Προς το περιεχόμενο

Το debate ΟΛΩΝ των εποχων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κιθαρα με μια σανιδα θα ακουγεται το ιδιο με μια αλλη κιθαρα που ειναι φτιαγμενη με την ιδια σανιδα,οχι με μια κιθαρα που ειναι φτιαγμενη απο λαστιχο τρακτερ..........

 

Φιλε οταν εχεις πχ δυο κιθαρες πανομοιοτυπες με το ιδιο ξυλο ακομα και απο το ιδιο δεντρο που δεν μοιαζουν μεταξυ τους απολυτα ηχητικα μπορεις να πεις οκ ειναι διαφορετικες γιατι το ξυλο ποτε δεν ειναι παντα το ιδιο ακομα και απο το ιδιο δεντρο......οταν ομως εχεις δυο κιθαρες πανομοιοτυπες σε ηχο αλλα η μια εχει σωμα και η αλλη δεν εχει τι θα πεις? οτι ...ο αερας κοπανιστος εδω αντανακλα τα ηχητικα κυματα ακριβως οπως και το mahogany αυτης της κιθαρας ;D?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι όσοι πιστεύουν τα περί ύπαρξης ηχητικής διαφοράς λόγω του ξύλου ή είναι υπάλληλοι σε κάποιο μαγαζί που πουλάει κιθάρες (άρα οι ακριβές κιθάρες αποφέρουν κέρδη στην επιχείρηση), ή απλά υποστηρίζουν την ύπαρξη διαφοράς για ταξικούς λόγους ("εγώ έχω φράγκα, τα σκάω και παίρνω ακριβή κιθάρα, άρα πετυχαίνω ανώτερο ήχο από σένα το φτωχό"). Το αν αποδειχθεί ότι η κιθάρα είναι μόνο οι χορδές και τα ηλεκτρικά της, θα ρίξει τον εγωισμό σας, που κάποιος με 100-200€ μπορεί να βγάλει τον ίδιο ήχο με τα θηρία των 3-4 χιλιάρικων; Αυτή την εντύπωση μου δίνετε ορισμένοι. Αν αποδειχθεί ότι το ξύλο δεν παίζει ρόλο στον ήχο, δε θα είναι κέρδος για όλους; Ή θα πρέπει πάντα να υπάρχει λόγος διαφοροποίησης σε πατρίκιους και πληβείους; ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι όσοι πιστεύουν τα περί ύπαρξης ηχητικής διαφοράς λόγω του ξύλου ή είναι υπάλληλοι σε κάποιο μαγαζί που πουλάει κιθάρες (άρα οι ακριβές κιθάρες αποφέρουν κέρδη στην επιχείρηση), ή απλά υποστηρίζουν την ύπαρξη διαφοράς για ταξικούς λόγους ("εγώ έχω φράγκα, τα σκάω και παίρνω ακριβή κιθάρα, άρα πετυχαίνω ανώτερο ήχο από σένα το φτωχό"). Το αν αποδειχθεί ότι η κιθάρα είναι μόνο οι χορδές και τα ηλεκτρικά της, θα ρίξει τον εγωισμό σας, που κάποιος με 100-200€ μπορεί να βγάλει τον ίδιο ήχο με τα θηρία των 3-4 χιλιάρικων; Αυτή την εντύπωση μου δίνετε ορισμένοι. Αν αποδειχθεί ότι το ξύλο δεν παίζει ρόλο στον ήχο, δε θα είναι κέρδος για όλους; Ή θα πρέπει πάντα να υπάρχει λόγος διαφοροποίησης σε πατρίκιους και πληβείους; ::)

 

τότε, ας αγοράζουμε όλοι μόνο μαγνήτες και ηλεκτρικά και να βρούμε ένα σώμα κιθάρας/πασπαρτού να τα ταιριάζουμε...afto ine?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως η ανάλυση που γίνεται στο βιντεάκι απαντά σε όλα τα trollοερωτήματα. Όλες οι κιθάρες είναι διαφορετικές. Τα πάντα επηρεάζουν τον ήχο. Αλλά το καθένα σε διαφορετικό βαθμό. Έτσι, και το υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένη η κιθάρα επηρεάζει σε κάποιο βαθμό τον ήχο. Σχήμα, χορδές, πέννα, γέφυρες, μαγνήτες, ρεύμα, καλώδια, εφέ, ενισχυτής, καμπίνα, χώρος, αυτιά, χέρια... Το τι είναι καλύτερο και σημαντικότερο είναι θέμα καθαρά προσωπικού γούστου και αντίληψης.

 

ΥΓ: ... και εμπειρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσταρε τις σε εναν ενισχυτη...

 

Αφού φαίνεται να έχεις βγάλει τα συμπεράσματα σου, να κάνω μιά αφελέστατη ερώτηση...

Εσύ πόσες φορές το έχεις κάνει αυτό που "προτείνεις" στους άλλους να κάνουν, με ποιές κιθάρες και σε ποιόν ενισχυτή?

 

Καταρχήν, έχεις ενισχυτή?...Ποιόν ακριβώς?

 

Επίσης, πόσες φορές έχεις τεστάρει εσύ ο ίδιος κιθάρες ή ενισχυτές σε συνθήκες για τις οποίες πραγματικά έχουν φτιαχτεί? (Σε ένα live stage δηλαδή...)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι όσοι πιστεύουν τα περί ύπαρξης ηχητικής διαφοράς λόγω του ξύλου ή είναι υπάλληλοι σε κάποιο μαγαζί που πουλάει κιθάρες (άρα οι ακριβές κιθάρες αποφέρουν κέρδη στην επιχείρηση), ή απλά υποστηρίζουν την ύπαρξη διαφοράς για ταξικούς λόγους ("εγώ έχω φράγκα, τα σκάω και παίρνω ακριβή κιθάρα, άρα πετυχαίνω ανώτερο ήχο από σένα το φτωχό"). Το αν αποδειχθεί ότι η κιθάρα είναι μόνο οι χορδές και τα ηλεκτρικά της, θα ρίξει τον εγωισμό σας, που κάποιος με 100-200€ μπορεί να βγάλει τον ίδιο ήχο με τα θηρία των 3-4 χιλιάρικων; Αυτή την εντύπωση μου δίνετε ορισμένοι. Αν αποδειχθεί ότι το ξύλο δεν παίζει ρόλο στον ήχο, δε θα είναι κέρδος για όλους; Ή θα πρέπει πάντα να υπάρχει λόγος διαφοροποίησης σε πατρίκιους και πληβείους; ::)

 

Μα πως αλλιως θα πουλανε τις κιθαρες χρυσες? και εγω αν ημουν πωλητης για ξυλα θα μιλουσα μην κρυβομαστε, το παραμυθι παντα πουλαει η σκληρη αληθεια απωθει.Οπως και ποναει να συνειδητοποιησεις οτι πληρωσες ενα κομματι ξυλο πολλες φορες πανω απο την αξια του.Κερδος θα ειναι μονο γιαυτους που πραγματικα θελουν να παιξουν γιατι οχι μονο θα γλυτωσουν απο την αιμοραγια της τσεπης τους και θα τα σκανε για πραγματα που πραγματικα μετρανε(βλεπε ενισχυτης) αλλα θα καταλαβουν πως το οποιο mojo βρισκεται αποκλειστικα και μονο στα δαχτυλακια τους και οχι στις...ιδιοσυχνοτητες του maple.Oι δηθεν θα φανε γερο χαστουκι αλλα παλι θα αναδιπλωθουν και κατι θα βρουν να ασχολουνται το χουι δεν αλλαζει 8).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε, ας αγοράζουμε όλοι μόνο μαγνήτες και ηλεκτρικά και να βρούμε ένα σώμα κιθάρας/πασπαρτού να τα ταιριάζουμε...afto ine?

 

mesa ise. 8)

 

Μα πως αλλιως θα πουλανε τις κιθαρες χρυσες? και εγω αν ημουν πωλητης για ξυλα θα μιλουσα μην κρυβομαστε, το παραμυθι παντα πουλαει η σκληρη αληθεια απωθει.Οπως και ποναει να συνειδητοποιησεις οτι πληρωσες ενα κομματι ξυλο πολλες φορες πανω απο την αξια του.Κερδος θα ειναι μονο γιαυτους που πραγματικα θελουν να παιξουν γιατι οχι μονο θα γλυτωσουν απο την αιμοραγια της τσεπης τους και θα τα σκανε για πραγματα που πραγματικα μετρανε(βλεπε ενισχυτης) αλλα θα καταλαβουν πως το οποιο mojo βρισκεται αποκλειστικα και μονο στα δαχτυλακια τους και οχι στις...ιδιοσυχνοτητες του maple.Oι δηθεν θα φανε γερο χαστουκι αλλα παλι θα αναδιπλωθουν και κατι θα βρουν να ασχολουνται το χουι δεν αλλαζει 8).....

 

Πέρα απ' την πλάκα, το μόνο στο οποίο θα μπορούσε να έχει επίδραση το υλικό κατασκευής είναι αν κατά κάποιο τρόπο συμμετέχει στην απόσβεση ή την ενίσχυση της ταλάντωσης των χορδών, μιας κι αυτές κάπου στηρίζονται, κι αυτό στο οποίο στηρίζονται είναι καρφωμένο στο ξύλο.

Μόνο αυτό. Γιατί αν θυμάστε παιδάκια τα περί μαγνητισμού, ένα διαμαγνητικό υλικό (= υλικό που δεν έλκεται ή απωθείται απ' το μαγνητικό πεδίο) δεν επηρεάζει ουδόλως, εκτός αν βρίσκεται στο διάστημα μεταξύ των υλικών που αλληλεπιδρούν, δηλαδή μαγνήτης και χορδές. Απ' ό,τι ξέρω, μεταξύ του μαγνήτη και των χορδών δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκτός από αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το ερωτημα που προκυπτει τωρα ειναι το εξης: η πχιοτητα του αερα επηρεαζει τον ηχο, και αν ναι, πως? Αλλο ηχο εχουμε οταν ο αερας εναι τιγκα στο καυσαεριο και αλλο ηχο αν ειναι του βουνου? Και τι γινεται στην περιπτωση που ο αερας ειναι κοπανιστος? idea.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το ερωτημα που προκυπτει τωρα ειναι το εξης: η πχιοτητα του αερα επηρεαζει τον ηχο, και αν ναι, πως? Αλλο ηχο εχουμε οταν ο αερας εναι τιγκα στο καυσαεριο και αλλο ηχο αν ειναι του βουνου? Και τι γινεται στην περιπτωση που ο αερας ειναι κοπανιστος? idea.gif

 

Αυτά είναι ερωτήματα φίλως. ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου