Προς το περιεχόμενο

Tone VS Playability - τι λέτε;


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΣΥ (αφου λες οτι τριζει και μπαζαρει στα σηκωματα).. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δύσκολα αλλά ωραία διλήμματα Mr EZ!

 

Με βάση τη λογική μου, και αν παραβλέψω το No1 παράγοντα, που είναι το μάτι (αν δεν μου ταιριάζει οπτικά, δεν μου κάνει) θα επέλεγα TONE. Eίτε μιλάμε για ηλεκτρικό είτε για ακουστικό όργανο.

 

Παρ' όλο που (όπως λέγαμε και σε άλλο ποστ), το playability είναι μια σειρά από αντικειμενικούς και υποκειμενικούς παράγοντες, οι τελευταίοι, μπορούν να επηρρεαστούν και να αλλάξουν κατά καιρούς και σ' αυτό μπορεί να συμβάλλει σημαντικά ένα όργανο. Σίγουρα είναι πιο εύκολο και ασφαλές να επιλέξεις ένα μανίκι στο οποίο έχεις συνηθίσει, αλλά θεωρώ πως άλλο τόσο εύκολο είναι να ξεσυνηθίσεις και να προσαρμοστείς. Δύσκολο πράγμα το ξεβόλεμα αλλά ωραίο και το ξένο, το καινούριο.

 

Μιλώντας για playability λοιπόν, αν δεν μπορώ να φτάσω στο 22ο τάστο, θα σκεφτώ κάτι άλλο να πάιξω. Αν με κουράζει το μπαρέ, θα αλλάξω σχήμα στο αριστερό. Aν δε μπορώ να κάνω σήκωμα ενάμιση τόνου, θα κάνω μισού+κάτι άλλο. Αν με 'κόβει' η tele στο δεξί πήχη, θα 'χω κάτι να θυμάμαι απ' το χθεσινό live. Η εξέλιξη έχει δύο πλευρές. Το 'χτίσιμο' και την 'αποδόμηση'.

 

Πολλές φορές, η ομορφιά βγαίνει από τους περιορισμούς που έχεις ( Μ.Knopfler, αγαπημένος ).

 

Και έρχεται μια μέρα που ρίχνεις μια κλωτσιά σε όλα τα παραπάνω, και αποκτάς την πιο άσχημη, δυσκολόπαικτη και κακόηχη κιθάρα γιατί την ερωτεύτηκες. (προσωπική εμπειρία) ;D

 

Μυστήριο πράμα η ψυχή του κιθαρίστα...

 

Πολύ όμορφα όσα γράφεις και συμφωνώ

 

(btw, το μανίκι της αμερικάνας standard tele, που είχα δοκιμάσει στο μαγαζί σου, πριν 2 περίπου χρόνια, μου έχει στοιχειώσει, με το υπέροχο 7,25 radius της  :P 8) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΣΥ (αφου λες οτι τριζει και μπαζαρει στα σηκωματα).. ;D

Δεν ειπα κατι τετοιο, για ξαναδιαβασε

χΧαχαχα καλο.

Δεν φανταζομαι οτι θα βγαλω τα 11αρια και θα βαλω 9αρια, θα κατεβασω περισσοτερο το υψος των χορδων ετσι που να μπαζαρει οταν κανω σηκωμα και να ειναι και καλος ο .... τονος της και να παιζει και το κομματι του "γρηγοροτερου κιθαριστα του κοσμου"

Να το δοκιμασω?  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw, το μανίκι της αμερικάνας standard tele, που είχα δοκιμάσει στο μαγαζί σου, πριν 2 περίπου χρόνια, μου έχει στοιχειώσει, με το υπέροχο 7,25 radius της  

 

ντεν εκει 7,25 radius καρντια μου.. ;D.. 9,5 εκει.... ;D

 

Δεν ειπα κατι τετοιο, για ξαναδιαβασε

 

ξαναδιαβασα και παλι το ιδιο καταλαβαινω...μηπως να δοκιμασεις στα ΑΓΓΛΙΚΑ? ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναδιαβασα και παλι το ιδιο καταλαβαινω...μηπως να δοκιμασεις στα ΑΓΓΛΙΚΑ? ;D

Μου λες δλδ οτι αν σου δωκω μια στρατ παλια με 11αρια και "JUMBO ταστα με τελειο fet leveling & crowning"  με το σουπεριερ σεταπ που μπορει να γινει ... παιζεις satriYani "ΑΝΕΤΑ"?  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μου λες δλδ οτι αν σου δωκω μια στρατ παλια με 11αρια και "JUMBO ταστα με τελειο fet leveling & crowning"  με το σουπεριερ σετα που μπορει να γινει ... παιζεις satriYani "ΑΝΕΤΑ"?

 

ΕΓΩ να παιξω Σατριγιαννη ακομα και με την ΙΔΙΑ κιθαρα του Σατριγιαννη δεν θα μπορεσω... ;D...ΕΣΥ με την σωστα σεταρισμενη strat ΦΥΣΙΚΑ και μπορεις... ;) αν φυσικα βαλεις ελαφρυτερες χορδες...δεν υπαρχει κανεις λογος να βαλεις...11αρες για να παιξεις Σατριγιαννη... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντεν εκει 7,25 radius καρντια μου.. ;D.. 9,5 εκει.... ;D

 

Αν και έχουν περάσει , τουλάχιστον, 2 χρόνια και έπαιξα με την κιθάρα για ένα μισάωρο, περίπου, θυμάμαι ότι ο Φάνης μου είχε πει ότι το radius ήταν στα 7,25

(με κάθε ενδεχόμενο να θυμάμαι λάθος, βεβαίως, αλλά, από την άλλη, όταν πήρα μια affinity tele με 9,5, δεν είχε τόσο έντονη καμπύλη στο μανίκι της όσο θυμόμουν  :-\ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ να παιξω Σατριγιαννη ακομα και με την ΙΔΙΑ κιθαρα του Σατριγιαννη δεν θα μπορεσω... ;D...ΕΣΥ με την σωστα σεταρισμενη strat ΦΥΣΙΚΑ και μπορεις... ;) αν φυσικα βαλεις ελαφρυτερες χορδες...δεν υπαρχει κανεις λογος να βαλεις...11αρες για να παιξεις Σατριγιαννη... ;D

Χμμμ, δεν ειχα σκεφτει ποτε να χαραμισω το οργανο για να παιζω με αυτο satriyani ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχουν περάσει , τουλάχιστον, 2 χρόνια και έπαιξα με την κιθάρα για ένα μισάωρο, περίπου, θυμάμαι ότι ο Φάνης μου είχε πει ότι το radius ήταν στα 7,25

(με κάθε ενδεχόμενο να θυμάμαι λάθος, βεβαίως, αλλά, από την άλλη, όταν πήρα μια affinity tele με 9,5, δεν είχε τόσο έντονη καμπύλη στο μανίκι της όσο θυμόμουν  :-\ )

 

δεν εχει βγει ..ποτες.. ;D...American Std με 7,25" radius,μπορει βεβαια ο μαστορας να ειχε κανει refret & να ειχε αλλαξει και το radius...ΟΛΑ γινονται αν εισαι Μαστορας και οχι ΚΑΣΤΟΡΑΣ... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει βγει ..ποτες.. ;D...American Std με 7,25" radius,μπορει βεβαια ο μαστορας να ειχε κανει refret & να ειχε αλλαξει και το radius...ΟΛΑ γινονται αν εισαι Μαστορας και οχι ΚΑΣΤΟΡΑΣ... ;D

 

είναι μια διαδικασία που κοστίζει;

 

μπορεί να γίνει και από 12'' radius?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου