Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφούσα, κράσαρε, τα έχασα, ζήτω τα synth workstation!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και με το hardware μου έχει τύχει στραβή... έπεσε το ρεύμα και το UPS δεν κράτησε!

Παρτιτούρα με μολύβι, μόλις τελειώσει σκανάρεται στο pc και στέλνεται με mail στον εαυτό μου (ή ανεβαίνει dropbox, ή backup σε εξωτερικό δίσκο ή κάτι παρόμοιο ως 2ο digital backup τέλος πάντων).

Το μυαλό (μου) δυστυχώς δεν έχει αρκετή μνήμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μολύβια, χαρτιά, σφυρίχτρες, innuendoes, ,,,,

 

Την έκφραση cast in stone, τζάμπα την έβγαλαν νομίζετε οι Αγγλοσάξωνες;

Αντιγραφή σε μάρμαρο (για πιο Ελληνικό στυλ) όταν η εργασία είναι σε τελική μορφή και θέλετε να την εκδώσετε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περαν απο την κατασταση του συστηματος μας, το αν ειναι σπασμενα τα προγραμματα, το αν υπαρχουν οι σωστες ρυθμισεις στα προγραμματα, το αν ειναι σωστα σεταρισμενο το λειτουργικο υπαρχουν καποια πραγματα που πρεπει να προσεχουμε οταν χρησιμοποιουμε το daw μας.

 

Ειναι φυσιολογικο, συμβαινει σε ολους οσους ασχολουνται με το pc με διαφορα προγραμματα και οχι μονο μουσικα.

 

Οι περισσοτεροι ειτε απο ελλειψη γνωσεων ειτε απο αμελεια δεν στηνουν και συντηρουν σωστα το συστημα τους ακομα και σε σχεση με τις απαιτησεις των προγραμματων και ζητανε πολλα πραγματα απο αυτο.

 

Δεν λεω για εσενα φυσικα.

 

Στην περιπτωση σου αφου δεις γιατι σου πεταξε η σου πεταει μπλε οθονες απο το log για να προσδιορισεις απο τα μηνυματα τον "φταιχτη" θα πρεπει οπως ολοι μας να σωνεις τακτικα το project , σε συντομα βηματα και μαλιστα με διαφορετικο ονομα , οχι το ιδιο.

cos_dr, cos_dr1, cos_dr2, cos_drfinal, η οπως βολευεσαι.

 

Στα hardware αυτα τα προβληματα δεν υπαρχουν, μπορει ομως να υπαρξουν καμμια φορα θεματακια πολυ σπανια βεβαια με το sequencer τους κυριως, μικροθεματακια βεβαια, αλλα απο τα soft daw εχεις και περισσοτερα οφελη, οποτε εκει ειναι και το catch.

 

παντως αν σε παρηγορει αυτο, συμβαινει και στους καλυτερους.

Γι αυτο παιρνουν τα μετρα τους με τα back up , μπορεις να δεις και να τηρεις οπως και εγω τηρω οταν επαθα μερικα τετοια παλαιοτερα, ιδιαιτερα στα πρωτα μου βηματα, και ετσι δεν θα σπαστεις.

 

δεν ξερω ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις αλλα αν εγραφες απο εξωτερικη πηγη οπως καταλαβα, ισως εχουν σωθει τα audio data στον αντιστοιχο φακελο του project, εκτος και αν "εξαφανιστηκαν όλα"

 

save λοιπον και με το κολπο με τα ονοματα, εχεις και τα βηματα σου , ενταξει θα φας λιγο χωρο για το αρχειο του project αλλα συνηθως τα διαφορετικα αρχεια διαχειριζονται το ιδιο μεγεθος των data, δεν σωνονται ολα μαζι, παρα μονο το αρχειο που εχει τις πληροφοριες για το project θα το εχεις πολλες φορες σε διαφορετικα βηματα προόδου.

 

Δεν ειναι αναγκη να σπαζεσαι και να περιμενεις να φτιαξεις την γενικη μιξη στο synth προκειμενου να αποφυγεις την μιξη και επεξεργασια στο daw που σου δινει μεγαλυτερες δυνατοτητες, πρακτικοτητα και περισσοτερα εργαλεια και αλλα, επειδη την πατησες μια φορα.

 

τι να πουνε και άλλοι που εχουν παθει πολυ χειροτερα με πολυπλοκότερα project που συνδυαζουν πολλα πραγματα και ρυθμισεις και εγω δηλαδη.

 

Υπομονη ... θα το ξαναφτιαξεις απλα τηρωντας τους κανονες και κανε και ενα check στο συστημα σου γιατι η μπλε οθονη..............

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω να το κάνετε με τον παραδοσιακό ινδιάνικο τρόπο που μαζεύετε 6 άτομα της φυλής, τους το τραγουδάτε (κανάλι-κανάλι) και το απομνημονεύουν, λέγοντάς το ο καθένας σε 6 άτομα παραπέρα κ.ο.κ. Ούτε μολύβια, ούτε μάρμαρα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς όμως που υπάρχουν τα συνθια workstations με τα σούπερ sequencer τους! :) Πάντα προτιμώ να γράφω τα κομμάτια μου στο seq του συνθ μου και μετά να τα ηχογραφώ στο daw για περαιτέρω επεξεργασία.

 

Αυτό ακριβώς. 8)

 

ΖΗΤΩ ΤΟ HARDWARE, ΖΗΤΩ ΤΟ HARDWARE, ΖΗΤΩ ΤΟ HARDWARE, ΖΗΤΩ ΤΟ HARDWARE.

            ΖΗΤΩ ΤΟ HARDWARE, ΖΗΤΩ ΤΟ HARDWARE, ΖΗΤΩ ΤΟ HARDWARE,

                            ΖΗΤΩ ΤΟ HARDWARE, ΖΗΤΩ ΤΟ HARDWARE,

                                             ΖΗΤΩ ΤΟ HARDWARE.

                                                           ;D

 

ΑΜΗΝ! ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

 

Άσε με να μαντέψω axtarma... έχεις (ή μάλλον "έχεις") το Nuendo.

για να σου κρασαρει ή σπασμενο θα ειναι (το daw & τα soft synths/plug ins)

 

Όπως κατάλαβες φίλε αχταρμά, η κατηγορία απαγγέλθηκε, η ποινή προαποφασίστηκε. Είσαι ένοχος. Κλέφτης, απατεώνας κλπ κλπ κλπ.

 

Μα καλά ρε, δε βαρεθήκατε; Δεν έλιωσε ακόμα η καραμέλα;

Το γεγονός ότι ίσως να μην έχει σετάρει σωστά τον υπολογιστή του για μουσικές εφαρμογές, ή να έχει ένα σωρό άσχετα προγράμματα (π.χ. παιχνίδια, office κλπ) δε σας πέρασε καθόλου απ' το μυαλό;  ::) ??? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονη ...  γιατι η μπλε οθονη..............

Υπομονή...μάζεψε λεφτά και πάρε ένα Μac που δεν έχει μπλέ οθόνες!!!!! Κάτι ασημένιες δίνουν μαζί ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευκολα κατηγορουμε τα windows. Εγω δεν μπορω να βγαλω ετυμηγορια αμα δεν τσεκαρω το συστημα και να παω στο mac να δωσω περισσοτερα λεφτα για κατι που μπορω να το κανω σε "σωστα windows" με τις κλασσικες μου απαιτησεις στο σπιτι, ιδιατερα στα 7 που ειναι πιο ανετα και τα περισσοτερα προγραμματα ειναι συμμορφωμενα με αυτα, ακομα και τα x64 editions.

 

Χωρις βεβαια με αυτο που λεω να απαξιωνω τα mac, το αντιθετο. Αλλα οπου φτωχος και η μοιρα του. λολ

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψεματα, σοβαρή ηχογράφηση σε workstation, γίνεται μονο στο 10πλάσιο χρόνο απ'οτι σε ενα DAW και πάλι με πατεντες πανω σε πατέντες, χωρις να φτάνεις πάλι την ευελιξία του DAW.

 

Η πιο απλή λύση στο αρχικό θεμα, θα ήταν τα συχνά saves, πράγμα που οι περισσότεροι μάθαμε με το δύσκολο τρόπο :P

 

Κατα τ'αλλα αυτό που είπε ο cos, πρέπει να ξέρουμε τι υπολογιστή έχουμε, και τι μπορούμε να κάνουμε με αυτόν.

 

Οι υπολοιπες τοποθετήσεις (hardware/software και ξερό ψωμι) δείχνουν απλά ότι βαριόμαστε και θέλουμε να κοντραριστούμε σε χωρίς ουσια ζητήματα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows μην τα κατηγοράς αυτά σου δίνουν για να φας.... έχω crasharei Mac κερδίζω κάτι?

 

<offtopic>

http://wiki-errors.com/physical-memory-dump-and-what-to-do-about-it/

</offtopic>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι τα Windows. Αν τα σετάρεις σωστά, απενεργοποιώντας όσους drivers δε χρειάζονται, επίσης κρατώντας το σύστημα όσο πιο απλό γίνεται, χωρίς περιττά οπτικά εφέ (π.χ. Aero στα 7ρια/8ρια), μία χαρά ρολάρουν.

 

Ότι με το hardware είσαι πιο ασφαλής, αυτό είναι γεγονός. Δε λείπουν όμως περιπτώσεις κρασαρίσματος και hardware synths/workstations, όσο πιο πολύ τείνουν προς τη φιλοσοφία του υπολογιστή (π.χ. μηχανήματα που τρέχουν προσαρμοσμένη έκδοση του Linux, όπως τα Korg Kronos και Oasys κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου