Προς το περιεχόμενο

Bugera V22 ή VHT AV-GT1-20 Lead 20


zappateros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα τον v55 σε κεφάλι και ήταν πολύ καλός για το καθαρό του κανάλια και για πεταλομηχανή. Το βρώμικο ήταν χάλια. Απροβλιμάτιστος και όλα μια χαρά. Αλλά νομίζω ο vht που αναφέρεις είναι κλάσης ανώτερος ενισχυτής, και με πολύ καλό βρώμικο κανάλι.

Οσο για τις λυχνίες μην πειράξεις τίποτα. Ολες κινέζικες είναι, και ο καθείς γράφει πάνω mesa boogie πχ και εσύ πληρώνεις μετά τα μαλλιά της κεφαλής σου για αυτό. Λυχνίες αλλάζεις αν θες να επέμβεις στο χαρακτήρα του ενισχυτή και τότε πάλι θέλει πολύ μελέτη και πολλά πειράματα, και αν θα πετύχεις αυτό που θες, και ίσως και να δούμε κτλπ...

 

συμπερασματικά πάρε τον vht και άστον μαμα. έιναι καταπληκτικό μηχάνημα.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα,φιλε ψαξε στις αγγελιες για fender blues junior η για vox ac15,παιζω χρονα blues

και εχω και τους δυο ενισχυτες,κατα την γνωμη μου αυτοι οι ενισχυτες ειναι διαμαντια για αυτο το ειδος,παντως απο αυτους που παραθετεις ο bugera ειναι αρκετα καλος με αρκετα καλο καθαρο καναλι,για τον vht δεν εχω αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τελικά προχωρήσεις στην αγορά του Bugera, φρόντισε να αλλάξεις σύντομα τις λάμπες.

Η βελτίωση είναι θεαματική.Προσωπικά προτείνω JJ (EL84 και 12ΑΧ7).Επίσης, το μεγάφωνο του είναι καλύτερο από πολλά επώνυμα της αγοράς.Ίσως μόνο το Swamp Thang να μου αρέσε περισσότερο απ' όσα έχω δοκιμάσει.

 

Υ.Γ. Μάλλον είμαι ο μόνος άνθρωπος του πλανήτη που του αρέσει το βρώμικο κανάλι του V22. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε harrisxr650 τι λυχνίες προτείνεις;  

pre amp

V1: jj ecc83 selected gold ή Tung-Sol 12AX7 / ECC83 Reissue V1 (η δευτερη ειναι ταμαμ για καθαρα καναλια αλλα δεν εχει εμφαση στα μεσαια και δεν ακουγεσαι μεσα στην μιξη και αν βαζεις πεταλια στο καθαρο ισως να μην σε τρελανει, αμα θες και εισαι Αθηνα εχω μια τετοια με ουτε 20 ωρες λειτουργιας να δοκιμασεις για να μην χρεωνεσε και τις δυο)

V2: jj ecc803 selected gold (με αυτην το βρωμικο καναλι γινεται απιστευτο)

V3/PI: JJ 12AX7 / ECC83S Balanced

Power tubes  μαλλον θα πηγαινα σε sovtek  el84M matched pair αλλα πρωτα θα αλλαζα προενισχυτριες  κάι μετα τελικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eν μέρει οφ τοπικ @ Mathematician η οποιον αλλο γνωρίζει.

 

Άλλαξα τις προενισχυτριες στον V22 μου. Θα ήθελα να αλλάξω και τις τελικές. Είχα πολύ rattle απο τις λαμπες και συνεχίζω να έχω λιγο μαλλον απο τις τελικές.

 

Αν πάρω αυτες παραδειγμα και τις αλλάξω. http://www.thomann.de/gr/tad_rt872_roehre_el84_str_paar.htm

 

πρεπει να ρυθμισω κατι απο το bias η είμαι οκ και ετσι? Δυστυχως δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρολογικα.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα πασα πιθανοτητα ο ενισχυτης σου ειναι cathode biassed (λογω λιγων βαττ και EL84 )  οποτε δε χρειαζεται bias...αλλα και να μην ειναι...παλι δεν νομιζω να χρειαζεται bias... ;D...βαλε τις λυχνιες και αν δεν σου αρεσει ο ηχος τα ξαναλεμε (ο ενισχυτης δεν προκειται να παθει τιποτα ετσι κι αλλοιως) αν και δεν νομιζω να μη σου αρεσει,οι λυχνιες που εχεις επιλεξει ειναι πολλες κλασεις ανωτερες απο τις stock.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικως με καθε αλλαγη των τελικων λυχνιων θελει bias ο ενισχυτης πλην της περιπτωσης  που αναφερει ο superfunk.  Το rattling σε ολες τις el84  ,σε combo ενισχυτες, ειναι συχνο φαινομενο ειδικα οταν ειναι και longplate , μια λυση ειναι ενα tube raitaner

http://www.banzaimusic.com/Tube-Retainer-TR-DMP-34.html

ή silicon Orings που μπαινουν αναμεσα στην λυχνια και στην βαση.

Για μενα η πρωτη λυση ειναι καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τελικά προχωρήσεις στην αγορά του Bugera, φρόντισε να αλλάξεις σύντομα τις λάμπες.

Η βελτίωση είναι θεαματική.Προσωπικά προτείνω JJ (EL84 και 12ΑΧ7).Επίσης, το μεγάφωνο του είναι καλύτερο από πολλά επώνυμα της αγοράς.Ίσως μόνο το Swamp Thang να μου αρέσε περισσότερο απ' όσα έχω δοκιμάσει.

 

Υ.Γ. Μάλλον είμαι ο μόνος άνθρωπος του πλανήτη που του αρέσει το βρώμικο κανάλι του V22. ;D ;D

ειμαι και εγω εδω...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου