Προς το περιεχόμενο

Ο Ozzy έγινε 65 ετών!


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Το ότι αυτός και ο άλλος ο μπάρμπα (καταχρηστικός) γέροντας (βλέπε Keith Richards) ζούνε, είναι ένα θέμα που κάνει την επιστήμη να σηκώνει τα χέρια ψηλά  ;D

 

Χρόνια του πολλά και πλάκα στην πλάκα (όσο και να μην είμαι και ιδιαίτερα... φιλικά κείμενος) μια χαρά τα είπε στον τελευταίο δίσκο των Sabbath- που είναι μάλλον ανέλπιστη δισκάρα.   

 

Η απάντηση σε όλα αυτά είναι ότι το λέει η ψυχή του,εγώ αυτό πιστεύω.Δισκάρα το ''13'' όντως!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύχρονος ο άνθρωπος!  :)

 

Από εκεί και πέρα.

Φωνή δεν μπορώ να πω ότι έχει καμιά σπουδαία (προσωπική άποψη). Έχει μια ιδιαίτερη χροιά που είναι μάλλον love or hate. Εγώ δεν έχω πρόβλημα να τον ακούω, μου αρέσουν αρκετά τραγούδια του (είτε Sabbath είτε προσωπικές δουλειές).

 

Μέχρι ενός σημείου ήταν σχετικά in tune. Από μια ηλικία και αργότερα παλεύει να σταυρώσει νότα (και ο ηχολήπτης με το autotune). Εμένα προσωπικά με χαλάει αυτό αλλά περί ορέξεως.

 

Φυσικά κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει την προσφορά του στη heavy metal σκηνή όλα αυτά τα χρόνια.  :)

 

Χρόνια του πολλά και πλάκα στην πλάκα (όσο και να μην είμαι και ιδιαίτερα... φιλικά κείμενος) μια χαρά τα είπε στον τελευταίο δίσκο των Sabbath- που είναι μάλλον ανέλπιστη δισκάρα.   

Όντως δισκάρα ο τελευταίος των Sabbath. Και η φωνή σωστή ήταν...αλλά με ποιον τρόπο δεν ξέρω.

Είδα γιατί κάποια live κομμάτια από το δίσκο στο youtube και από φωνή δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η απάντηση σε όλα αυτά είναι ότι το λέει η ψυχή του,εγώ αυτό πιστεύω.Δισκάρα το ''13'' όντως!

Η αλήθεια είναι ότι μου έγινε πιο συμπαθής όταν είδα το God Bless Ozzy Osbourne. Τουλάχιστον έκανε την αυτοκριτική του εκεί.

 

Και πράγματι το 13 θα μπορούσε να είναι ένας δίσκος από την «χρυσή» εποχή τους με τον Ozzy.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η αλήθεια είναι ότι μου έγινε πιο συμπαθής όταν είδα το God Bless Ozzy Osbourne. Τουλάχιστον έκανε την αυτοκριτική του εκεί.

 

Και πράγματι το 13 θα μπορούσε να είναι ένας δίσκος από την «χρυσή» εποχή τους με τον Ozzy.

 

Που να διαβάσεις και την αυτοβιογραφία του.Τα λέει πολύ αντρίκια για όλες τις μακακίες που έχει κάνει.Πλέον είναι ένας παππούς που κάνει το κέφι του γι'αυτό τον πάω με τρέλα.

 

Το παράπονό μου είναι πως θα ήθελα έναν solo δίσκο που να συνθέσει κυρίως ο Gus G γιατί στο Scream δεν έχει γράψει ούτε ένα κομμάτι.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Το παράπονό μου είναι πως θα ήθελα έναν solo δίσκο που να συνθέσει κυρίως ο Gus G γιατί στο Scream δεν έχει γράψει ούτε ένα κομμάτι.

 

Please μη... Τώρα μου πατάς τον κάλο  ;D

Όταν άκουσα αυτό τον δίσκο, έπεσα σε... μελαγχολία από τα σολιστικά- του καθόλα συμπαθή συμπατριώτη μας και μπράβο του και ζήτω του του παιδιού που έχει καταφέρει ότι έχει καταφέρει.

 

Έβαζα στο καπάκι τους δίσκους με τον Rhoads και δεν ήξερα αν ήθελα να γελάσω ή να κλάψω...

 

Τέλος πάντων γούστα είναι αυτά... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Please μη... Τώρα μου πατάς τον κάλο  ;D

Όταν άκουσα αυτό τον δίσκο, έπεσα σε... μελαγχολία από τα σολιστικά- του καθόλα συμπαθή συμπατριώτη μας και μπράβο του και ζήτω του του παιδιού που έχει καταφέρει ότι έχει καταφέρει.

 

Έβαζα στο καπάκι τους δίσκους με τον Rhoads και δεν ήξερα αν ήθελα να γελάσω ή να κλάψω...

 

Τέλος πάντων γούστα είναι αυτά... 

Ναι σίγουρα είναι γούστα γιατί προσωπικά θεώρησα πολύ ωραία τα leads του και πολύ θα ήθελα να ακούσω ολόκληρες δικές του συνθέσεις για τον Ozzy.

 

Είναι νωρίς για να βάλουμε τον Randy στη συζήτηση,είναι εξάλλου από τους κορυφαίους όλων των εποχών! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αληθεια ειναι οτι ανεκαθεν η φωνη του Οzzy στα live,ακομα και τις χρυσες εποχες των Sabbath που ηταν στα ντουζενια του ηταν ασταθης και καποιες φορες εντελως out.

 

Παντως η Gus G φαση του ισως ηταν απο τις καλυτερες και πιο σταθερες σ'οτι αφορα τη φωνη του,ακομα κι απ'τη Rhoads εποχη και υπηρχαν live στο tube που λες οτι ειχε ξανανιωσει,παντα εχοντας στο μυαλο οτι μιλαμε για Ozzy.Kαι οντως τωρα παλι με τους Sabbs"ζωντανα"ειναι δυστυχως σε κακη κατασταση.

Αγαπημενο κομματι των Sabbath με το γεροντα(νομιζω κανεις δεν θα μπορουσε να το τραγουδησει ετσι,ειναι καθαρα θεμα χημειας):

 

http://www.youtube.com/watch?v=HxBUuuOjycA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό εδώ ήταν ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ από τον τελευταίο solo δίσκο.Σε τρελά κέφια ο παικταράς Gus.

 

http://www.youtube.com/watch?v=oVFtzFqQGaE

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπαμε οζζυ!

 

μπορει να μην εγραφε ουτε λεξη στους Sabbath αλλα η ιδιαιτερη χροια του και η ικανοτιτα του ως frontman ειναι αρκετα για να εχει αυτη την θεση στην ιστορια του ροκ.

 

επισης οι "εξυπνες" επιλογες μουσικων και γενικα ο χειρισμος του ονοματος του, του εδωσαν μια σημαντικη προσωπικη καριερα που θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι ισαξια με αυτη των Sabbath.

 

απο διαφορες διασκευομπαντες που εχω παιξει οι περισσοτεροι τραγουδιστες ειχαν "θεμα" με τα κομματια του οζζυ(sabbath)

 

απο τα πολυ πολυ αγαπημενα μου κομματια

http://www.youtube.com/watch?v=ESFH1gNsARw

 

γενικα σε αυτον τον δισκο ο Οζζυ τραγουδαει απιστευτα και τοτε δεν νομιζω να υπηρχαν autotune

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να διαβάσεις και την αυτοβιογραφία του.Τα λέει πολύ αντρίκια για όλες τις μακακίες που έχει κάνει.Πλέον είναι ένας παππούς που κάνει το κέφι του γι'αυτό τον πάω με τρέλα.

 

Επειδή την διάβασα,αμφιβάλλω αν o Ozzy έχει -ας το πω ευγενικά- την πνευματική διαύγεια όχι να γράψει βιβλίο 389 σελίδων,αλλά να γράψει το: 'Λόλα να μία "γραμμή" '.

 

Το χω ξαναπεί, οτί είναι ΘΑΥΜΑ και μόνο που σηκώνεται από το κρεβάτι του κάθε απόγευμα.

 

Και επίσης σιχαίνομαι που ένα ομολογουμένως κοφτερό μυαλό που ακούει στο όνομα Sharon (κόρη του Don Arden,πως να μην είχε κοφτερό μυαλό άλλωστε...) αντί να τον προστατεύσει,τον κατήντησε ένα "περιφερόμενο τσίρκο" μέσα στο ίδιο του το σπίτι,εκθέτοντάς τον -μαζί με τα παιδιά του- ανεπανόρθωτα κατά τη γνώμη μου.Καραγκιοζιλίκια άνευ προηγουμένου.

 

Και μην με παρεξηγήσεις,τους ΛΑΤΡΕΥΩ τους Black Sabbath και σαν "ομάδα" και σαν "μονάδες",αλλά ο Ozzy έπρεπε να είχε "προστατευτεί" και να είχε αποσυρθεί με τιμές τουλάχιστον μία "15ετία" πιο πριν... 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου