Προς το περιεχόμενο

Το debate ΟΛΩΝ των εποχων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ειναι αδιανοητο να υποστηριζεις λοιπον οτιδηποτε για ξυλα απο την στιγμη που σου δειχνω κιθαρα χωρις σχεδον καθολου ξυλα να παιζει σαν κανονική.

 

Μα δεν είπε κανένας εδω μέσα πως μια κιθάρα δε θα παίζει κανονικά αν δεν είναι από ξύλο ή αν έχει λιγότερη ποσότητα ξύλου. Λέμε πως υλικό από υλικό έχει διαφορά με το ίδιο σετ απ, τους ίδιους μαγνήτες στο ίδιο ύψος, την ίδια πένα, τις ίδιες χορδές και τον ίδιο ενισχυτή.

Αυτό έχει διαφορά, το τι αρέσει στον καθένα από εκεί και πέρα είναι υποκειμενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μα δεν είπε κανένας εδω μέσα πως μια κιθάρα δε θα παίζει κανονικά αν δεν είναι από ξύλο ή αν έχει λιγότερη ποσότητα ξύλου. Λέμε πως υλικό από υλικό έχει διαφορά με το ίδιο σετ απ, τους ίδιους μαγνήτες στο ίδιο ύψος, την ίδια πένα, τις ίδιες χορδές και τον ίδιο ενισχυτή.

Αυτό έχει διαφορά, το τι αρέσει στον καθένα από εκεί και πέρα είναι υποκειμενικό.

ΑΥΤΟ.........

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μας εσυ που εχεις....

 

Εγώ λοιπόν που έχω σου λέω ότι και στο ****** μου να καρφώσω χορδές και μαγνήτες ΦΥΣΙΚΑ και θα βγάλει ήχο όπως έχεις δει άπειρες φορές με όλων των ειδών και υλικά.

 

Αν το ξυλο ειχε εστω και ελαχιστη προσφορα στον ηχο θα επρεπε η  σανιδα που ουτε ενα 10% κανονικου σωματος δεν ηταν να μη ακουγεται σαν κανονικη κιθαρα με full ξυλα.Το ξυλο ειναι solid και οχι οποιασδηποτε μορφης hollow για να κανει την οποιαδηποτε διαφορα και να λειτουργει σαν ηχειο.

 

Μπερδεύεις τους μαγνήτες με τα σώματα/ηχεία, τη χροιά με την ένταση και εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Και βάζεις ένα βίντεο με metal 666 distortion για να ακούσεις tone?

 

E - Λ - Ε - Ο - Σ !

 

Και επειδή το link που έβαλες για την έρευνα ήταν από publicity όταν η έρευνα δεν είχε τελειώσει ακόμα, θες να διαβάσεις και το αποτέλεσμα όταν τελείωσε?

 

Τα συμπεράσματα του Angove:

 

- Το ξύλο επηρεάζει τον ήχο της ηλεκτρικής. Γενικά η κατασκευή επηρεάζει τον ήχο.

- Σε κάποιες περιπτώσεις δεν τον επηρεάζει (μιλάει για συγκεκριμένες νότες και συχνότητες)

- Οι χορδές, το σεταπ και η πένα επηρεάζουν τον ήχο πολύ περισσότερο και εξαφανίζουν τις διαφορές, αυτό που ξέραμε ήδη δηλαδή.

 

http://www.latrobe.edu.au/synergy/synergy-news-articles/$10k-or-$300-guitar-it-sounds-the-same

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υλικό κατασκευής επηρεάζει τον ήχο, τελεία, παράγραφος. Αν δεν θέλεις να το παραδεχτείς μάλλον αγνοείς το πως δουλεύει η φύση.

Το ερώτημα δεν είναι αυτό, αλλά αν η όποια διαφορά μπορεί να δικαιολογήσει διαφορές στην τιμή, κατά πόσο μπορούμε να μιλάμε για "καλύτερο", κατά πόσο η διαφορά αυτή μπορεί να προσομοιωθεί από τα άλλα κομμάτια του οργάνου και κατά πόσο παίζει κανένα ρόλο τελικά.

 

Dreamdancer, το βίντεο που έβαλες δεν αποδεικνύει απολύτως τίποτα για την συζήτηση πέρα του ότι μια σανίδα μπορεί να γίνει κιθάρα. Σε παρακαλώ παραμέρισε για λίγο τον εγωισμό και το πάθος για επιχειρηματολογία και θα καταλάβεις εύκολα το προηγούμενο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λοιπόν που έχω σου λέω ότι και στο ****** μου να καρφώσω χορδές και μαγνήτες ΦΥΣΙΚΑ και θα βγάλει ήχο όπως έχεις δει άπειρες φορές με όλων των ειδών και υλικά.

 

Μπερδεύεις τους μαγνήτες με τα σώματα/ηχεία, τη χροιά με την ένταση και εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Και βάζεις ένα βίντεο με metal 666 distortion για να ακούσεις tone?

 

E - Λ - Ε - Ο - Σ !

 

Και επειδή το link που έβαλες για την έρευνα ήταν από publicity όταν η έρευνα δεν είχε τελειώσει ακόμα, θες να διαβάσεις και το αποτέλεσμα όταν τελείωσε?

 

Τα συμπεράσματα του Angove:

 

- Το ξύλο επηρεάζει τον ήχο της ηλεκτρικής. Γενικά η κατασκευή επηρεάζει τον ήχο.

- Σε κάποιες περιπτώσεις δεν τον επηρεάζει (μιλάει για συγκεκριμένες νότες και συχνότητες)

- Οι χορδές, το σεταπ και η πένα επηρεάζουν τον ήχο πολύ περισσότερο και εξαφανίζουν τις διαφορές, αυτό που ξέραμε ήδη δηλαδή.

 

http://www.latrobe.edu.au/synergy/synergy-news-articles/$10k-or-$300-guitar-it-sounds-the-same

 

Nαι οπως το ειπες..η κατασκευή επηρεάζει τον ηχο οι χορδες το setup και η πενα επηρεαζουν το ηχο και εξαφανιζουν τις διαφορες......

 

Αν διαβασες καταρχην το λινκ που εστειλες λεει "the electric guitar produces its sound by converting the vibrations of its strings to an electrical signal without the influence of the guitar body"

 

και..

 

the electric guitar relies on a magnetic pickup on the strings and in simple terms the body of the instrument should not affect the quality of sound.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ευγενικές συμβουλές πολίτικαλ κορέκτ κουβεντούλες κλπ ξσύλο δε πέφτει ;D ;D ;D

 

Είναι ή όχι το μαχογκάνι καταλυτικό στον ήχο? Ντόμπρα λαίμαι, όχι φλούφλικες απόψεις :P

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Dreamdancer, το βίντεο που έβαλες δεν αποδεικνύει απολύτως τίποτα για την συζήτηση πέρα του ότι μια σανίδα μπορεί να γίνει κιθάρα. Σε παρακαλώ παραμέρισε για λίγο τον εγωισμό και το πάθος για επιχειρηματολογία και θα καταλάβεις εύκολα το προηγούμενο.

 

Αποδεικνυει περιτρανα την αξια του ξυλου στην ολη εξισωση.....υπαρχει δεν υπαρχει το αποτελεσμα δεν αλλαζει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποδεικνυει περιτρανα την αξια του ξυλου στην ολη εξισωση.....υπαρχει δεν υπαρχει το αποτελεσμα δεν αλλαζει.....

 

Μάλλον δεν πρόσεξες ότι έχει και λιγουλάκι distortion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dream μπερδεύεις την ΑΡΧΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ της ερευνας με το... (φωνή Mikeius) ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΑΑΑ!

 

Πες μου που λεει στο λινκ που εδωσες οτι το συμπερασμα ειναι οτι τα ξυλα επηρεαζουν τον ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου