Προς το περιεχόμενο

Ταλαιπωρημενη Gibson les paul studio


omnio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα την αποψη σας και γενικοτερα τις ιδεες και προτασεις σας για μια κιθαριτσα που εχει ζησει πολλα....

 

Εχω μια lp studio απο το 1997 σε ebony. Γενικοτερα εχει φαει γερους τσαμπουκαδες, εχει παιξει live αλλα παραολα αυτα παιζει αριστα! Ελεγα λοιπον μηπως ασχοληθω λιγο μαζι της και την ξανακανω.... κιθαρα....

 

Τι θα λεγατε να της βγαλω το χρωμα και ειτε την ξαναβαψω μαυρη (η κατι αλλο) ειτε την αφησω σε μαονε (χεχε) χρωμα που μου αρεσει κιολας? Ξερω οτι θα χασει μεταπωλητικη αξια αλλα ετσι κι αλλιως δεν εχω σκοπο να την δωσω.

 

Εχει κανει καποιος repaint-refinish σε les paul (το αναφερω μηπως και αλλαζει η τεχνικη αναλογα την εταιρεια και τα λουστρα που χρησιμοποιουν)? Αν τελικα αποφασισω να την "ξεβαψω", μηπως γνωριζει καποιος τι χημικο πρεπει να χρησιμοποιησω και τι πρεπει να κανω μετα? Φανταζομαι οτι πρεπει πρωτα να γεμισω τα πιθανα κενα των ξυλων και μετα τριψιμο...??? Τελος τι γινεται με το μπρατσο? Θελει αλλη τεχνικη και τριψιμο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μήπως να την πήγαινες σε κανα τεχνίτη;

Δεν είναι εύκολη δουλειά για κάποιον που δεν το έχει ξανακάνει και δεν πρόκειται για καμιά κιθάρα της πλάκας ώστε να μη σε νοιάζει.

Πάντως, αν δεν σε ενδιαφέρει η μεταπώληση, +1000 για αλλαγή χρώματος  εμφάνιση. Κι εγώ το έκανα σε δύο δικές μου και έγιναν άλλες κιθάρες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωμη μου να αφήσεις το χρώμα ήσυχο, οι τσαμπουκάδες είναι παράσημα. Δώσε τα λεφτά σου για κάποιο άλλο upgrade της κιθάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην αφηνεις ετσι οπως ειναι.Αν τωρα  θες σωνει και καλα να την βαψεις, δωστη σε ενα τεχνιτη να σου κανει σωστη δουλειά.Δεν ειναι beater κιθαρα να της αλλαξεις τον αδοξαστο χωρις τυψεις.....Εντωμεταξυ ποσταρε και καμια φωτο να δουμε κιολας πως ειναι τωρα ;).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι early 90's Studio ειχαν μασιφ σωμα και εβενινη ταστιερα, θεωρουνται οι καλυτερες Studio που εχει βγαλει η Gibson. Αν σε ενοχλει η εμφανιση και θες να δειχνει καινουρια δωστη σε καποιο επαγγελματια αλλιως ριξε πολυ διαβασμα οnline και παρε κομματια ξυλου να εξασκηθεις για πολυ καιρο πριν ακουμπησεις τη κιθαρα σου. Αν θες nitro (οτι εχει η κιθαρα σου) υπολογισε 300+ για αμοιβη επαγγελματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις σας. Συμφωνω οτι δεν ειναι καμια κιθαρα των 100 ευρω για να πειραματιστω μαζι της αλλα δεν ειναι η βασικη μου και σκεφτομουν και ποσο χειροτερη μπορει να γινει (η μαλλον να την κανω....).

 

Για αναβαθμισεις της εχω περασει πριν απο μερικα χρονια sd sh-6 και sd tb-6 και σκεφτομαι ετσι για να δοκιμασω να της περασω το tronical. Γενικως ειναι ενα πειραματοζωο που οτι και να της κανω, πραγματικα παιζει παρα μα παρα πολυ καλα.

 

btw, ξερει κανεις το κοστος για (ας το πουμε) restoration?

 

υγ: η κιθαρα ειναι του 1997 οποτε υποθετω οτι δεν ισχυει οτι αναφερεις για τις early 90s..?

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωμη μου να αφήσεις το χρώμα ήσυχο, οι τσαμπουκάδες είναι παράσημα. Δώσε τα λεφτά σου για κάποιο άλλο upgrade της κιθάρας.

Συμφωνώ απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι early 90's Studio ειχαν μασιφ σωμα και εβενινη ταστιερα, θεωρουνται οι καλυτερες Studio που εχει βγαλει η Gibson.

 

Αν και θεωρούνται οι καλύτερες (και γενικότερα όλες οι Studio της δεκαετίας του 90) ΔΕΝ είχαν "μασιφ σώμα".Από το 1983 (περίπου) και μετά η Gibson άρχισε το "chambering" σε όλες τις Les Paul πλην των "early Historics" (πριν καν δημιουργηθεί το Custom Shop.) γιατί το "κακό παράγινε" με τις Norlin-era Les Pauls.Έχει τύχει να δοκιμάσω Les Paul δεκαετίας 70 που ζύγισε σχεδόν 16lbs(!).Οι Studio της δεκαετίας του 90 έχουν το λεγόμενο "Swiss cheese holes" chambering,δηλαδή 9 τρύπες "στρατηγικά" τοποθετημένες στο σώμα της κιθάρας.Επιγραμματικά,το 2006 άρχισε το λεγόμενο "traditional chambering" και μετά το "Modern Chambering" και καπως έτσι φτάσαμε στο άλλο άκρο...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

σχεδον ολοι οι φιλοι που πειραξαν παλιες κιθαρες η γενικοτερα οργανα που ειχαν για πολλα χρονια με ιστοριες παιξιματα κτλ καποια στιγμη το μετανιωσαν ασχημα  ;)

 

εγω θα την αφηνα οπως ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου