυβο λόγω περισσότερων στροφών σοτυς 7200.

 

Δεν ισχύει.

 

Οι μηχανικοί δίσκοι βρίσκονται στην πιάτσα εδώ και πολύυυυ καιρό. Το θεωρώ το λιγότερο υπερβολικό να πάρει κανείς έναν στις 5400 λόγω θορύβου. Δεν μιλάμε για τίποτα τρελά db, ακόμα και αν  ο 7200 είναιλίγο πιο "φωνακλάς" τα επίπεδα θορύβου είναι σχεδόν αμελητέα.

 

Αν το θέμα είναι ο όγκος και το επώνυμό σου δεν είναι Νιάρχος, παίρνεις έναν απλό στις 7200 με κανά δυό tera και τελείωσες (μην κάνεις τσιγκουνιές στον χώρο). Δεν προτείνω εξωτερικό (usb) για έναν επιπλέον λόγο. Οι εξωτερικοί είναι πιο πιθανό να υποστούν κακομεταχείριση και πίστεψέ με δεν θες να συνειδητοποιήσεις ότι ο δίσκος που είχες τις ηχογραφήσεις μόλις πέθανε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που ειπε ο octapus ειναι πολυ σοφο για την κακομεταχειρηση.

ο φιλος μου και συνεργατης πετρος ηθελε να του δωσω καποια αρχεια που τα ειχα στον εξωτερικο μου εναν παλιο 250 αρη απο παλιες μας ηχογραφησεις και οπως τον εβαλα και μιλαγαμε, περναει ο καημενος , τραβαει το καλωδιο και σκαει κατω στο πατωμα. Μετα απο επιθανατιους ρογχους (κραπα κρουπα) τα φτυσε σε λιγη ωρα.

 

Ευτυχως που εχω 3πλο backup overall των σημαντικων αρχειων μου.

 

Να το λαβεις υποψη σου φιλε μου.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσουμε ότι αν ο εξωτερικός δίσκος είναι ssd δεν πάει να χτυπηθεί με μπάλα κατεδαφίσεων, δεν θα 'χει πρόβλημα. Άλλο ένα καλό των ssd λόγω του ότι δεν έχουν μηχανικά μέρη. Πολλά τα λεφτά όμως.

 

Ένα κακό των ssd είναι ότι αν πάθει κάποια ζημιά τον ξεχνάς. Επαναφορά δεδομένων από ssd δεν ξέρω αν είναι εφικτή. Από απλό μηχανικό όλο και κάτι μπορεί να γίνει. Βέβαια οι πιθανότητες να πάθει ζημιά ο ssd είναι πολύ μικρότερες σε σχέση με τους μηχανικούς.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν ξέρεις με βεβαιότητα αν υπάρχει θέμα αυξημένου θορύβου αλλά επειδή ίσως υπάρχει, θα πάρεις 5400άρη;

 

Ναί αυτό το σκέφτηκα επειδή κάποιος προείπε ότι ίσως υπάρχει περισσότερος θόρυβος αλλά αν είναι ελάχιστη η διαφορά τότε θα πάω για 7200 στροφές εσωτερικό. Θα τον χωρίσω σε 2-3 διαμερίσματα και θα τακτοποιήσω τα πάντα μια χαρά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί αυτό το σκέφτηκα επειδή κάποιος προείπε ότι ίσως υπάρχει περισσότερος θόρυβος αλλά αν είναι ελάχιστη η διαφορά τότε θα πάω για 7200

 

Μαλλον αυτη την γραμμη θα ακολουθησω και εγω μιας και το laptop μου ειναι του 2008 και δεν θελω να μπλεξω με προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου