Προς το περιεχόμενο

Custom Shop Jackson Help!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε gathulis αν αναφερεσαι σε αυτα που γραφω,εγω μιλαω για κατασκευαστες Ελληνες που εχουν κανει εναρξη στην εφορια (το αν ειναι εταιρια ή οχι ειναι αλλο θεμα.Μπορει να εχεις εταιρια ή να εισαι ελευθερος επαγγελματιας,αναλογα το τι σε βολευει φορολογικα κτλ)

 

Κ ισα ισα συμφωνω μαζι σου πως ορισμενα οργανα 1500 ή 2000 ευρω οχι μονο αξιζουν τα λεφτα τους αλλα ειναι ισαξια (αν οχι καλυτερα) με τα διαφορα μοντελα custom shop της καθε Fender,Gibson,Jackson κτλ που σε χρεωνουν 1500 μονο κ μονο για το brand name.Ειναι μαλιστα οργανα που αξιζουν καθε ευρω που θα πληρωσεις,χωρις να ειναι υπερβολικα τα χρηματα που δινεις  γιατι "μπορεις κ με φτηνοτερο"

Κατα την γνωμη μου δλδ ναι αντι να δωσεις 3500 στην καθε Jackson μπορεις να δωσεις 2000 σε "μικροτερο ονομα" ή κατασκευαστη κ να εχεις στα χερια σου ενα καταπληκτικό οργανο απο ολες τις αποψεις.

Αξιζει για παραδειγμα να δωσεις λεφτα για μια Suhr ή μια Dukas.Αυτο λεω.Και το οργανο που θα εχεις θα εχει διαφορα μερας/νυχτας σε σχεση με μια Fender Stand που κοστιζει 500 ευρω λιγοτερα κ θαναι επιπεδου Fender Custom shop που κοστιζει 2 φορες παραπανω.

Αρα το θεμα δεν ειναι αν  αξιζει να δωσεις 2000 για μια solid body κιθαρα αλλα που αξιζει να τα δωσεις.

Γιατι καλη η Jackson custom shop αλλα με τα ιδια χρηματα (ή λιγοτερα) η Carvin σου κανει πολυ καλυτερο οργανο για παραδειγμα.Αρα λοιπον ξεκιναμε με το τι τσεπη εχει ο καθενας κ το τι αναγκες εχει (τι οργανο θελει στα χερια του κ για ποιον λογο)

Απο κει κ περα κρινει σε τι τιμες θελει να παιζει κ αν (σε περιπτωση που η τσεπη του εχει πολλες δυνατοτητες) αξιζει η ταδε ή η αλλη κιθαρα τα λεφτα της.

Να το πω αλλιως:εγω κ να ειχα τα 3500 ή 4000 που θελει η Jackson ή η Fender για το custom shop μοντελο της δεν θα τα εδινα γιατι ΔΕΝ ΤΑ ΑΞΙΖΕΙ (κατα την γνωμη μου)

Αυτο ομως δεν σημαινει πως ενα οργανο 2000 απο καποιο αλλο brand ειναι υπερβολικά ακριβό κ πως στην ουσια ειναι πανω κατω το ιδιο προιον με μια κιθαρα 800-1000 ευρω.

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σωστά και όμορφα.

 

Υπάρχει όμως (για πολύ κόσμο) και η μεταπωλητική αξία στην εξίσωση.

 

Και ναι, υπάρχουν κιθάρες 1000-1500 ευρώ που διασύρουν hands down customιές της Jackson-Fender-you name it- αλλά...δεν πωλούνται με τίποτα όταν και αν τις βαρεθείς/αλλάξεις μουσική ρότα.

 

Πόσα top όργανα έχουμε δει στα αζήτητα μόνο και μόνο επειδή είναι made by μαστρο-Μήτσος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδια ακομα δεν εχω καταλαβει και δεν με εχει πεισει κανενα σχολιο σχετικα με τους λογους που μια κιθαρα εχει ας πουμε 4000€...και μη μου πειτε οτι ειναι π.χ suhr,musicman η οτιδηποτε αλλο...τι σημαινει δηλαδη οτι ειναι suhr για να καταλαβω....ας πουμε τυχαια...το μαονι η οποιο αλλο ξυλο βαζει η suhr τι διαφορα εχει απο το μαονι της ibanez που εχει 1800€....τα ηλεκτρικα τι διαφορα εχουν....τα ταστα...τα τρεμολο και γενικα ολα τα Parts....αν τα βαλουμε διπλα διπλα δηλαδη σαν ''εξαρτηματα'' πριν τα χρησιμοποιησει οποιαδηποτε εταιρια για της κιθαρες της,τι διαφορα εχουν αυτα της Ibanez με τα 1800€ με αυτα της suhr....και οταν λεμε συνεχεια ποιοτητα κατασκευης περα απο τα υλικα τι εννοουμε....οτι δηλαδη καθε εταιρια που φτιαχνει κιθαρες με 1500€ δεν εχει τον εξοπλισμο που εχουν αλλες που πουλανε 3000€...δεν κανει το προσωπικο καλη δουλεια σε οτι γινεται με το χερι και βγαινουν οι κιθαρες στην παραγωγη με εργοστασιακα ελατωματα?...οσο αφορα στην αισθηση στο χερι ειναι εντελως υποκειμενικο οπως και ο ηχος που ειναι ενα στοιχειο που μεταβαλεται ανετοτατα με τα πραγματα που υπαρχουν σημερα και δεν ερχεται μαζι με την κιθαρα κατα την αγορα.

 

*Δικαιολογω καποιο επιπλεον κοστος μονο σε κιθαρες που έχουμε ''αναγκασει'' τον κατασκευαστη να εφαρμοσει οποιοδηποτε λοξα εχουμε στο κεφαλι μας σχετικα με το πως θελουμε να ειναι το οργανο που θα παντρευτουμε ;D....αλλα και παλι δεν μπορω να δικαιολογησω τετοιες τεραστιες διαφορες στα χρηματα...εκτος αν βαλουμε κανα φυλλο χρυσου ;D

 

Αυτα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδια ακομα δεν εχω καταλαβει και δεν με εχει πεισει κανενα σχολιο σχετικα με τους λογους που μια κιθαρα εχει ας πουμε 4000€...και μη μου πειτε οτι ειναι π.χ suhr,musicman η οτιδηποτε αλλο...τι σημαινει δηλαδη οτι ειναι suhr για να καταλαβω....ας πουμε τυχαια...το μαονι η οποιο αλλο ξυλο βαζει η suhr τι διαφορα εχει απο το μαονι της ibanez που εχει 1800€....τα ηλεκτρικα τι διαφορα εχουν....τα ταστα...τα τρεμολο και γενικα ολα τα Parts....αν τα βαλουμε διπλα διπλα δηλαδη σαν ''εξαρτηματα'' πριν τα χρησιμοποιησει οποιαδηποτε εταιρια για της κιθαρες της,τι διαφορα εχουν αυτα της Ibanez με τα 1800€ με αυτα της suhr....και οταν λεμε συνεχεια ποιοτητα κατασκευης περα απο τα υλικα τι εννοουμε....οτι δηλαδη καθε εταιρια που φτιαχνει κιθαρες με 1500€ δεν εχει τον εξοπλισμο που εχουν αλλες που πουλανε 3000€...δεν κανει το προσωπικο καλη δουλεια σε οτι γινεται με το χερι και βγαινουν οι κιθαρες στην παραγωγη με εργοστασιακα ελατωματα?...οσο αφορα στην αισθηση στο χερι ειναι εντελως υποκειμενικο οπως και ο ηχος που ειναι ενα στοιχειο που μεταβαλεται ανετοτατα με τα πραγματα που υπαρχουν σημερα και δεν ερχεται μαζι με την κιθαρα κατα την αγορα.

 

*Δικαιολογω καποιο επιπλεον κοστος μονο σε κιθαρες που έχουμε ''αναγκασει'' τον κατασκευαστη να εφαρμοσει οποιοδηποτε λοξα εχουμε στο κεφαλι μας σχετικα με το πως θελουμε να ειναι το οργανο που θα παντρευτουμε ;D....αλλα και παλι δεν μπορω να δικαιολογησω τετοιες τεραστιες διαφορες στα χρηματα...εκτος αν βαλουμε κανα φυλλο χρυσου ;D

 

Αυτα :D

 

Ακριβως, ασε που ετσι και αλλιως και τα parts(τα ξυλινα) κοβωνται και στις ιδιες διαστασεις με τον ιδιο τροπο παντου...εκτος και αν νομιζει κανεις οτι ο Suhr πχ καθεται με το spokeshave μερονυχτα πχ για να φτιαξει μια κιθαρα ;D(που ετσι και αλλιως μεγαλυτερη ακριβεια απο το cnc αποκλειεται να εχει).Το μονο play που εχει μεινει ουσιαστικα να παιξουν ειναι τα υπερξυλα....γιαυτο λυσσανε και οι μεν που τα πουλανε για τεραστιες διαφορες...και οι δε που τα εχουν αγορασει μαστιγωνοντας την αμειρη την τσεπουλα τους οτι ειναι λευγες ανωτερα....αλλιως η εξισωση δεν....βγαινει 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως, ασε που ετσι και αλλιως και τα parts(τα ξυλινα) κοβωνται και στις ιδιες διαστασεις με τον ιδιο τροπο παντου...εκτος και αν νομιζει κανεις οτι ο Suhr πχ καθεται με το spokeshave μερονυχτα πχ για να φτιαξει μια κιθαρα ;D(που ετσι και αλλιως μεγαλυτερη ακριβεια απο το cnc αποκλειεται να εχει).Το μονο play που εχει μεινει ουσιαστικα να παιξουν ειναι τα υπερξυλα....γιαυτο λυσσανε και οι μεν που τα πουλανε για τεραστιες διαφορες...και οι δε που τα εχουν αγορασει μαστιγωνοντας την αμειρη την τσεπουλα τους οτι ειναι λευγες ανωτερα....αλλιως η εξισωση δεν....βγαινει 8).

 

Πάρτε στα χερια σας την οποια κιθαρα.(ειτε κανει 5 ευρω ειτε κανει 5000 ευρω)

Αν σας πείσει θα σας πείσει μονο ετσι για το αν αξιζει ή οχι τα οποια χρηματα πρεπει να δωσεις για να την αποκτησεις.Αφου την παίξετε κ την ακούσετε.

Μη το παιδεύουμε πολυ το θέμα.

 

Υ.γ Ηθελα κ την παραθεση που εκανες φιλε Dream απο τον Kostara αλλα κατι πατησα κ δεν...Τεσπα.

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε στα χερια σας την οποια κιθαρα.(ειτε κανει 5 ευρω ειτε κανει 5000 ευρω)

Αν σας πείσει θα σας πείσει μονο ετσι για το αν αξιζει ή οχι τα οποια χρηματα πρεπει να δωσεις για να την αποκτησεις.Αφου την παίξετε κ την ακούσετε.

Μη το παιδεύουμε πολυ το θέμα.

 

Υ.γ Ηθελα κ την παραθεση που εκανες φιλε Dream απο τον Kostara αλλα κατι πατησα κ δεν...Τεσπα.

 

Its ok...εξαλλου συμφωνω με τα περισσοτερα απο αυτα που λες απλα ειναι μερικες φορες που φτανουμε σε κατι μεγεθη δυσθεωρατα που δυσκολα δικαιολογουνται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε στα χερια σας την οποια κιθαρα.(ειτε κανει 5 ευρω ειτε κανει 5000 ευρω)

Αν σας πείσει θα σας πείσει μονο ετσι για το αν αξιζει ή οχι τα οποια χρηματα πρεπει να δωσεις για να την αποκτησεις.Αφου την παίξετε κ την ακούσετε.

Μη το παιδεύουμε πολυ το θέμα.

 

   ^

   |

   |

Αυτό!

 

 

Αυτός που πιστεύει ότι αν κάποιος παίζει με κιθάρα των 300 ευρώ, είναι και καλά μουσικός για τα μπάζα, σκέφτεται ηλίθια.

 

Παρομοίως, αυτός που πιστεύει ότι ο μουσικός που παίζει με μιά κιθάρα των 2.500 ευρώ είναι κορόιδο, σκέφτεται επίσης ηλίθια.

 

Just my opinion.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Its ok...εξαλλου συμφωνω με τα περισσοτερα απο αυτα που λες απλα ειναι μερικες φορες που φτανουμε σε κατι μεγεθη δυσθεωρατα που δυσκολα δικαιολογουνται...

 

Μα πανω κατω τα ιδια λεμε με την διαφορα που εχουμε στο αν καποια οργανα της ταξης 1500-2000 ευρω (solid body)τα αξιζουν τα ευρα ή οχι.

Η μονη μου ένσταση εκει ηταν.

Κατα τα αλλα με την καμια δε αξιζουν τα 3000 για την οποια Jackson Custom shop(σουπερ ντουπερ Νιντζα μοντελο που παιζει με αυτο ο ταδε παιχταρας) εκτος κ αν θες να εχεις το συγκεκριμενο οργανο,που ειναι ετσι κ αλλιως κ γιουβετσι,που παιζει ο συγκεκριμενος παιχταρας κτλ κλτ κλτ.(Και που εκ των πραγματων δεν ειναι η ιδια κιθαρα αλλα λεμε τωρα)

 

;D

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι ξεφύγαμε...  ::)

Επειδή βλέπω κουβέντα για suhr. Έχω παίξει και με suhr δεν με ενθουσίασε.. (είναι ίσως ο διαφορετικός προσανατολισμός στυλ μουσικής) Δεν την Θεωρώ όμορφή κιθάρα και δεν θα μου έκανε και αίσθηση να παίξω αν την είχα. Προσωπική γνώμη πάντα!!

 

Δεν ξέρω τι λέτε για τα ξύλα και τα καυσόξυλα και αν παίζουν ρόλο ή όχι, μια απο της καλύτερες κιθάρες που έχει τύχει να παίξω είναι αυτή: http://high-gain.com/products/xox-single-dot στο σπίτι του Jezus. Η κιθάρα εξολοκλήρου από ανθρακόνημα. Πανάλαφρη τέλεια αίσθηση στο παίξιμο, τέλειο ζύγισμα και ήχος απλά. Αλλά άσχημη....  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου