Προς το περιεχόμενο

Νέο Yamaha Tyros-5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Yamaha rules... 8)

 

Στους σκυλοήχους και στα ακκορντεόν με μικροκουρδίσματα (ρε ΕΛΕΟΣ...) Korg rules.

Στους κανονικούς ήχους η Yamaha είναι σαφώς πρωταθλήτρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απολυτο εργαλειο για μουσικο μεζεδοπωλειο.... ;D...ενα μπουζουκιστα να βρεις   και μια τραγουδιαρα με ...προσοντα και το εχεις αποσβεσει σε 2 Σ/Κ.... ;D

 

Μάλλον μόνο μια τραγουδιάρα χρειάζεσαι...;D ;D ;D

(και είναι το Tyros3 :o)

[flash=200,200]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους σκυλοήχους και στα ακκορντεόν με μικροκουρδίσματα (ρε ΕΛΕΟΣ...) Korg rules.

Δεν ξερω για την Korg, αλλα η Yamaha ειχε μικροκουρδισματα ηδη απο τα μεσα/τελη των 80s, βλεπε DX7 II. 8)

 

 

[flash=200,200]

Εξαιρετικος ηχος και ακομα πιο εξαιρετικος ο Γιώργος Σεμερτζίδης που παιζει. Η μαγκια δεν ειναι να παιξεις με ηχο μπουζουκι στα πληκτρα αλλα να καταφερεις να παιξεις με τον τροπο που παιζει ενα μπουζουκι πανω στα πληκτρα, κατι που κανει αψογα ο Σεμερτζίδης. Ακουστε το κομματι χωρις να βλεπετε το βιντεο και θα παθετε πλακα. ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουστε το κομματι χωρις να βλεπετε το βιντεο και θα παθετε πλακα. ;D

 

Καμία πλάκα.

Κάνει μπαμ από μακριά ότι δεν είναι μπουζούκι.

 

Σόρρυ που παρεμβαίνω αλλά έχω κουραστεί να ακούω τους πληκτράδες να μου λένε ότι θα πάθω πλάκα με τους ρεαλιστικούς ήχους του όργανου τους. Πόσες καραψεύτικες παραμορφωμένες, ακουστικές και κλασικές κιθάρες έχω αναγκαστεί να ακούσω από φίλους που προσπαθούν να με πείσουν ότι δεν θα καταλάβαινα τη διαφορά, την οποία όχι μόνο καταλαβαίνω, αλλά βρίσκω και τους ήχους τόσο ψεύτικους που απορώ με το αυτο-τριπάκι που τρώνε μουσικοί μεγαλωμένοι κυριολεκτικά στα λάιβ και στα μαγαζιά...

Φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει και με άλλους μουσικούς σε άλλα όργανα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζοντας το "Yamaha keyboard players" VS "Korg keyboard players", ας θυμίσουμε εδώ ότι μπορείς να παίξεις "ακκορντεόν":

 

 

και ΑΚΚΟΡΝΤΕΟΝ:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία πλάκα.

Kαλα, εσυ φανταζομαι εχεις ειδικευτει τοσο πολυ στο ηχο του μπουζουκιου που καταλαβαινεις αμεσως τη διαφορα, σε αντιθεση με μας και με τους μουσικους που ειναι "μεγαλωμένοι κυριολεκτικά στα λάιβ και στα μαγαζιά".

Μου θυμιζεις τωρα κατι αλλους που μπορουν (λεει) να ξεχωρισουν ενα vintage Hammond B3 απο ενα συγχρονο ψηφιακο Hammond... ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα, εσυ φανταζομαι εχεις ειδικευτει τοσο πολυ στο ηχο του μπουζουκιου που καταλαβαινεις αμεσως τη διαφορα, σε αντιθεση με μας και με τους μουσικους που ειναι "μεγαλωμένοι κυριολεκτικά στα λάιβ και στα μαγαζιά".

Μου θυμιζεις τωρα κατι αλλους που μπορουν (λεει) να ξεχωρισουν ενα vintage Hammond B3 απο ενα συγχρονο ψηφιακο Hammond... ;D

 

Όχι δεν έχω ειδικευτεί στο μπουζούκι.

Ποτέ μου δεν άκουγα μπουζουκομουσική και έχω παίξει σπάνια με μπουζούκια. Και όπως καταλαβαίνεις το ότι ακούω άνετα το fake είναι ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα...

Εσύ πραγματικά θεωρείς ότι αν κλείσεις τα μάτια, ακούς real μπουζούκι; Το δοκίμασες;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα κόλπα!

B009_4536212_type11637.jpg

 

Εσύ πραγματικά θεωρείς ότι αν κλείσεις τα μάτια, ακούς real μπουζούκι; Το δοκίμασες;

Εγω τον συγκεκριμενο ηχο τον ακουω πολυ πειστικο, και το παιξιμο επισης. Κατι που δεν μπορω να πω (και ουτε εχω προβλημα να πω) για παρα πολλους αλλους ηχους απο διαφορα synths/arrangers.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου