Προς το περιεχόμενο

Το debate ΟΛΩΝ των εποχων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βιντεο ειναι η απολυτη αποδειξη..δεν υπαρχει ξυλο ενω και αυτο που υπαρχει ειναι για τα πανηγυρια....καλυτερη αποδειξη δεν μπορεις να βρεις πουθενα.Αν οι θεωριες για τα ξυλα ισχυαν ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΝ να βγαινει ηχος...αλλα ο ηχος πεντακαθαρα φαινεται οτι δεν εχει να κανει με τα ξυλα...οπως ειπες οπου και να τον κοτσαρεις τον μαγνητη θα παιξει και θα ακουστει.

Εξηγησε μου πως μια σανιδα λαικης και αυτη με το ζορι για σωμα, βγαζει τον ιδιο full ηχο με μια κιθαρα με ολο το σωμα και με tonewoods......

Διαβασε καλυτερα αυτα που εγραψα και θα καταλαβεις που ειναι η ειδοποιος διαφορα στα λεγομενα μας  ;)

HINT:η λεξη "ιδιοσυχνοτητες"

 

Κι άλλα κσύλα? Ναι γουστάρω!!    8) 8) 8)

 

θα έπρεπε στις παραπάνω κιθάρες να είναι και το βάρος των σωμάτων ίδιο  ..... τότε να δούμε τι διαφορές θα ακούγαμε...

 

(Και αυτό προέρχεται από κάποιον που αγαπάει και σκαλίζει και πιστεύει στα κσύλα)

Δυσκολο αλλα λιγα γραμμαρια θα εχουν διαφορά,αν ηθελες να υπηρχε και αυτο τοτε θα αφαιρουσες ή θα προσεθετες ξυλο απο το καπακι ή το σωμα αρα θα αυξομοιονονταν και οι ποσοτητες ξυλου,βεβαια οι διαφορες στον ηχο πιστευω θα ηταν απειροελαχιστες αλλα......για τον φοβο των ιουδαιων που λενε  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχω ανεχθεί πολλά επαέ μέσα, μέχρι και τους DP και το τσολιαδάκο το Παπαθανασίου.

Ε λοιπόν όχι, μια σανίδα ξσύλου, είναι σΥμπαντικότερη, μιας φορμάικας τύπου κιμπούρδα .

Αδέλφια οι κιμπουρδάδες τύπου DP δεν θα μας χωρίσουν ποτές

 

Δεν πουστεύω να σας πειράζει που το Σόλων, έχει παιχθεί με μαχογκάνι γίπσον ε?  ;D

 

Θάνατος στους κιμβουρδίστες 8)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιντεο ειναι η απολυτη αποδειξη..δεν υπαρχει ξυλο ενω και αυτο που υπαρχει ειναι για τα πανηγυρια....καλυτερη αποδειξη δεν μπορεις να βρεις πουθενα.

Δεν μπορω να καταλαβω πως συγκρινεις δυο κσυλα ακουγοντας μονο το ενα ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ρητορικά ερωτήματα από έναν μη κιθαρίστα, και σαφώς μη γνώστη του αντικειμένου. Απλά με βάση αυτά που ξέρω από τη συναναστροφή μου με κιθαρίστες.

Έχουμε και λέμε:

 

1. Αν δεν υπήρχε η εξάρτηση του ήχου από τα ...κσύλα, ποιος θα ήταν ο λόγος να πουλάνε 4 και 5 χιλιάρικα ένα κομμάτι κσύλο με 6 χορδές και 2-3 μαγνήτες οι κατασκευασταί;

2. Νομίζετε ότι από τη στιγμή που παίζονται τρελά λεφτά σε μία τεράστια βιομηχανία που λέγεται μουσική βιομηχανία, και δη αυτή των ηλεκτρικών κιθαρών, ακόμα κι αν κάποτε αποδεικνύονταν ότι όντως δεν υπάρχει εξάρτηση του ήχου από τα υλικά κατασκευής, θα υπήρχε ποτέ περίπτωση να έβγαινε κάποιος κατασκευαστής να το παραδεχτεί;

 

Πέρα από το debate, και πέρα από την πλάκα, σαφώς και παίζει ρόλο η επιλογή των υλικών. Ίσως όχι στον ήχο (ίσως και ναι), αλλά σίγουρα παίζει τεράστιο οπτικό και αισθητικό ρόλο. Αλλιώς παίζεις με ένα εργαλείο που είναι απλά χρηστικό (π.χ. η κιθάρα με σώμα φτιαγμένο από σανίδα λαϊκής), αλλιώς σε εμπνέει να παίξεις και να συνθέσεις ένα εργαλείο που είναι πανέμορφο, ή που τέλος πάντων το γουστάρεις εσύ προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο παραπανω βιντεο ομως ακους καθαρά καποιες απο τις ιδιοσυχνοτητες που ξεχωριζουν μεταξυ των ξυλων και που καποιοι δεν τις αποδεχονται

 

Το βιντεο ειναι η απολυτη αποδειξη..

 

Παρε και κιθαρα απο πετρα.;D ;D ;D εχει πετρινο ηχο?

 

Αν και η κλασσική πια εξαγωγή συμπερασμάτων τα τελευταία χρόνια από τα... βιντεάκια του Youtube δεν θα έπρεπε να με εκπλήσσει καθόλου, παρ'όλα αυτά εξακολουθεί να με εκπλήσσει, ακόμα και σε ένα υποτίθεται εξειδικευμένο φόρουμ στο οποίο οι φέροντες τέτοιες απόψεις (ειδικά για τις... ιδιοσυχνότητες rotflmao.gif ) θα έπρεπε να έχουν έστω μια στοιχειώδη, υποτυπώδη πείρα πάνω στους δεκάδες αστάθμητους παράγοντες μιας ηχογράφησης και την αστεία ποιότητα που προσφέρει μια τέτοια συμπίεση ηχητικών δεδομένων. Και αυτό πάει και προς τους κσυλολόγους, και προς τους μη.

 

@cyclops: αφού δεν είσαι χθεσινός εδώ, γνωρίζεις πολύ καλά πως οι απαντήσεις πάνω σε τόσο υπεραπλουστευτικά ερωτήματα έχουν δοθεί δεκάδες φορές, επομένως οδηγούμαστε στο συμπέρασμα πως τις αγνοείς και απλά πετάς λίγο περισσότερο καλαμπόκι στην ποπ-κορνιέρα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cyclops: αφού δεν είσαι χθεσινός εδώ, γνωρίζεις πολύ καλά πως οι απαντήσεις πάνω σε τόσο υπεραπλουστευτικά ερωτήματα έχουν δοθεί δεκάδες φορές, επομένως οδηγούμαστε στο συμπέρασμα πως τις αγνοείς και απλά πετάς λίγο περισσότερο καλαμπόκι στην ποπ-κορνιέρα.

Μα ακόμα κι έτσι να είναι (που σαφώς και δεν είναι, απλά για ακόμα μία φορά υποθέτεις για μένα αυτά που σκέφτομαι και δε σκέφτομαι κι αυτά που ξέρω και δεν ξέρω, λες και είσαι στο μυαλό μου), βοηθάω τις ανάγκες του φιλοθεάμονος κοινού. Όταν βλέπεις τους πρωτόγονους εξάχορδους να τσακώνονται over and over again για ένα θέμα που λογικά θα έπρεπε να έχει εξαντληθεί (αν όχι να μην υπάρχει καν), χρειάζονται υπερβολικές ποσότητες ποπκόρν για όλους εμάς τους υπόλοιπους που καθόμαστε σε μια γωνιά και απολαμβάνουμε το εργάκι. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε καλυτερα αυτα που εγραψα και θα καταλαβεις που ειναι η ειδοποιος διαφορα στα λεγομενα μας  ;)

HINT:η λεξη "ιδιοσυχνοτητες"

 

Αν το ξυλο ειχε εστω και ελαχιστη προσφορα στον ηχο θα επρεπε η  σανιδα που ουτε ενα 10% κανονικου σωματος δεν ηταν να μη ακουγεται σαν κανονικη κιθαρα με full ξυλα.Το ξυλο ειναι solid και οχι οποιασδηποτε μορφης hollow για να κανει την οποιαδηποτε διαφορα και να λειτουργει σαν ηχειο.

 

Το ποσο σκληρο ειναι το ξυλο η οχι επηρρεαζει τα πραγματα ,κυριως το sustain, αλλα μεχρι εκει...αυτα κυριως που κανουν την διαφορα ειναι το scale length, τα σημεια επαφης της χορδης, το υψος των μαγνητων,και το γενικό setup που πρεπει να ειναι πανομοιοτυπο για να γινει οποιαδηποτε συγκριση.

 

Το ποσο αμελητεα ποσοτητα ειναι το ξυλο στο απεδειξα περιτρανα...ακομα και με το μεγαλυτερο μερος NA ΛΕΙΠΕΙ η κιθαρα παιζει σαν κανονικη(για πες μου εκει η...σανιδα λειτουργει σαν ηχειο? ;D ) give me a freaking break.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ξυλο ειχε εστω και ελαχιστη προσφορα στον ηχο θα επρεπε η  σανιδα που ουτε ενα 10% κανονικου σωματος δεν ηταν να μη ακουγεται σαν κανονικη κιθαρα με full ξυλα.

 

Βρε άνθρωπε δεν έχεις έστω και ελάχιστη ιδέα από φυσική??? Η τρολλάρεις σκληρά μιας και είναι Παρασκευή βραδάκι? Είπα να απολαύσω το θέμα αλλά δεν μπορώ, θα σκάσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε άνθρωπε δεν έχεις έστω και ελάχιστη ιδέα από φυσική??? Η τρολλάρεις σκληρά μιας και είναι Παρασκευή βραδάκι? Είπα να απολαύσω το θέμα αλλά δεν μπορώ, θα σκάσω!

Για πες μας εσυ που εχεις....

 

YΓ μαθε και σε αυτον φυσικη αν θες.....http://www.guitarsite.com/news/music_news_from_around_the_world/electric-guitar-wood-myth-busted/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά έχει τόσο μεγάλη σημασία τελικά όλο αυτό το ζήτημα;; Ας παίξει ο καθένας με την κιθάρα που γουστάρει,που του ακούγεται όπως εκείνος επιθυμεί και θα είμαστε όλοι μια χαρά.

 

Γιατί να μπει κανείς σε αυτή τη διαδικασία,να κρίνει τις αγοραστικές επιλογές του διπλανού του και να διερευνήσει κατά πόσο το ξύλο είναι τίμιο ή όχι;Δεν επέβαλε κανείς σε κανέναν να παίξει μόνο με ξύλο άριστης/μέτριας/κακής ποιότητας.

 

Θέλετε IKEA guitars,πάρτε τες.Θέλετε πέτρινες,πάρτε τες.

 

Εγώ πάντως με την ελάχιστη εμπειρία που έχω από κιθάρες,θα πω πως ανάλογα με το εκάστοτε ξύλο είχα ακούσει διαφορές και εξηγούμαι.

 

Έχουν περάσει από τα χέρια μου κιθάρες με full mahogany (ναι,kalo gia metal),με alder body/maple neck και fretboard,ash body/rosewood neck.Les Paul και Strat,ακόμα και Tele για ένα μικρό διάστημα.Διαφορές ναι άκουσα,αλλά δεν είναι εκεί το θέμα στην τελική.Το θέμα είναι ότι ΟΛΑ παίζουν ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα,από τις χορδές και την πένα μέχρι τον ενισχυτή.Απλώς άλλα παίζουν μεγαλύτερο ρόλο και άλλα μικρότερο.Το υλικό κατασκευής λοιπόν ενός ηλεκτρικού οργάνου παίζει σαφώς μικρότερο ρόλο από τους μαγνήτες,τα ηλεκτρικά,τον ενισχυτή και τα πετάλια.

 

Αυτή είναι η γνώμη μου δίχως να έχω κάνει τις δικές έρευνες και με σαφώς λιγότερη εμπειρία...

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου