Προς το περιεχόμενο

Το debate ΟΛΩΝ των εποχων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχει τόσο μεγάλη σημασία τελικά όλο αυτό το ζήτημα;;

 

Αν θες να γενείς άνδρας, πρέπει να διαλέξεις στρατόπεδο νέε.

Οι με τις κιμπουρδες τις DP και το Βαγγέλα με τα 850 πετάλια στα βρωμοπόδαρά του, ή με τους άντριδες χειριστές μαχογκανίων .

Αδελφές των κλαβιέ δεν σηκώνουμε, διάλεξε μικρέ  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο καθένας φαίνεται να είναι ευχαριστημένος μέσα στη μικρή του γυάλα.   :D

Έτσι!

Σκέψου μόνο να ήταν η Guild σου από Ash, με maple fretboard. ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι!

Σκέψου μόνο να ήταν η Guild σου από Ash, με maple fretboard. ;D ;D ;D ;D

 

Έβγαινε και σε ash αυτή... (Πολύ θα ήθελα να την ακούσω) :)

 

Να, εδώ μία...(not exactly in the right hands) :D

 

http://www.youtube.com/watch?v=nomuSXUIV2w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν το έκανε εκείνος, σας προσκαλώ εγώ στην έκθεση ζωγραφικής του Πέτρου Μαχόγκανι, γνωστού στο Νόιζ και ως Blue:

 

https://www.facebook.com/events/228719730528903/

 

 

ευχαριστώ για το σαπόρτ αλλά δεν είμαι εγώ. Εξάλλου, όποτε πουλάω τέχνη δεν κάνω γραμματικά λάθη

"Μόνος στην πόλη"είναι ο τίτλος της έκθεσης του ΜΑΧΟΓΚΑΝΙ που μας ταξιδεύει σε τοπία- πόλεις, σύγχρονες, ολόφωτες, σε πλήρη κίνηση και δράση αντιπαραβάλλοντας ταυτόχρονα το συναίσθημα της μοναξιάς και της πλήρης αποξένωσης του ατόμου-μονάδα που τις βιώνει ζώντας σ' αυτές. Το κέντρο βάρους δίνεται στην ψυχική πίεση που το άτομο με συναίσθηση λαμβάνει σ' ένα τοπίο που δεν βάλλεται από φυσική αντιξοότητα, αλλά από τον ψυχικό καταναγκασμό που δημιουργεί η μαζικοποίηση και κάνει τον άνθρωπο να υποφέρει προσβάλλοντας τον πνευματικό του προορισμό και την ψυχική του ισορροπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

της πλήρης αποξένωσης

 

Σε άλλα νέα, φοβερή σπείρα υπνωτιστών σκορπίζει τον τρόμο στις γειτονιές του Βόλου.

 

http://www.enikos.gr/society/196296,Bolos:_Ypnwtisan_hlikiwmenoys_kai_toys_l.html

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει λίγο περισσότερο ο ήχος της mahogany.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η κλασσική πια εξαγωγή συμπερασμάτων τα τελευταία χρόνια από τα... βιντεάκια του Youtube δεν θα έπρεπε να με εκπλήσσει καθόλου, παρ'όλα αυτά εξακολουθεί να με εκπλήσσει, ακόμα και σε ένα υποτίθεται εξειδικευμένο φόρουμ στο οποίο οι φέροντες τέτοιες απόψεις (ειδικά για τις... ιδιοσυχνότητες rotflmao.gif ) θα έπρεπε να έχουν έστω μια στοιχειώδη, υποτυπώδη πείρα πάνω στους δεκάδες αστάθμητους παράγοντες μιας ηχογράφησης και την αστεία ποιότητα που προσφέρει μια τέτοια συμπίεση ηχητικών δεδομένων. Και αυτό πάει και προς τους κσυλολόγους, και προς τους μη.

Το θεμα του youtube το ξερουμε και το εχουμε χωνεψει καλα.Συμφωνω στους ασταθμητους παραγωντες που σε οποιοδηποτε ιντερνετικο debate δεν παιρνω ΚΑΝ θεση,στο βιντεο που ποσταρα ομως το ποσταρα γιατι απ'οσα εχω δει και διαβασει ολον αυτον τον καιρο ειναι το μονο που εχω βρει και εχει ενα αξιπρεπες Α/Β τεστ.Επισης στο βιντεο λενε οτι σιγουρα αυτο που ακους δεν ειναι αυτο που ακουμε και εμεις λογω "της συμπιεσης του youtube" αλλα παρ'ολα αυτα εχουν:

2 ιδιες κιθαρες με διαφορετικα καπακια

Ιδιες χορδες

Ιδιες πενες

Ιδιο ενισχυτη

Ιδια κλειδια

Ιδιο καβαλαρη

Ιδια ηλεκτρικα

Ιδιους μαγνητες

Ιδιο καλωδιο

Κανουν strum στο ιδιο ακριβως σημειο

 

Αν δεν ακους διαφορά αναμεσα στις 2 τοτε ή δεν ειδες το βιντεο ή απλως δεν θελεις να ακουσεις.Εξηγησε μου αν σου ειναι ευκολο ποιοι αλλοι "ασταθμητοι" παραγωντες μπορουν να επιρεασουν το ακουστικο αποτελεσμα αναμεσα σε αυτες τις κιθαρες ? Ακομα και το φινιρισμα ειναι το ιδιο.

 

Αν το ξυλο ειχε εστω και ελαχιστη προσφορα στον ηχο θα επρεπε η  σανιδα που ουτε ενα 10% κανονικου σωματος δεν ηταν να μη ακουγεται σαν κανονικη κιθαρα με full ξυλα.Το ξυλο ειναι solid και οχι οποιασδηποτε μορφης hollow για να κανει την οποιαδηποτε διαφορα και να λειτουργει σαν ηχειο.

 

Το ποσο σκληρο ειναι το ξυλο η οχι επηρρεαζει τα πραγματα ,κυριως το sustain, αλλα μεχρι εκει...αυτα κυριως που κανουν την διαφορα ειναι το scale length, τα σημεια επαφης της χορδης, το υψος των μαγνητων,και το γενικό setup που πρεπει να ειναι πανομοιοτυπο για να γινει οποιαδηποτε συγκριση.

 

Το ποσο αμελητεα ποσοτητα ειναι το ξυλο στο απεδειξα περιτρανα...ακομα και με το μεγαλυτερο μερος NA ΛΕΙΠΕΙ η κιθαρα παιζει σαν κανονικη(για πες μου εκει η...σανιδα λειτουργει σαν ηχειο? ;D ) give me a freaking break.

 

 

Αυτο που μαλλον καταλαβαινω ειναι οτι ΕΣΥ πιστευεις οτι θα βγαλεις τον ιδιο ηχο με οτι κουτσουρο και να παιξεις και ΕΓΩ απο την μερια μου πιστευω οτι τα κουτσουρα θα εχουν μια ελαχιστη ακουστικη διαφορά.

Επισης

Δεν μπορω να καταλαβω πως συγκρινεις δυο κσυλα ακουγοντας μονο το ενα ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο που μαλλον καταλαβαινω ειναι οτι ΕΣΥ πιστευεις οτι θα βγαλεις τον ιδιο ηχο με οτι κουτσουρο και να παιξεις και ΕΓΩ απο την μερια μου πιστευω οτι τα κουτσουρα θα εχουν μια ελαχιστη ακουστικη διαφορά.

Επισης

 

Αυτο που λεω ειναι οτι οι οποιες διαφορες οφειλονται παντα σε αλλους παραγοντες(πχ setup) και οχι στα ξυλα.Τον ηχο που βγαζει ο μαγκας στο βιντεο που σου εδειξα με μια σανιδα απο τον δρομο θα μπορουσε καλλιστα να τον εβγαζε μια πχ ibanez η ltd...που και ολο το σωμα τους εχουν και tonewoods ξυλα που ακομα και τα χειροτερα τους ειναι λευγες καλυτερα απο σανιδα καφασιου απο τον δρομο.Η διαφορα στο βιντεο που σου εδειξα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ.Βαλε λοιπον αυτο το βιντεο  μονο με ηχο σε καποιον και σιγουρα θα υποθεσει οτι ειναι μια νορμαλ superstrat μεταλοκιθαρα.

 

Ειναι αδιανοητο να υποστηριζεις λοιπον οτιδηποτε για ξυλα απο την στιγμη που σου δειχνω κιθαρα χωρις σχεδον καθολου ξυλα να παιζει σαν κανονική.

 

Ασε που ενα μεγαλο μερος αυτων που ακους εχει να κανει με την ψυχοακουστικη που σημαινει οτι σε ενα βαθμο ακους αυτο που περιμενεις ,θέλεις η ελπιζεις να ακουσεις ;).Αν σου πω οτι θα ακουσεις μια κιθαρα με σωμα απο μια σανιδα καφασιου,το ενα θα σου ξυνιζει το αλλο θα σου βρωμαει....αν στην βαλω μονο με ηχο θα πεις οκ μια κιθαρα της σειρας...σε καμια περιπτωση δεν θα καταλαβεις οτι λειπει το σωμα.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ακούσω λιγάκι τους ειδήμονες που μας τσαμπουνάνε συνέχεια το θέμα της συμπίεσης στο YouTube. Υπό ποία έννοια υπάρχει συμπίεση, ποιες συχνότητες πάσχουν και υπό ποιες ακριβώς συνθήκες περιμένουν να κάνουν το συγκριτικό ώστε να το αποδεχθούν; Μήπως σε ανάλυση 24bit/192kHz;

Πάω στοίχημα ότι ακόμα και στο ίδιο δωμάτιο να βρεθούν με δύο πανομοιότυπα σεταρισμένες κιθάρες, μία με πανάκριβο σώμα και μία με ένα κούτσουρο, και ηχούν το ίδιο, αυτοί θα ακούνε χαοτική διαφορά υπέρ της ακριβής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου