Προς το περιεχόμενο

Tone VS Playability - τι λέτε;


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση στην κουβέντα μέχρι στιγμής, χωρίς να διαφωνήσω στο παραμικρό με την προσέγγιση του Superfunk (ότι τα πάντα είναι θέμα σεταρίσματος σε μια κιθάρα, αρκεί να ξέρεις να βρεις τί φταίει, τί σου αρέσει και να έχεις / είσαι ο κατάλληλος μάστορας) είναι ότι έχει αναφερθεί ελαχιστα (μόνο από έναν, νομίζω) η άλλη πλευρά του νομίσματος:

 

Ότι, με δεδομένο ότι συζητάμε για ηλεκτρικές (και όχι ακουστικές) κιθάρες ο ήχος της καθορίζεται από τον ενισχυτή και τα ηλεκτρικά της (ως επί το πλείστον), ως εκ τούτου μπορείς να αλλάξεις ό,τι δεν σου κάνει και να "καστομάρεις" το όργανο στα γούστα σου. Άρα αν θεωρήσουμε ότι τέλος πάντων έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε 2 όργανα με διαφορετικό "playability" ή σεταρισμένα διαφορετικά, παίρνεις αυτό που θες και ξεκινάς τις εγχειρήσεις σε μαγνήτες και wiring, το καρφώνεις στον ενισχυτή της αρεσκείας and you rock on.

 

Μπορεί να ακούγεται και λίγο υπερ-απλουστευμένη προσέγγιση, αλλά σε μια εποχή που μπορείς να παίξεις metal με Tele και να έχεις σε μια LP από active EMGs μέχρι Filtertrons, anything is possible and the sky is the limit (που λένε και στα μέρη μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χωρις καμια σκεψη...αυτο που βολευει στο παιξιμο , τα  αλλα διορθωνονται  :)

Ναι γεια.

Αυτό που με βολεύει στο χέρι και στο μάτι.

Το αυτί το κουλαντρίζω.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αισθάνομαι καλά παίζοντας μια κιθάρα, σπάνια θα έχω κακό tone.

Από την άλλη πάλι, την μια μέρα μου αρέσει ο ήχος μου, και την άλλη τον σιχαίνομαι.

 

Αυτην την απορια εχω και εγω μπωρει καποιος να μου εξηγησει γιατι γινεται αυτο;.......... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτην την απορια εχω και εγω μπωρει καποιος να μου εξηγησει γιατι γινεται αυτο;.......... ???

Ζητάς μία εξειδικευμένη υπηρεσία (ψυχολογικής και ψυχιατρικής φύσης), δωρεάν από το forum...

Οι μόνες πληροφορες που δίδονται δωρεάν είναι δικηγορικές υπηρεσίες...όταν έχει κέφια ο Λάκης ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δύσκολα αλλά ωραία διλήμματα Mr EZ!

 

Με βάση τη λογική μου, και αν παραβλέψω το No1 παράγοντα, που είναι το μάτι (αν δεν μου ταιριάζει οπτικά, δεν μου κάνει) θα επέλεγα TONE. Eίτε μιλάμε για ηλεκτρικό είτε για ακουστικό όργανο.

 

Παρ' όλο που (όπως λέγαμε και σε άλλο ποστ), το playability είναι μια σειρά από αντικειμενικούς και υποκειμενικούς παράγοντες, οι τελευταίοι, μπορούν να επηρρεαστούν και να αλλάξουν κατά καιρούς και σ' αυτό μπορεί να συμβάλλει σημαντικά ένα όργανο. Σίγουρα είναι πιο εύκολο και ασφαλές να επιλέξεις ένα μανίκι στο οποίο έχεις συνηθίσει, αλλά θεωρώ πως άλλο τόσο εύκολο είναι να ξεσυνηθίσεις και να προσαρμοστείς. Δύσκολο πράγμα το ξεβόλεμα αλλά ωραίο και το ξένο, το καινούριο.

 

Μιλώντας για playability λοιπόν, αν δεν μπορώ να φτάσω στο 22ο τάστο, θα σκεφτώ κάτι άλλο να πάιξω. Αν με κουράζει το μπαρέ, θα αλλάξω σχήμα στο αριστερό. Aν δε μπορώ να κάνω σήκωμα ενάμιση τόνου, θα κάνω μισού+κάτι άλλο. Αν με 'κόβει' η tele στο δεξί πήχη, θα 'χω κάτι να θυμάμαι απ' το χθεσινό live. Η εξέλιξη έχει δύο πλευρές. Το 'χτίσιμο' και την 'αποδόμηση'.

 

Πολλές φορές, η ομορφιά βγαίνει από τους περιορισμούς που έχεις ( Μ.Knopfler, αγαπημένος ).

 

Και έρχεται μια μέρα που ρίχνεις μια κλωτσιά σε όλα τα παραπάνω, και αποκτάς την πιο άσχημη, δυσκολόπαικτη και κακόηχη κιθάρα γιατί την ερωτεύτηκες. (προσωπική εμπειρία) ;D

 

Μυστήριο πράμα η ψυχή του κιθαρίστα...

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εξελεβα ως οργανο με κακο Playability, αυτο που ειναι ασεταριστο, αλλα αυτο που για καποιο λογο πχ κατασκευαστικο "λαθος" ή υποχρεωτικα για τον σωστο τονο του οργανου, να ειναι σεταρισμενο "σκληρα" (ψηλα χορδες και παχιες).

Πχ σε μια στρατ παλια που εχω, δεν μπορεις να της φορεσεις 9αρες και να ειναι και συριζα, και να παιξεις blues.

Δεν θα την προτιμησει ομως και κανεις για να παιξει .... satriani.

 

Μαλλον ο ορος Playability, δεν μου ειναι τοσο φαμιλιαρ. 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ σε μια στρατ παλια που εχω, δεν μπορεις να της φορεσεις 9αρες και να ειναι και συριζα, και να παιξεις blues.

 

ΦΥΣΙΚΑ και ΜΠΟΡΕΙΣ,φτανει να την σεταρεις σωστα και ,κατα την γνωμη μου,να της βαλεις jumbo frets.

 

Ειδικα απο τη στιγμη που μια κιθαρα εχει το ΕΛΑΧΙΣΤΟ relief που μπορει να εχει ωστε να μην χανεται το πολυτιμο "spank"  που ενας ισιος λαιμος προσφερει ηχητικα  ...αν εχει  σωστα ταστα  ο "τονος" της δεν υποφερει εκτος και αν πια...το action ειναι τοσο υπερβολικα χαμηλο που η κιθαρα τριζει ακομα και με το...φυσιμα του αερα... ;D  

 

Κλασσικη περιπτωση μπλουζιστα που παιζει με action...σαυρα και 7αρες (!) σε vintage style κιθαρες ειναι ο Billy Gibbons....φυσικα ολες του οι κιθαρες εχουνε φαει το σεταρισμα της αρκουδας...

 

Δεν θελει ΚΟΠΟ...ΤΡΟΠΟ θελει... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΥΣΙΚΑ και ΜΠΟΡΕΙΣ,φτανει να την σεταρεις σωστα

χΧαχαχα καλο.

Δεν φανταζομαι οτι θα βγαλω τα 11αρια και θα βαλω 9αρια, θα κατεβασω περισσοτερο το υψος των χορδων ετσι που να μπαζαρει οταν κανω σηκωμα και να ειναι και καλος ο .... τονος της και να παιζει και το κομματι του "γρηγοροτερου κιθαριστα του κοσμου"

Να το δοκιμασω?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το δοκιμασω?

 

με τα ΤΑΣΤΑ που εχεις ΤΩΡΑ οχι,με καινουργια JUMBO ταστα με τελειο fet leveling & crowning ΑΝΕΤΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου