Προς το περιεχόμενο

Tone VS Playability - τι λέτε;


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς πλάκα όμως το πως κρατάει το όργανο ο καθένας μας διαφέρει.

 

πα,πα,πα,πα,πα....μας διαβαζουν και μικρα παιδια.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αμα είσαι πλάκα, μια άλλη ωραία πλάκα σαν την SG είναι ότι πρέπει....

 

 

Χωρίς πλάκα όμως το πως κρατάει το όργανο ο καθένας μας διαφέρει.
 ::) :-X

Size does matter.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

μου εχει τυχει ηλεκτρικο οργανο να παιζει φοβερα unpluged και οταν το βαζω στον ενισχυτη να ξενερωνω....

 

 

Αυτό προσπαθούσα να πω πιο πάνω, αλλά προφανώς δεν συμμερίζονται πολλοί την άποψη μου.

 

Εκείνη η κιθαρίτσα ρε φίλε, απλά ήθελε καινούρια ηλεκτρονικά. Τόσο απλό... Ηλεκτρονικά στα δικά σου τα γούστα και τα δικά σου τα μέτρα όμως, εδώ είναι... the tricky part...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

.... Το playability αφορά radius, scales, θέση μαγνητών, βάρος, κούρμπες, βαγονάκια, πάχος και καμπύλη μπράτσου, τάστα, ράστα και άλλα επεισόδια. 

 

Και θέμα design όπως αναφέρθηκε.

Για παράδειγμα, προσωπικά ποτέ δεν βολεύτηκα με τις Les Paul: Εκεί που καταλήγει (φυσικά) το δεξί χέρι, το ύψος στο οποίο φέρνει τις χορδές η tune-o-matic, το pickguard ενοχλεί το pinky μου, αν το βγάλω μετά το δεξί χέρι είναι "στον αέρα" κλπ κλπ. Όλα μου είναι ξένα.

 

Αν με ξετρέλαινε ο ήχος, θα είχα βρει την άκρη όμως και θα τα αγνοούσα όλα αυτά.

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα συνηθίζει το χέρι με λίγη (έως πολύ) εξάσκηση.

 

και αφού συνηθίσεις, παίζεις με το όργανο που σου κάθεται καλύτερα και το χέρι πετάει...  ;D

 

δηλαδή, μιλάμε για δίλημμα του τύπου "γουστάρω ήχο les paul αλλά με βολεύει η strato?"

ή "από τις δύο ολόιδιες tele με βολεύει η μία, μου αρέσει ο ήχος της άλλης". Εδώ για το πρώτο υπάρχει λύση, για το δεύτερο πόσο μεγάλη διαφορά να υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου