Προς το περιεχόμενο

Κριση και αισχροκέρδεια στα μεταχειρισμένα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πουλαω ενα boss sd1 1385 euros,επειδη εχει πανω του ανεξιτηλες,τις γρατζουνιες της αγαπημενης μου γατουλας..

Προκαλω γελιο κλπ στους αναγνωστες της αγγελιας..

Παρολαυτα η συναλλαγη επιτυχγανεται..

Φταιω εγω,η ο γατολαγνος αγοραστης/θυμα του boss sd1-hello kitty mod??

Μην τρελαινομαστε!

Διαβαζουμε τιμη,googlαρουμε στοιχειωδως,κρινουμε,αποφασιζουμε..

Μη χαλαμε τις καρδιες μας βρε παιδες 8)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πλέον (για μένα ποτέ) δεν αξίζει να έχει κανείς ακίνητη περιουσία...γιαυτό τη πούλησα τη βίλα μου 652 στρεμμάτων στα νησιά του πάσχα.... :P

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Waterfall δεν με ενιωσες νομίζω.

 

Μπορώ να σου αναλύσω εκτενέστατα γιατί τα μεταφορικά δεν αποτελούν μέρος της αξίας του προϊόντος αλλά δεν έχει νόημα να ξεφύγουμε και να χαλάσουμε το θέμα.

 

Σκέψου όμως το εξής: αγόρασα 5 πράγματα από τον Θωμά.

1) Αν η συνολική τους αξία είναι <300€ τότε έδωσα ΚΑΙ για τα 5 πράγματα 20€ μεταφορικά.

    Αν βάλω 5 αγγελίες για να τα πουλήσω θα υπολογίζω 20€ plus στην τιμή πώλησης για

    το ΚΑΘΕΝΑ;

2) Αν η συνολική αξία είναι >300€ δεν έδωσα ΤΙΠΟΤΑ για μεταφορικά και πάλι θα βάλω και

    το κατιτίς μου παραπάνω σε κάθε ξεχωριστό προϊόν που θα πουλήσω;

 

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός, αν όχι no problem, δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας με αντεγκλίσεις, την άποψή μου καταθέτω (με επιχειρήματα) γιατί δεν θα αγοράσω ποτέ από πωλητή που θέλει να μετακυλήσει το κόστος των δικών του μεταφορικών σε εμένα (εκτός από την εξαίρεση που ανέφερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κι αν το δούμε αντίστροφα?

 

Αν πχ, αγόραζες για 500-1000 ευρώ μια Strat του '68, από τη χήρα του μακαρίτη του τεντυ μποϊ, που έκανε ξεκαθάρισμα στο πατάρι, δεν θα 'ταν αισχροκέρδεια(σε βάρος της κυριούλας)? ;)

 

Ο καθένας βάζει ό,τι ταμπέλα θέλει σ' αυτό που πουλάει. Οι κανόνες της αγοράς είναι αυτοί που θα υποδείξουν, θαρρώ, αν και πόσο τελικά θα πουληθεί.

 

εμένα προσωπικά, το μόνο που με ενοχλεί, πέρα από την ανειλικρίνεια, όπως προειπώθηκε, είναι αυτό το 'μόνο σοβαρές προτάσεις' για κάτι ντεμέκ vintage όργανα...

(α, και κάτι customiές του τύπου '1000 ευρώ κόστισαν μόνο τα -κσύλα-')

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Waterfall δεν με ενιωσες νομίζω.

 

Μπορώ να σου αναλύσω εκτενέστατα γιατί τα μεταφορικά δεν αποτελούν μέρος της αξίας του προϊόντος αλλά δεν έχει νόημα να ξεφύγουμε και να χαλάσουμε το θέμα.

 

Σκέψου όμως το εξής: αγόρασα 5 πράγματα από τον Θωμά.

1) Αν η συνολική τους αξία είναι <300€ τότε έδωσα ΚΑΙ για τα 5 πράγματα 20€ μεταφορικά.

   Αν βάλω 5 αγγελίες για να τα πουλήσω θα υπολογίζω 20€ plus στην τιμή πώλησης για

   το ΚΑΘΕΝΑ;

2) Αν η συνολική αξία είναι >300€ δεν έδωσα ΤΙΠΟΤΑ για μεταφορικά και πάλι θα βάλω και

   το κατιτίς μου παραπάνω σε κάθε ξεχωριστό προϊόν που θα πουλήσω;

 

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός, αν όχι no problem, δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας με αντεγκλίσεις, την άποψή μου καταθέτω (με επιχειρήματα) γιατί δεν θα αγοράσω ποτέ από πωλητή που θέλει να μετακυλήσει το κόστος των δικών του μεταφορικών σε εμένα (εκτός από την εξαίρεση που ανέφερα).

 

Συμφωνώ γενικά,απλά να προσθέσω ότι καλό κάνει να λαμβάνουμε υπόψιν και την τιμή στην οποία παρέχεται το προϊόν στην Ελλάδα.Πχ αν από νακα το ίδιο προϊόν (για προϊόντα ας πούμε αξίας πάνω από 80-100 ευρώ) έχει τιμή internet (η οποία ισχύει αν παραλάβεις από κατάστημα νακα δίχως περαιτέρω μεταφορικά) 10 ευρώ πάνω σε σχέση με τον thomann δίχως το 20άρικο μεταφορικά ,αν ο πωλητής πάρει ως τιμή καινούργιου την τιμή του νακα και ρίξει την τιμή με βάση αυτή δε θα τα χαλάσουμε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να σου αναλύσω εκτενέστατα γιατί τα μεταφορικά δεν αποτελούν μέρος της αξίας του προϊόντος...

Αυτο το ξερουμε, θελει και αναλυση?

 

αγόρασα 5 πράγματα από τον Θωμά.

Αν η συνολική τους αξία είναι <300€ τότε έδωσα ΚΑΙ για τα 5 πράγματα 20€ μεταφορικά.

Για οποιαδηποτε αγορα κατω των 300€ τα μεταφορικα ειναι 20€, ειτε αγορασεις ενα πραγμα ειτε 10 πραγματα. Δεν σου χρεωνουν 20€ μεταφορικα σε καθε ενα προιον ξεχωριστα αν και τα 10 ειναι σε μια παραγγελια.

 

Αν η συνολική αξία είναι >300€ δεν έδωσα ΤΙΠΟΤΑ για μεταφορικά και πάλι θα βάλω και το κατιτίς μου παραπάνω σε κάθε ξεχωριστό προϊόν που θα πουλήσω;
Ναι. Τα μεταφορικα τα χρεωνεται παντα ο αγοραστης σ'αυτη την περιπτωση. Εσυ μπορει να αγορασες το Χ προιον σε ενα μαγαζι 5 μετρα πιο περα απο το σπιτι σου, τι σημαινει αυτο, οτι δεν θα χρεωσεις τα μεταφορικα σε καποιον απο Καναδα που θελει να αγορασει απο σενα το προιον αυτο?

 

Πριν κατι μερες κοιταγα ενα Yamaha EX5 synth στο eBay απο California, ο τυπος το πουλαγε 508€, συν 117€ shipping και περιπου 151€ "Import charges". Τι λες, να του στειλω email και να του πω να πληρωσει ο ιδιος τα shipping / import charges? (268€)

Θα γελαει ως τα Χριστουγεννα και με το δικιο του... ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Waterfall δεν με ενιωσες νομίζω.

 

Μπορώ να σου αναλύσω εκτενέστατα γιατί τα μεταφορικά δεν αποτελούν μέρος της αξίας του προϊόντος αλλά δεν έχει νόημα να ξεφύγουμε και να χαλάσουμε το θέμα.

 

Σκέψου όμως το εξής: αγόρασα 5 πράγματα από τον Θωμά.

1) Αν η συνολική τους αξία είναι <300€ τότε έδωσα ΚΑΙ για τα 5 πράγματα 20€ μεταφορικά.

    Αν βάλω 5 αγγελίες για να τα πουλήσω θα υπολογίζω 20€ plus στην τιμή πώλησης για

    το ΚΑΘΕΝΑ;

2) Αν η συνολική αξία είναι >300€ δεν έδωσα ΤΙΠΟΤΑ για μεταφορικά και πάλι θα βάλω και

    το κατιτίς μου παραπάνω σε κάθε ξεχωριστό προϊόν που θα πουλήσω;

 

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός, αν όχι no problem, δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας με αντεγκλίσεις, την άποψή μου καταθέτω (με επιχειρήματα) γιατί δεν θα αγοράσω ποτέ από πωλητή που θέλει να μετακυλήσει το κόστος των δικών του μεταφορικών σε εμένα (εκτός από την εξαίρεση που ανέφερα).

Αγαπητέ τα μεταφορικά παίζουν ρόλο στην τιμή.

 

Καταρχήν εμείς οι χομπίσται δεν είμαστε επιχειρήσεις για να μπουν λογιστικοί κανόνες. Αν έχουμε δώσει 50 ευρώ μεταφορικά για να φέρουμε την τάδε μπουτικιά από το Βόρειο Πόλο (για να μην πω από το Βόρειο Σέλας) είναι στη διακριτική μας ευχέρεια η μετακύλιση και είναι ουσιαστικά σωστό αφού αφορά ένα ρίσκο που το πήρα ηγουώ από απόσταση και το απολαμβάνει κάποιος ντόπιος αγοράζοντας safely δίπλα από την πόρτα του το τάδε εξωτικό μηχάνηζμα.

 

Δεύτερον, ακόμη και από το Thomann ισχύει το ίδιο. Θα το πω απλά. Έστω ότι ο Thomann έχει ένα πεταλάκι Boss ή EHX 30 ευρώ κάτω από την εδώ πιάτσα. Εφόσον θες και 20 ευρώ μεταφορικά, η τιμή του Thomann είναι 10 ευρώ κάτω από την τοπική και όχι 30. Δεν σκάνε όλοι κάθε φορά από 300 για να γλιτώσουν τα μεταφορικά, και αν τα έσκασαν μαγκιά τους που αξιοποίησαν την προσφορά. Και πάλι η ουσιαστική τιμή κτήσης για το προϊόν παραμένει η τιμή Thomann + 20 ευρώ μεταφορικά. Αλλιώς δεν το παίρνεις, σωστά;

 

Τώρα εμένα και τσάμπα να μου το έδωσε endorser (αν δεν το γνώριζες είμαι πολύ διάσημος στο σπίτι μου  ;D ), πρέπει να το δώσω στις αγγελίες τσάμπα; Αν μου το χάρισαν; ;D Όπως αντιλαμβάνεσαι οι συνθήκες απόκτησης είναι άσχετες, η τιμή κτήσης στην αγορά είναι το μέτρο της τιμής πώλησης. Και αυτή συχνά παίζει προς τα πάνω ή και προς τα κάτω σε σχέση με την εποχή που αγοράσαμε κάτι.

 

Κατά τα άλλα σε σχέση με την κουβέντα, πιστεύω ότι πολλοί βάζουν ψηλά την τιμή όχι με πονηρή πρόθεση αλλά γιατί:

α) ζορίζονται οικονομικά και βάζουν όσα τους λείπουν θεωρώντας ότι είναι εντός πλαισίου (ανεδαφικό αλλά όχι αντιπαθές)

β) Είναι πολύ τσιγκούνηδες και αρνούνται να πέσουν 3 ευρώ κάτω από την τιμή κτήσης προ τριετίας (αντιπαθές αλλά όχι δόλιο)

γ) Δεν έχουν σοβαρή ενημέρωση, ρώτησαν κάποιον και έβαλαν στην τύχη κλπ κλπ.

 

Έχω παρατηρήσει ότι αυτοί που πουλούν (και μεταπωλούν) συστηματικά εδώ με σκοπό όχι τον εξοπλισμό αλλά το κέρδος, συνήθως δεν δίνουν στόχο. Βάζουν ψηλές αλλά λογικές τιμές και περιμένουν να βγάλουν όσο περισσότερα μπορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sfaku συμφωνούμε επί της αρχής, όσο δικαίωμα έχεις εσύ να πουλάς στην τιμή που κρίνεις, άλλο τόσο έχω κι εγώ να μην αγοράσω από σένα αν ο,τιδήποτε με χαλάει στην προσφορά σου.

Γράφω λοιπόν την άποψη μου όπως κι εσύ (που είσαι πάντα άψογος και επεξηγηματικός, χωρίς ειρωνίες και έναν αέρα "αλάθητου" να πλανιέται από πάνω) για τα πράγματα που με ξενερώνουν στις αγγελίες, σε ένα σχετικό θέμα που όλοι μπήκαμε για να πούμε τη γνώμη μας.

 

Ας μη χαλάμε άλλο το θέμα του ανθρώπου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως πιστευω οτι τοση ωρα κανουμε ανουσια κουβεντα... Στην πραγματικοτητα συμβαινει ενα απο τα τρια :

 

1. Βλεπω "τσουχτερη" αγγελια, αλλα το προιον δεν με ενδιαφερει οποτε απλα γελαω και προσπερναω.

 

2. Βλεπω "τσουχτερη αγγελια", το προιον με ενδιαφερει, αλλα υπαρχουν αλλες 3-4 σε λογικες τιμες, οποτε προτιμω αυτες.

 

3. Βλεπω "τσουχτερη" αγγελια, το προιον με ενδιαφερει, ΔΕΝ υπαρχει καμια αλλη αγγελια, οποτε ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ μου ΔΕΝ μου επιτρεπει να συνειδητοποιησω οτι σημερα δεν ειναι η τυχερη μου μερα, και προσπαθω με θρεντ στο νοιζ ή με τηλεφωνα στον πωλητη, και αλλα τετοια αστεια, να ριξω την τιμη σε επιπεδο που να με βολευει, αντι να κανω υπομονη να την ριξει ο πωλητης (που αργα ή γρηγορα θα φαει τα μουτρα του)  ή να βρεθει κατι αλλο σε καλυτερη τιμη.

 

Συνεχιστε....

 

Εντιτ: Να ξεκαθαρισω οτι ΔΕΝ ειμαι καποιος θιγμενος (απο το θρεντ) πωλητης, προς θεου. Απλα πιστευω ακραδαντα οτι το προβλημα το εχει παντα και μονο ο αγοραστης. Ειτε γιατι ειναι ασχετος (ή βαριεται να googlarei) και θα πιαστει κοροιδο, ειτε γιατι δεν μπορει να χαλιναγωγησει το GAS του και κανει σα μωρο που του πηραν το γλειφιτζουρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως πιστευω οτι τοση ωρα κανουμε ανουσια κουβεντα... Στην πραγματικοτητα συμβαινει ενα απο τα τρια :

 

1. Βλεπω "τσουχτερη" αγγελια, αλλα το προιον δεν με ενδιαφερει οποτε απλα γελαω και προσπερναω.

 

2. Βλεπω "τσουχτερη αγγελια", το προιον με ενδιαφερει, αλλα υπαρχουν αλλες 3-4 σε λογικες τιμες, οποτε προτιμω αυτες.

 

3. Βλεπω "τσουχτερη" αγγελια, το προιον με ενδιαφερει, ΔΕΝ υπαρχει καμια αλλη αγγελια, οποτε ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ μου ΔΕΝ μου επιτρεπει να συνειδητοποιησω οτι σημερα δεν ειναι η τυχερη μου μερα, και προσπαθω με θρεντ στο νοιζ ή με τηλεφωνα στον πωλητη, και αλλα τετοια αστεια, να ριξω την τιμη σε επιπεδο που να με βολευει, αντι να κανω υπομονη να την ριξει ο πωλητης (που αργα ή γρηγορα θα φαει τα μουτρα του)  ή να βρεθει κατι αλλο σε καλυτερη τιμη.

 

Συνεχιστε....

Συνεχίζουμε...

4. Τρώει το κράξιμο της αρκούδας για να καταλάβει ότι εδώ είμαστε ΟΛΟΙ χομπίστες, αλλά γνώστες και ξύνουμε την ψώρα μας και όχι μαγαζιά γωνία που να εκμεταλεύονται πιτσιρικάδες ή οποιονδήποτε άλλον πέσει στην παγίδα τους.....

H σιωπή είναι συνενοχή....Γιατί μερικοί εδώ μέσα τρώνε σάντουιτς με αλεπού κάθε πρωί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου