Προς το περιεχόμενο

Περί πολιτικών μη-συζητήσεων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείς τον Φαλμεράιερ φαντάζομαι.

 

Ναι, ο απαυτός. Αυτός ο ευγενής αυστριακός-γερμανός "φιλόσοφος" που η θεωρία του χρησιμοποιήθηκε εκτενώς απ' τους ναζί και τα SS, ώστε να κάνουν ό,τι θηριωδίες έκαναν στη χώρα μας (ομαδικές εκτελέσεις, σφάξιμο εγκύων και πολλά άλλα βασανιστήρια εμπνευσμένα απ' τους οθωμανούς), με το πρόσχημα ότι έσφαζαν αλβανούς και σλάβους, και όχι απογόνους αρχαίων ελλήνων, καθότι πολλά απ' αυτά τα μπουμπούκια ήταν και "διανοούμενα" και μάλιστα λάτρεις του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού τα πουλάκια μου κι αλλιώς θα κωλύονταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατά τη γνώμη μου, ναι.  Ξεπεράστηκαν διότι τώρα έχουμε μόνιμες αντι-μνημονιακές μπηχτές, σαχλαμάρες για την "ανάπτυξη" που δεν ήρθε, πιθανές "ειδήσεις" για το Στόλλα και γενικότερη νεο-ελληνική μαλακογκρίνια, χωρίς τη δυνατότητα απάντησης.

 

Όπως προειδοποίησα, μπορώ να το κάνω και εγώ αυτό. Καλύτερα από αυτούς που το κάνουν. Συχνότερα. Και τότε αυτό το thread θα το άνοιγε κάποιος άλλος. Αν δεν το κόψουν (το μπουρδολόγημα) θα έχουμε ντράβαλα διαρκώς.

 

Ωραία, ας υποθέσουμε ότι ξεπεράστηκαν κάποια όρια (που δεν συμφωνώ). Άρα καλώς εγείρεται το θέμα. Με το να "απειλείς" οτι αν δεν το σταματήσουν θα τα κάνεις χειρότερα πες μου σε παρακαλώ τι ακριβώς κερδίζεις (εκτός του να κάνεις φανερό ότι είσαι θυμωμένος για κάτι που δεν αξίζει να θυμώνει κανείς).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ο απαυτός. Αυτός ο ευγενής αυστριακός-γερμανός "φιλόσοφος" που η θεωρία του χρησιμοποιήθηκε εκτενώς απ' τους ναζί και τα SS, ώστε να κάνουν ό,τι θηριωδίες έκαναν στη χώρα μας (ομαδικές εκτελέσεις, σφάξιμο εγκύων και πολλά άλλα βασανιστήρια εμπνευσμένα απ' τους οθωμανούς), με το πρόσχημα ότι έσφαζαν αλβανούς και σλάβους, και όχι απογόνους αρχαίων ελλήνων, καθότι πολλά απ' αυτά τα μπουμπούκια ήταν και "διανοούμενα" και μάλιστα λάτρεις του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού τα πουλάκια μου κι αλλιώς θα κωλύονταν.

θα αρκεστώ να πω, για ιστορικούς και όχι πολιτικούς λόγους, ότι τα κάνεις όλα αχταρμά. Οι ναζί δεν κάναν βασανιστήρια επειδή δεν μας θεωρούσαν αρχαίους Έλληνες ούτε επειδή μιμήθηκαν τους Οθωμανούς. Οι ναζί κάναν βασανιστήρια γιατί ήταν ναζί. Είχαν δική τους σχολή, την καλύτερη όλων των εποχών. Δεν θα επεκταθώ αλλά μην πετάμε χειροβομβίδες που βασίζονται σε προσωπικές εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, ναι.  Ξεπεράστηκαν διότι τώρα έχουμε μόνιμες αντι-μνημονιακές μπηχτές, σαχλαμάρες για την "ανάπτυξη" που δεν ήρθε, πιθανές "ειδήσεις" για το Στόλλα και γενικότερη νεο-ελληνική μαλακογκρίνια, χωρίς τη δυνατότητα απάντησης.

 

 

 

 

 

Απο το κοινωνικό στο πολιτικό στο κομματικό υπάρχει τεράστιο χάσμα... δεν κατάλαβα (ίσως επειδή έχασα όσα σβήστηκαν) τι ακριβώς σε πείραξε οπότε καλύτερα ξεκαθάρισε το για να ξέρουμε τη βάση στην οποία αναφερόμαστε ρε Trolley. Το να σου λέει πχ κάποιος ότι είναι απλήρωτος επι πόσους μήνες και ακόμη πηγαίνει στη δουλεια δεν πρεπει να ειναι νομίζω αφορμή για παράπονα από μέρους σου περί πολιτικής συζήτησης.

 

Παρένθεση - η espresso δεν συνίσταται για πολιτική συζήτηση, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Απλώς επειδή ο καθένας μας καταλαβαίνει αποσπασματικά στην καλύτερη και παρεξηγεί στην χειρότερη το που αναφέρεσαι, καλύτερα θα ήταν να το διευκρινήσεις :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρένθεση - η espresso δεν συνίσταται για πολιτική συζήτηση, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Βασικά, γι' αυτόν τον λόγο φτιάχτηκε, τι εννοείς δεν συνίσταται για πολιτική συζήτηση;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα αρκεστώ να πω, για ιστορικούς και όχι πολιτικούς λόγους, ότι τα κάνεις όλα αχταρμά. Οι ναζί δεν κάναν βασανιστήρια επειδή δεν μας θεωρούσαν αρχαίους Έλληνες ούτε επειδή μιμήθηκαν τους Οθωμανούς. Οι ναζί κάναν βασανιστήρια γιατί ήταν ναζί. Είχαν δική τους σχολή, την καλύτερη όλων των εποχών. Δεν θα επεκταθώ αλλά μην πετάμε χειροβομβίδες που βασίζονται σε προσωπικές εντυπώσεις.

Ακριβώς επειδή μιλάμε για ναζί, γι' αυτούς είχε τεράστια σημασία αν απέναντί τους είχαν κάποιον "ανώτερο" λαό (με τα δικά τους δεδομένα) ή ένα μπασταρδεμένο συνονθύλευμα. Το τελευταίο εξυπηρετούσε πολύ καλύτερα τις θηριωδίες, πολλές απ' τις οποίες εγγυημένα και αναμφισβήτητα είναι εμπνευσμένες απ'την οθωμανική "αυτοκρατορία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που εφτιαξα καφε και πριν αρχισω να κανω τις δουλειες μου, μου περασαν καποιες σκεψεις  και μια αυτοκριτικη που θα μοιραστω για το αρχικο θεμα που εθεσε ο trolley.

 

Πραγματι αρεσκομαι σε πολιτικες συζητησεις, σαρκασμους γενικα της πολιτικης και πολλα τετοια και ανα καιρους πεταω τις μπηχτες μου στο noizbox.

 

Αν ομως βαλω τον εαυτο μου οχι ως ενα μελος πολυ παλιο (ωωω παλιουρας) και σχετικα γνώριμο που ασχολειται με την μουσικη και τη μουσικη τεχνολογια, αλλα ως ενα νεο μελος π.χ. που ανακαλυπτει το φορουμ και ασχολειται με τη μουσικη και την μουσικγ τεχνολογια, θα με ξενιζε να διαβαζω πολιτικοποιημενα σχολια στην πρωτη σελιδα, μιας και η βαση της επισκεψης μου θα ηταν η μουσικη και ολα θα ηθελα να περιστρεφονται γυρω απο αυτο, γιατι γι αυτο θα εμπαινα εδω.

 

Συνεπως εγω αποφασισα και διαταζω τον εαυτο μου και εφοσων υπαρχει και η αντιστοιχη ενοτητα που μπορω να εκφραζομαι ή και να αντιπαρέρχομαι πολιτικα με τους συμφορουμιτες-φιλους να περιοριστω εκεί, αναγνωρίζοντας προσωπικα στην τελική ως εύστοχη την παρατηρηση του trolley.

 

Εχεις δικιο φιλε και πραγματικα επειδη οπως βλεπεις καταλαβαινω καλα τι θες να πεις και εχω αυξημενο το αισθημα του δικαίου μέσα μου θα σε δικαιωσω εμπράκτως απο εδω και στο εξης.

 

Θα χρησιμοποιήσω πιο ορθα το noizbox για το καλο του χαρακτήρα του φορουμ

Καλα δεν το καταλαβα? Καλα δεν θα κάνω?

Αυτα..............

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, γι' αυτόν τον λόγο φτιάχτηκε, τι εννοείς δεν συνίσταται για πολιτική συζήτηση;

 

 

Τα χω γράψει στην espresso, ειναι out of topic να τα γράψω ξανά εδώ - οποιος θέλει δοκιμάζει φυσικά και αν του κάνει κάθεται.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ontopic τώρα, ομολογώ ότι ένας θυμωμένος trolley λόγω της οξύτητας της γραφής του πολλές φορές δεν βοηθάει τα πράγματα, και νομίζω ότι ενίσταται λίγο μονόπλευρα, εντοπίζοντας αντιμνημονιακές φωτοβολίδες -αφού πετάγονται περισσότερες από τις άλλες- αλλά...

 

Στην ουσία συμφωνώ με το βαθύτερο πνεύμα της παρατήρησης, ως προς το ότι πρέπει να αποφεύγεται ο πολιτικός λόγος εκτός του συγκεκριμένου section που λέγεται εσπρέσο, στο οποίο διευκρινίζω ότι δεν συμμετέχω γιατί δεν συμφωνώ με την έννοια των πολιτικών συζητήσεων εν κρυπτώ (αν η κοινότητα δεν μπορεί να συζητά πολιτισμένα περί πολιτικής και δημιουργεί πονοκέφαλο στη διαχείριση και τους mods καλύτερα να μη συζητά καθόλου).

 

Τι προτείνω λοιπόν; Δεν λέω να βγουν οι μοδεράτορες και να δέρνουν, αλλά αντίθετα, εμείς τα μέλη, όσο παλιοί ή νέοι και αν είμαστε, να αυτοσυγκρατηθούμε.

 

Διότι συμβαίνει το εξής. Αν πεταχτεί μια πολιτική φωτοβολίδα, ακριβώς επειδή υπάρχει απαγόρευση συζητήσεων, υπάρχει περιορισμένη δυνατότητα απάντησης/αναίρεσης από αντιφρονούντες με αποτέλεσμα να πετιέται άλλη μια φωτοβολίδα για να μη μείνει αναπάντητη η πρώτη, και έτσι δημιουργείται ένας πόλεμος (αποσπασματικών) εντυπώσεων. Χωρίς να υπάρχει δυνατότητα ουσιαστικής συζήτησης.

 

Έχει τύχει 1-2 φορές να εμπλακώ σε τέτοιες ανταλλαγές, σε κουβέντες που δεν ξεκίνησα, πιο πολύ με την έννοια της παρέμβασης, επειδή διάβασα κάτι που θεωρώ πολύ χοντροκομμένο για να μείνει έτσι και να το διαβάζουν τα πιτσιρίκια αναπάντητο χωρίς την παράθεση αντιλόγου.

 

Θα προτιμούσα όμως να μην υπάρχουν καθόλου τέτοιες κουβέντες ούτε η ανάγκη για παρεμβάσεις μελών της κοινότητας προς αποκατάσταση της πολυφωνίας, γιατί αυτό γίνεται στην ουσία καταχρηστικά.

 

Οπότε συμφωνώ με το βαθύτερο πνεύμα του Παναγιώτη και προτείνω αυτοσυγκράτηση, οριζοντίως.

 

Ακριβώς επειδή μιλάμε για ναζί, γι' αυτούς είχε τεράστια σημασία αν απέναντί τους είχαν κάποιον "ανώτερο" λαό (με τα δικά τους δεδομένα) ή ένα μπασταρδεμένο συνονθύλευμα. Το τελευταίο εξυπηρετούσε πολύ καλύτερα τις θηριωδίες, πολλές απ' τις οποίες εγγυημένα και αναμφισβήτητα είναι εμπνευσμένες απ'την οθωμανική "αυτοκρατορία".

Θα το σχολιάσω επειδή το θεωρώ πολύ σχετικό με τα παραπάνω. Δεν θα επεκταθώ άλλο εκτός από το παρόν σχόλιο και σε παρακαλώ να μη το κάνεις ούτε εσύ.

 

Μπορεί κάποιος να πολιτικολογεί χωρίς να πολιτικολογεί. Όταν βάζεις την Οθωμανική "αυτοκρατορία" σε εισαγωγικά διακρίνεται από πίσω μια συγκεκριμένη εθνικιστική σχολή σκέψης. Ιστορικά, η Οθωμανική ήταν κανονική αυτοκρατορία, όχι λιγότερο ή περισσότερο από άλλες, και όχι λιγότερο ή περισσότερο πολιτισμένη από άλλες. Δεν είχε κάποια ιδιαίτερη σχολή στα βασανιστήρια, όλες έκαναν βασανιστήρια. Σε κάποια σημεία ήταν και καλύτερη, παρά τα κλισέ και την παραπληροφόρηση ήταν στην εποχή της μακράν η πιο ανεκτική θρησκευτικά και η μόνη αυτοκρατορία που δεν κατεδίωξε τους Εβραίους (όλες οι άλλες τους έκαιγαν). Αντίθετα τους δέχτηκε στη Θεσσαλονίκη από όπου τους εξολόθρευσαν με τη γνωστή διαδικασία οι ναζί, προφανώς όχι εμπνευσμένοι από τους Οθωμανούς. Αλλά και αν είχαν η Οθωμανοί σχολή στα βασανιστήρια, πώς είναι δυνατόν να μας σφάζουν οι ναζί ως τουρκαλβανούς και ταυτόχρονα, αυτοί οι ελιτιστές, να εμπνέονται από Τούρκους για τα βασανιστήριά τους; Κάπως αντιφατικό.

 

Θα προτείνω διάβασμα ιστορίας, ελπίζοντας να μην πάει στράφι γιατί παίζει ρόλο και τι άποψη ιστορίας διαβάζει ο καθένας και πώς τη φιλτράρει. Κυρίως όμως Θα προτείνω όπως είπα παραπάνω, αυτοσυγκράτηση. Αλλιώς πετάμε τσιτάτα και σπίθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ο απαυτός. Αυτός ο ευγενής αυστριακός-γερμανός "φιλόσοφος" που η θεωρία του χρησιμοποιήθηκε εκτενώς απ' τους ναζί και τα SS, ώστε να κάνουν ό,τι θηριωδίες έκαναν στη χώρα μας (ομαδικές εκτελέσεις, σφάξιμο εγκύων και πολλά άλλα βασανιστήρια εμπνευσμένα απ' τους οθωμανούς), με το πρόσχημα ότι έσφαζαν αλβανούς και σλάβους, και όχι απογόνους αρχαίων ελλήνων, καθότι πολλά απ' αυτά τα μπουμπούκια ήταν και "διανοούμενα" και μάλιστα λάτρεις του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού τα πουλάκια μου κι αλλιώς θα κωλύονταν.

 

Ενταξει ειναι καθαρα προβλημα IQ...και τεραστιας αμορφωσιας (οικονομικης και ιστορικης) οποτε δεν σε παρεξηγω,εχεις το ακαταλογιστο....

 

Μπορεις να συνεχισεις να βαυκαλιζεσαι και να λασπολογεις...παιζοντας το...hardware synth σου που τοσο λατρευεις...απο εμενα εχεις το ελευθερο λογω του a/m ακαταλογιστου....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου