Προς το περιεχόμενο

Ο Ozzy έγινε 65 ετών!


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και BTW η προσφορά ήταν των υπόλοιπων τριών. Ο Ozzy ήταν απλώς στο κατάλληλο μέρος την κατάλληλη στιγμή. Ούτε καν τους στίχους δεν έγραφε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βρε τον τυχερό....

 

 

  εμένα  μ αρέσει  η φωνή  του , όμως,  όπως  και να  το κάνουμε άλλη η περίοδος των Sabbath  με τον Ozzy  αλλη  με  τον Dio  και συνθετικα  και ηχητικά, δεν μπορούν να συγκριθούν.

 

...και λιγο  διαφορετικά, με τον Ozzy  ήταν  η πρώτη  metal μπάντα,  με τον Dio η καλύτερη  ;) ;D

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και BTW η προσφορά ήταν των υπόλοιπων τριών. Ο Ozzy ήταν απλώς στο κατάλληλο μέρος την κατάλληλη στιγμή. Ούτε καν τους στίχους δεν έγραφε.

 

θα διαφωνισω μαζι σου! σε καθε συγκροτιμα ο καθενας κανει μια δουλεια καλα!

ο Οζζυ ηταν ο καταληλοτερος φροντμαν και σε συνδιασμο με την ιδιαιτερη φωνη του αφισαν ιστορια. πιστευω οτι εαν ηταν αλλος τραγουδιστης δεν θα γραφανε αυτην την ιστορια. αυτο σιγουρα δεν θα το μαθουμε ποτε αλλα οκ :)

εμεις επειδη παιζουμε μουσικη το βλεπουμε και απο αλλη οπτικη γωνια αλλα στον απλο ακροατη ο οζζυ ειναι οι Sabbath.

 

το heaven and hell ειναι ΑΛΜΠΟΥΜΑΡΑ αλλα δυστηχος δεν θα μπορεσει να συγκριθει με τα πρωτα 6 album με οζζυ τα οποια χαραξαν την ιστορια για το βαρυ ηχο :)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα διαφωνισω μαζι σου! σε καθε συγκροτιμα ο καθενας κανει μια δουλεια καλα!

ο Οζζυ ηταν ο καταληλοτερος φροντμαν και σε συνδιασμο με την ιδιαιτερη φωνη του αφισαν ιστορια. πιστευω οτι εαν ηταν αλλος τραγουδιστης δεν θα γραφανε αυτην την ιστορια. αυτο σιγουρα δεν θα το μαθουμε ποτε αλλα οκ :)

εμεις επειδη παιζουμε μουσικη το βλεπουμε και απο αλλη οπτικη γωνια αλλα στον απλο ακροατη ο οζζυ ειναι οι Sabbath.

 

το heaven and hell ειναι ΑΛΜΠΟΥΜΑΡΑ αλλα δυστηχος δεν θα μπορεσει να συγκριθει με τα πρωτα 6 album με οζζυ τα οποια χαραξαν την ιστορια για το βαρυ ηχο :)

 

Κι όμως δεν διαφωνείς πραγματικά μαζί μου. Μιλάς για βαρύ ήχο. Ο βαρύς ήχος ήταν προϊόν του Iommi, του Butler και του Ward.

 

Όσο για τον άλλο τραγουδιστή, δες το Heaven and Hell και φαντάσου πως θα έβγαινε με τον Dio π.χ. το Never Say Die στο στούντιο.

 

Τεσπαν, θέμα γούστου, και ας το αφήσουμε εκεί.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως δεν διαφωνείς πραγματικά μαζί μου. Μιλάς για βαρύ ήχο. Ο βαρύς ήχος ήταν προϊόν του Iommi, του Butler και του Ward.

 

Όσο για τον άλλο τραγουδιστή, δες το Heaven and Hell και φαντάσου πως θα έβγαινε με τον Dio π.χ. το Never Say Die στο στούντιο.

 

Τεσπαν, θέμα γούστου, και ας το αφήσουμε εκεί.

 

τo technical ecstasy Και το never say die για μενα ειναι μετρια album γενικα.

μπορει με τον Dio να ηταν καλυτερα δεν λεω....

 

διαφωνω στο να λεμε οτι ο οζζυ στην τελικη δεν προσφερε τιποτα στους sabbath

και στην τελικη στο κομματια οσο αφορα την συνθεση/στιχους γραφανε ολονων τα ονοματα. κατι ξερανε αυτοι μαλλον :)

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα ειναι θεμα γουστου οπως λεει κι ο  Ray.

 

Ο Iommi ειχε πει οτι ο Dio,πρακτικα τουλαχιστον,ειχε πολυ μεγαλυτερη συνεισφορα στο καθαρα μουσικο μερος της μπαντας που ειχε να κανει με τη συνθεση απ'την αλλη ο ιδιος ειχε παραδεχτει οτι εγραφε τελειως διαφορετικα εχοντας στο μυαλο τη φωνη του Ozzy και αλλιως του Dio,λογικο θα πεις.

Εμμεσως λοιπον και ο Ozzy επηρεαζε πολυ τα ριφφς του Iommi η ισως και τους στιχους Butler αρα και την ιδια τη μουσικη.

Προς το καλυτερο η το χειροτερο-τι ειναι καλυτερο,τι χειροτερο?- ουδεις θα μαθει αλλα δεν εχει και σημασια τελικα,κουβεντα να γινεται.

 

Θα συμφωνησω επισης με τον Τερρυ,αν και δεν το λες Sabbath, το Seventh star ηταν δισκαρα οπως επισης-δε θελω ου ;D-και το Born again ειχε μερικα κομματια που γαζωναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμεσως λοιπον και ο Ozzy επιρρεαζε πολυ τα ριφφς του Iommi η ισως και τους στιχους Butler αρα και την ιδια τη μουσικη.

Προς το καλυτερο η το χειροτερο-τι ειναι καλυτερο,τι χειροτερο?- ουδεις θα μαθει αλλα δεν εχει και σημασια τελικα,κουβεντα να γινεται.

Το χειρότερο είναι όταν περιορίζεις τη δημιουργία σου επειδή άλλα μέλη της μπάντας δεν μπορούν να ανταποκριθούν. Το έχω ζήσει στο πετσί μου αυτό και το ξέρω.

Όσο για το αν ο Ozzy επηρέασε την πορεία των Sabbath, φυσικά και το έκανε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

οπως επισης-δε θελω ου ;D-και το Born again ειχε μερικα κομματια που γαζωναν.

 

Παρότι έχω συνεργαστεί με τον Gillan και τον θαυμάζω/σέβομαι απεριόριστα σαν καλλιτέχνη και σαν άνθρωπο, το Born Again δεν μου έχει κάνει κούκου  ;D

 

Και όταν βγήκε και το πρωτό άκουσα και αργότερα που ξανάκουσα (και το ξανάκουσα) είχα την ίδια αίσθηση. Νομίζω ότι η φωνή δεν «κολλάει» με το υπόλοιπο σύνολο- κάτι δεν μου πάει και αυτός είναι ο λόγος που αυτόν τον δίσκο τον προσπέρασα.

 

Και θα ξαναπώ ότι έχω απεριόριστο σεβασμό για τον Gillan- αλλά αυτός ο δίσκος δεν ήταν στο στιλ του. Βέβαια ο άνθρωπος πήγε να κλείσει την «τρύπα», δεν τα θυμάμαι καλά, αλλά κάτι είχε γίνει και οι Sabbath είχαν ξεμείνει από τραγουδιστή και ο Iommy πήρε το φιλαράκι του Gillan να τους βοηθήσει.

 

Τέλος πάντων όπως είπαμε, είναι θέμα γούστου.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι έχω συνεργαστεί με τον Gillan και τον θαυμάζω/σέβομαι απεριόριστα σαν καλλιτέχνη και σαν άνθρωπο, το Born Again δεν μου έχει κάνει κούκου  ;D

Oχι μονο εχεις μαζι του συνεργαστει αλλα εχουν δει και πολλα τα ματια σου. ;D ;D

Συμφωνοι,μπορει να μην ηταν δισκαρα αλλα τα trashed,zero the hero,digital bitch και κανα δυο αλλα ηταν καλα κομματια.Θα μου πεις "εμενα δε μ'αρεσουν ρε φιλε",ΟΚ πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου