Προς το περιεχόμενο

Εξυπηρέτηση πελάτη αλα ελληνικά!


JAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα με αφορμή κάποια γεγονότα που συνέβησαν σήμερα και πιστεύω εκφράζει αυτό το οποίο έγραψα στο τίτλο όσον αφορά τουλάχιστον το θέμα της αγοράς οργάνων στην Ελλάδα...

 

Θα μιλήσω ανοιχτά, χωρίς όμως να θίξω ονόματα ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος να παρεξηγηθώ ότι έχω κατι προσωπικό μαζί τους...

 

Αρχίζω:

 

Στην προσπάθεια ενός φίλου να φτιάξει τον ήχο του ως κιθαρίστας, ζήτησε την άποψή μου για τον ενισχυτή που θα έπρεπε να πάρει, έχοντας ήδη 2 καλές κιθάρες (η μία είναι η jaguar σου fleemail :wink:, και μία SG... ) ...

Τον συμβούλεψα να πάει να παίξει μερικούς ενισχυτές αναμεσά τους και ο VOX AC30...πιστεύοντας ότι ταιριάζει σε αυτό που έψαχνε να βρει...

 

Σήμερα λοιπόν ήρθε σπίτι μου να μου πει το αποτέλεσμα της έρευνάς του :

 

Για να κρίνετε καλύτερα την συμπεριφορά τους, ο φίλος μου δεν είναι κανένα πιτσιρίκι (που και σε αυτή την περίπτωση πάλι αδικαιολόγητοι θα ήταν) αλλά τέλοσπάντων, είναι 20 χρονών και ΔΕΝ είναι κανένας αρχάριος...

 

Σας περιγράφω κατά λέξη τις συζητήσεις του με τους Έλληνες μαγαζάτορες :

 

Επισκέφτηκε το 1ο μαγαζί και αγοράζει πριν την όλη συζήτηση κάτι καλώδια και εξαρτήματα αξίας 50¤...στην συνέχεια :

 

φίλος μου : ...θα ήθελα επίσης να ακούσω τον VOX AC30, τον έχετε ?

> Ναι.

>Θα μπορούσα να το δοκιμάσω ?

> Αν πρόκειται να αγόραζες μια Ferrari, θα σε άφηναν να την δοκιμάσεις πρώτα ? (σχόλιο του διηγητή : 8O )

> εεε...γιατί όχι ?

> κατ'αρχήν για να δοκιμάσεις έναν ενισχυτή θα πρέπει να έχεις και την κιθάρα μαζί σου...(ο φίλος ερχόμενος από θεσ/νικη προφανώς δεν κουβαλάει μαζί του την κιθάρα του...)

> Φαντάζουν ότι θα είχατε καμιά SG ή έστω les paul να τον δοκιμάσω, και επ'ευκαιρίας θα ήθελα να παίξω με μια les paul γιατί το σκέφτομαι σοβαρά για μια μελλοντική αγορά...

> και ποιος σου είπε πως μπορείς να παίξεις με μια τέτοια κιθάρα ? Εξ'άλλου ξέρεις τι παίρνεις...το 90% της ροκ δισκογραφίας είναι γραμμένο με αυτήν την κιθάρα...

> ναι απλά θέλω να δω αν με βολεύει στο αριστερό, το μπράτσο της, το feeling της τέλοσπάντων

> Εδώ βολεύει ολόκληρο Gary Moore...δεν θα βολέψει εσένα ? (σχόλιο διηγητή : 8O 8O 8O 8O !!!!)

> ...τελοσπάντων...ενδιαφέρομαι επίσης για μια σκληρή θήκη για την jaguar που έχω...

> υπάρχει αυτή και αυτή...

> καμιά σε tweed χρώμα μήπως ?

> και 2 θήκες που έχω για μια τέτοια κιθάρα πολλές της είναι...

 

Τα σχόλια δικά σας...

 

PART II:

 

2ο μαγαζί, βλέπει απ'έξω ότι έχει μέσα τον AC30 ανοιχτό :

 

> Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι για τον AC30, θα μπορούσα να δοκιμάσω ?

> Οχι.

>...

(σχόλιο διηγητή: μάλλον θα του άρεσε τόσο πολύ ο ενισχυτής αυτός και θα ήθελε να τον κρατήσει για την πάρτη του...άλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω...)

 

Στα παραπάνω να προσθέσω ότι έχω και γω ανάλογες εμπειρίες με αυτές γι αυτό και η έκπληξή μου δεν ήταν μεγάλη...

 

Πριν 2 χρόνια αυτό (...όλοι ξέρετε τι άρρωστος ειμαι με τα πεταλάκια, και τότε είχα ήδη ξεκινήσει να φτιάχνω DIY πεταλάκια)

Μπαίνω στο μαγαζι :

χάζευα τα πεταλάκια...πέφτει το μάτι μου στα carl martin...και παρατηρώ (δεν το είχα παρατηρήσει ξανά) ότι έχουν όλα δική της τροφοδοσία με το καλώδιο της μπρίζας να βγαίνει απ'το πετάλι...και του λέω:

 

> δεν ήξερα οτι τα martin έχουν δικιά τους τροφοδοσία...νόμιζα οτι δουλευουν με 9V"

> οσοι ασχολούνται λίγο παραπάνω με τα πεταλάκια και όχι μόνο με boss το ξέρουν...

 

Απο πότε τους έχουν πει ότι επειδή έχουν μια θέση υπαλλήλου και πουλάνε κιθάρες χάνεται και ο σεβασμός προς τον πελάτη ότι ηλικία και αν έχει αυτός ?

 

Σε άλλο μαγαζί , έπρεπε να φτάσω σε σημείο να τον παρακαλάω για να μου ανοίξει να ακούσω τον Fender HRD, και αυτό αφού πρώτα του υποσχέθηκα ότι έχω τα λεφτά στην τράπεζα, και ότι αν παίζει όπως τον φαντάζομαι (δεν το είχα ξανακούσει ποτέ...μόνο από σχόλια άλλων...), θα τον αγοράσω...

 

ααα...ξέχασα και την πρώτη μου φορά που μπήκα σε γνωστό μαγαζί της αθήνας όντας σε δίλλημα τι κιθάρα να πάρω...μεταξύ gibson les paul, και fender strat reissue '62...την fender την ειχα παιξει στον Στολλα στην πατρα - την gibson σε μαγαζι παλι της Αθηνας, δεν με αφησαν βεβαια να την αγγιξω και περιοριστικα στο να κατσω απλα να την ακουσω απο τα χερια του πωλητη...(μάλιστα είχα έρθει απο γιαννενα)

 

τις είχα ακούσει και τις 2 αλλά σαν πιτσιρικάς (16-17 χρονών) δεν είχα εμπιστοσύνη στα αυτιά μου και στα χέρια μου...

 

> Θα ήθελα να με βοηθήσετε να αποφασίσω τι κιθάρα να πάρω...είμαι μεταξύ LP και Fender '62

> είναι σαν να με ρωτάς τι να πάρω: BMW ή MERCEDES ? (βρε κόλλημα με τα αμάξια...)

 

Μα είναι αντίδραση αυτή ?

Αντί να κάτσει να εξηγήσει σε ένα πιτσιρικά που διψάει να μάθει, να αγοράσει μια καλή κιθάρα γιατί γουστάρει...

αντί να κάτσει να του εξηγήσει 5 βασικά πράγματα...( ξέρεις...η gibson έχει διπλούς, η strat μονούς, αν θες να παίξεις funk πάρε μονούς, αν θες να παίξεις με sustain πάρε διπλούς...)

κάθεται και πουλάει μούρη στον πιτσιρικά ? ΑΙΣΧΟΣ !

άντε γιατί έχω εκνευριστεί και μόνο που τα θυμάμαι...

 

εμείς δηλαδή γιατί καθομαστε με όρεξη και εξηγουμε σε νέα παιδιά που ξεκινάνε 5 πράγματα που στο κάτω κάτω δεν έχουμε και τίποτα να κερδισουμε...και αυτοι που πρόκειται ενδεχομένος να τους στάξεις και 2 χιλιάρικα, κάθονται και σε δουλεύουν...ε ΑΪ ΣΙΧΤΙΡ !

 

αυτά

 

συγγνώμη για το τεράστιο αυτό ποστ

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχεις απολυτο δικιο (αν και υπαρχουν και εξαιρεσεις,ελαχιστες μεν,υπαρχουν ομως) και δυστυχως το αθλιο καστομερ σερβις δεν σταματαει μονο στις κιθαρες αλλα επεκτινεται σε ολο σχεδον το φασμα των Ελληνικων "επιχειρησεων" (εδω ΓΕΛΑΝΕ....)

 

για αυτο σου λεω παρατα τα ολα και ελα μαζι μου στο Βερολινο να γελασει & λιγο το χειλακι σου... :lol: (και εκει θα μπορεις να φτιαχνεις πεταλακια μη φοβασαι.... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθηναικό μαγάζί με ακριβά όργανα: Καλήμέρα σας θα ήθελα χορδές αλλά δεν ξέρω ποιές να πάρω. Θα ήθελα να μου πείτe και για τα διάφορα πάχη και κάθε πότε πρέπει να τις αλάζω....

Πωλητής: Τι να σου πω φιλε, όλα είναι σχετικά, έγω παίζω με 11άρες και 12άρες και τις αλλάζω μέρα παρά μέρα αλλά παίζω συνέχεια live...Τώρα εσύ με τι μπορείς να παίξεις και πόσο δεν ξέρω....

Επόμενος πελάτης: Γεια σας, πένες θα ήθελα. Ποια σχήματα βολέυουν περισσότερο μπορείτε να μου δίξετε;;

Πωλητής: Κοιτα να σου πω εγώ πάιζω με πάρα πολυ χοντρές πένες και οι περισσότεροι δεν μπορούν να τις καταφέρουν τώρα τι μπορεί να παίξεις εσυ δεν ξέρω.

 

Ελεος έτσι; Για να του λενε μπράβο τρομερέ κιθαρίστα δουλευε εκεί ή για να βοηθήσει κάποιους ανθρώπους που θέλουν βοήθεια να ψαχτούν;;

 

Παλιότερες εμπειρίες σε εμένα όμως: Θα ήθελα να δοκιμάσω αυτή την κιθάρα(γύρω στα 800Ε...) _Θα την αγοράσεις;; Μαααα δεν ξέρω πως παίζει... Θελω να αγοράσω κιθάρα αλλά ψάχνω. Αααα αν είναι έτσι γενικά όχι δεν μπορώ να στιν δόσω.

 

Είναι κι άλλα σκηνικά αλλά βαριέμαι τώρα...

 

Βέβαια έχω τύχει και σε μαγαζία που τους έχω πει ότι δεν έχω σκοπό να αγοράσω και παρόλα αυτά μου έχουν διαθέσει οποιοδήποτε όργανο και πολύ από το χρόνο τους....Οποτε μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Απλά σε ένα καλλιτεχνικό τομέα που είναι η μουσική περιμένεις να περισσότερους βρίσκεις ανθρώπους (κανονικους ανθρώπους λέω όχι εμφανισιακά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα υπάρχουν και οι εξαιρεσεις...

 

αλλά τα περιστατικά που περιέγραψα είναι από 4 διαφορετικά μαγαζιά μεγάλα της Αθήνας...πόσα είναι όλα κι όλα ? 7 ? (τα μεγάλα εννοώ στο κέντρο...)

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα υπάρχουν και οι εξαιρεσεις...

 

αλλά τα περιστατικά που περιέγραψα είναι από 4 διαφορετικά μαγαζιά μεγάλα της Αθήνας...πόσα είναι όλα κι όλα ? 7 ? (τα μεγάλα εννοώ στο κέντρο...)

 

ωχ... :oops:

 

φαινεται οτι ολοι οι πωλητες παιζουν με τον Στινγκ & τον Πρινς τα βραδυα & το πρωϊ δουλευουν για..χομπυ.... :lol:

 

Richie φανταζεσαι να δουλευανε σε φαρμακειο και να τους ζητουσες ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΑ??? :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

"Θα ηθελα ενα προφυλακτικο τι να παρω??''

 

"δεν ξερω φιλε εγω την εχω ενα μετρο και χρησιμοποιω σαμπρελλα απο λαστιχο φορτηγου,εσυ τωρα δεν ξερω αν μπορεις να τη φορεσεις!!" :roll: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε δεν λες τίποτα.... Ευτυχώς που είδη έπαιζα 1μισι χρόνο τότε γιατί και μόνο που τον άκουγα τον τύπο να μιλάει έτσι στον άλλον ντρεπόμουν που κάποτε είχα ξεκινήσει χωρίς να ξέρω τίποτα :x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιστατικό φίλου σε μαγαζί της Θεσσαλονίκης...

 

-Γεια σας ενδιαφέρομαι για wah

-Βεβαίως έχουμε το Cry Baby το Vox κλπ κλπ

-Θα μπορούσα να ακούσω το Cry Baby;

-Θα το αγοράσεις;

-Αν το ακούσω και με μου αρέσει θα το αγοράσω

-Μόνο αν το αγοράσεις μπορείς να το δοκιμάσεις και να το ακούσεις; 8O 8O

 

Λες και σπίτι του δεν μπορεί να το ακούσει αφού το αγοράσει :lol: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου