Προς το περιεχόμενο

Το debate ΟΛΩΝ των εποχων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα του youtube το ξερουμε και το εχουμε χωνεψει καλα.Συμφωνω στους ασταθμητους παραγωντες που σε οποιοδηποτε ιντερνετικο debate δεν παιρνω ΚΑΝ θεση,στο βιντεο που ποσταρα ομως το ποσταρα γιατι απ'οσα εχω δει και διαβασει ολον αυτον τον καιρο ειναι το μονο που εχω βρει και εχει ενα αξιπρεπες Α/Β τεστ.

 

Kαι μόνο το γεγονός πως χρησιμοποιείς την λέξη "αξι(ο)πρεπές" παρά τις όποιες επισημάνσεις, και πως εξακολουθείς να έχεις κάποια μάταιη ελπίδα εξαγωγής βάσιμων συμπερασμάτων από... βιντεάκια, με πιθανότητα να αποτελέσουν έστω και ελλιπές υποκατάστατο της ΔΙΚΗΣ σου πείρας (που ούτε αυτό μπορούν να το κάνουν), σημαίνει πως δεν καταλαβαίνεις καθόλου την πραγματική σημασία όσων έγραψα.

 

@cyclops: είναι κρίμα να βλέπω ένα (βασικά δυο) κρυφοτρολ πάλι εν δράσει. Αλλά δεν θέλω να ανησυχήσεις πως θα σε κυνηγήσουμε ξανά για τα πιστεύω σου - έχουμε καλύτερες δουλειές να κάνουμε. Απλά υπενθυμίζω και πάλι πως για τις και καλά εμπρηστικές και με υφάκι ερωτήσεις που κάνεις γνωρίζεις ήδη την απάντηση. Καλή συνέχεια και κόψε τις "υπερβολικές ποσότητες ποπ κορν" (sic) διότι προκαλoύν τυμπανισμό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μα είναι επιχείρημα μουσικού αυτό; Ακροατής είσαι; Μόνο ο ήχος παίζει ρόλο; Η αίσθηση;

 

Αν μόνο ο ήχος μας ενδιαφέρει (αποτέλεσμα), και όχι το παίξιμο (πράξη) τότε να τα παρατήσουμε και να δίνουμε τις κιθάρες μας σε άλλους να παίζουν. Εμείς να φτιάχνουμε μόνο τον ήχο...

 

Δεν είμαι ακροατής. Είμαι (ή φιλοδοξώ να είμαι) μουσικός. Και δεν με ενδιαφέρει να κρίνω μια κιθάρα από το πώς ακούγεται αλλά από το πώς παίζει.

 

 

 

Blah Blah blah..παλι αποφευγεις να απαντησεις....εξαλλου το playability που λες εχει να κανει με τον τροπο και την ποιοτητα κατασκευης ενος οργανου...ασχετο με το θεμα που στην προκειμενη περιπτωση ειναι ο ηχος.Λεγε λοιπον μπορεις η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι μόνο το γεγονός πως χρησιμοποιείς την λέξη "αξι(ο)πρεπές" παρά τις όποιες επισημάνσεις, και πως εξακολουθείς να έχεις κάποια μάταιη ελπίδα εξαγωγής βάσιμων συμπερασμάτων από... βιντεάκια, με πιθανότητα να αποτελέσουν έστω και ελλιπές υποκατάστατο της ΔΙΚΗΣ σου πείρας (που ούτε αυτό μπορούν να το κάνουν), σημαίνει πως δεν καταλαβαίνεις καθόλου την πραγματική σημασία όσων έγραψα.

Θελω ΑΝ μπορεις να μου το κανεις πιο λιανα και ΑΝ γινεται να μου δωσεις να καταλαβω την σημασια απο αυτα που εγραψες,γιατι απ'οσο νομιζω απαντησα αναλογως και παλι με λες χαζό αναξιοπιστο και αιθεροβάμων.Δλδ εσυ απο την δικη σου εμπειρια εχεις διεξαγει το παραπανω τεστ και με τα ιδια σου αυτια δεν ακουσες διαφορά.Η λεξη αξιοπρεπες γιατι σε ξενιζει τοσο ? και σε ποιες "επισυμανσεις" αναφερεσαι ? Μου επισημανες κατι ορθο και το απερηψα ? Εγω εδω γραφω για να "συζητησω" με ανθρωπους και να ανταλλαξω αποψεις.Ειμαι λαθος σε κατι ? αποδειξε το μου και θα σε χειροκροτησω κιολας,αλλα μεχρι στιγμης σε ολο το θρεντ δεν εχω δει ή διαβασει καποια τεκμηριωμενη αποψη σου περι του θεματος

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε βοηθήσω βρε Dreamdancer (αν και δεν είμαι πιστοποιημένος στις βοήθειες ειδικών αναγκών).

 

Αυτό που λέει το βίντεο είναι ότι δύο πανομοιότυπες κιθάρες, με τις περισσότερες παραμέτρους ίδιες αλλά με διαφορετικά ξύλα, ακούγονται κάπως διαφορετικά.

Το συμπέρασμά τους λοιπόν είναι ότι το ξύλο της κιθάρας είναι και αυτό, ένας παράγοντας που διαμορφώνει τον ήχο.

Δεν διαφώνησαν στο αν καρφώσουν 6 σύρματα κι ένα μαγνήτη πάνω στον στύλο της ΔΕΗ θα ακουστεί ήχος.

Ούτε τις βγάλαν να τις μετρήσουν συγκρίνοντας τις ακριβότερες PRS με μαδέρι από οικοδομή και ποιος έχει το χρυσό αυτί να τις ξεχωρίσει.

 

Αν σου αρέσει εσένα το μαδέρι, μαγκιά σου και χαρά σου και πρόσεχε τις σκλήθρες.

Μην ψυχαναγκάζεσαι να πείσεις γιατί δεν ζητήθηκε. Πάρτο, παίξε και άσε τους φτωχούς τω πνεύματι στο Matrix τους.

 

Ελπίζω να βοήθησα γιατί από κει και πέρα η βοήθεια χρήζει επαγγελματία και δεν μπορώ να βοηθήσω οικονομικά αυτή τη περίοδο.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συνεισφέρω δυο τρεις σκέψεις, χωρίς να με απασχολεί πλεον το θέμα τόσο πολύ μιας και όπως έχω ξαναγράψει, η δικιά μου κιθάρα μου ακούγεται διαφορετική από Δευτέρα σε Τρίτη με τα ίδια σεττινγκσ

 

Για το βίντεο... αν είδα καλά δεν στέκονται στο ίδιο σημείο από το ηχείο του ενισχυτή οπότε το οποιοδήποτε φιντμπακ δεν θα επηρέαζε τον ήχο τονίζοντας τις αρμονικές;  ??? (ερώτηση αυτό)

 

Για τα κσυλα.. Τα κσυλα παλλονται, και με το να πάλλονται πλεον δεν ειναι μόνο οι χορδές που παλλονται αλλα έχουμε μια αλληλεπιδραση και εναν συνδυασμό παλμων (χορδες + σωμα -> μαγνητες) που καθοριζουν την χροια. Γνωμη μου είναι πως αυτο βγαινει στον ενισχυτη, κυριως με τη μορφη σαστεην αλλά και και ως συχνοτικό χρωματισμός.

 

ΓΙα το σαστεην δε, παιζει ρολο το αν το μανικι με το σωμα ταιριαζουν συχνοτικά και μπορουν να παλλονται σε συντονισμο - αν οχι, τοτε στο σημείο που ενωνονται, η διαδοση των παλμων αλληλοακυρωνεται. Αν ταιριαζουν, παλλονται αρμονικα και αυτο γινεται αντιληπτο ως αυξημενο σαστεην.

 

Καποιος τεχνιτης που σέβομαι τη γνωμη του μου λεγε καποτε ότι το πιο σημαντικό εκ των ξύλων στην ηλεκτρική είναι το μανικι.

 

Πιστευω οτι ενα σωστο τεστ θα ξεκινουσε να συγκρινει τον ηχο χτυπώντας το σωμα της κιθάρας και οχι τις χορδες.

 

Τωρα ολα αυτα για φιλολογικους λογους καθως τελικά πιστευω ότι η ψυχολογια κανει τον ηχο (που και αυτή επηρεάζεται από τον εξοπλισμο και ανατροφοδοτείται από το ποσο μας αρεσει ο ηχος εκείνη τη στιγμη αλλα εινα υπερσυνολο αυτου)

 

Πάω να κουμπώσω ένα Σμαλλ Στονε που μολις μου ηρθε για χριστουγεννιάτικο δώρο (κυριάκο:  :) :) :) )

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O dreamdancer έχει ισχυρό πολιορκητικό κριό και φαίνεται αποφασισμένος να εκπορθήσει και το πρώτο οχυρό σας (distortion) και το δεύτερο (clean), θα σας αφήσει από ελεημοσύνη το τρίτο (unplugged) και μετά θα κοτσάρει μαγνήτες τάστα γέφυρα και nut πάνω στον κριό και θα παίξει ένα power-metal ύμνο για την περίτρανη νίκη του ένας-εναντίον-όλων, και θα ακουστεί ΤΕΛΕΙΑ λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tεχνιεντως απεφυγες την ερωτηση εσυ θα αναγνωριζες την σαπιοσανιδα χωρις καν σωμα μεσα απο 5 κανονικες κιθαρες?με καθαρο ηχο?

 

όχι, δε θα μπορούσα, δηλαδή, να σου πω ποια κιθάρα είναι ποια, αλλά θα μπορούσα, ξεκάθαρα, να καταλάβω πότε αλλάζεις όργανα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blah Blah blah..παλι αποφευγεις να απαντησεις....εξαλλου το playability που λες εχει να κανει με τον τροπο και την ποιοτητα κατασκευης ενος οργανου...ασχετο με το θεμα που στην προκειμενη περιπτωση ειναι ο ηχος.

Για όνομα! Δεν μιλάω για playability. Μιλάω για αίσθηση του οργάνου. Στα αλήθεια δεν μπορείς να τα ξεχωρίσεις; Το playability (έννοια εξαιρετικά υποκειμενική και θέμα γούστου και κατασκευής χεριών/σώματος του παίχτη) είναι μόνο ένα (μικρό) υποσύνολο της αίσθησης που σου αφήνει το όργανο.

 

Εσύ όταν παίζεις μια κιθάρα αντιλαμβάνεσαι μόνο το playability; Έχεις προσέξει ποτέ ότι καμία κιθάρα δεν αφήνει την ίδια αίσθηση με την άλλη; Ακόμη και ίδια μοντέλα;

 

Και ο ήχος δεν είναι κάτι αφαιρετικό. Είναι πάντοτε σε συνάρτηση με αυτά που αντιλαμβάνεσαι/νιώθεις παίζοντας, τα οποία τα επεξεργάζεται ο εγκέφαλός σου και δημιουργεί το ψυχοακουστικό υπόβαθρο για να υποδεχτείς τον ήχο που παράγεις ο ίδιος. Και όλο αυτό είναι ένας αυτοτροφοδοτούμενος κύκλος.

 

Σκέτο ήχο ακούνε μόνο οι ακροατές. Και σε ρωτάω κι εγώ ξανά. Μουσικός είσαι ή ακροατής;

 

Ελικικρινά, από το υπερβολικό σου πείσμα να υπερασπιστείς την υπερβολική σου τοποθέτηση χωρίς να υποχωρείς 1 εκ. για χάρη της κοινής λογικής, ακούγεσαι λες και παίζεις κιθάρα μόνο 6 μήνες και έχεις παίξει με 1 όργανο όλο και όλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε βοηθήσω βρε Dreamdancer (αν και δεν είμαι πιστοποιημένος στις βοήθειες ειδικών αναγκών).

 

Αυτό που λέει το βίντεο είναι ότι δύο πανομοιότυπες κιθάρες, με τις περισσότερες παραμέτρους ίδιες αλλά με διαφορετικά ξύλα, ακούγονται κάπως διαφορετικά.

Το συμπέρασμά τους λοιπόν είναι ότι το ξύλο της κιθάρας είναι και αυτό, ένας παράγοντας που διαμορφώνει τον ήχο.

Δεν διαφώνησαν στο αν καρφώσουν 6 σύρματα κι ένα μαγνήτη πάνω στον στύλο της ΔΕΗ θα ακουστεί ήχος.

Ούτε τις βγάλαν να τις μετρήσουν συγκρίνοντας τις ακριβότερες PRS με μαδέρι από οικοδομή και ποιος έχει το χρυσό αυτί να τις ξεχωρίσει.

 

Αν σου αρέσει εσένα το μαδέρι, μαγκιά σου και χαρά σου και πρόσεχε τις σκλήθρες.

Μην ψυχαναγκάζεσαι να πείσεις γιατί δεν ζητήθηκε. Πάρτο, παίξε και άσε τους φτωχούς τω πνεύματι στο Matrix τους.

 

Ελπίζω να βοήθησα γιατί από κει και πέρα η βοήθεια χρήζει επαγγελματία και δεν μπορώ να βοηθήσω οικονομικά αυτή τη περίοδο.

 

 

 

Και ποιος σου λεει εσενα οτι εχουν πανομοιοτυπο setup? οπως ειπες και εσυ εχουν"τις περισσοτερες παραμετρους ιδιες" ποια ειναι η αποδειξη οτι ειναι τα ξύλα?Και ας πουμε για να γινει και συζητηση,αντε ειναι τα ξυλα σε πρωτη φαση....μετα σου δειχνω εγω αλλο βιντεο που χωρις ξυλα μια κιθαρα ακουγεται σαν κανονικη.Αυτη η τεραστια διαφορα τι δειχνει αυτοματως? οτι τα ξυλα δεν βρισκονταν ποτε στην εξισωση...αρα γυριζοντας στο πρωτο βιντεο οτι διαφορα ακους η νομιζεις οτι ακους(βλεπε ψυχοακουστικη) δεν ειναι αποτελεσμα των ξυλων αλλα καποιας αλλης παραμετρου(υψος χορδων,υψος μαγνητών,saddles,nut,ενωσης μανικιου με σωμα κτλ κτλ κτλ).

 

Ελπιζω να σε βοηθησα να καταλαβεις....

Οσο για την βοηθεια να σαι καλα...η σκεψη μετραει...και αν δεν μπορεσες να με βοηθησεις εσυ που ξερεις ισως να μπορεσω εγω.....θα βγαλω συντομα προγραμμα εκμαθησης κιθαρας για ατομα με ειδικες αναγκες και συγκεκριμενα για ξερολες πλην κουλους μπασιστες.Μαντεψε απο που πηρα την εμπνευση 8)....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου